«Повернись живим»

Некомерційні
Київ
Перевірена
Гуртуємося. Б’ємося. Перемагаємо.

«Повернись живим» — це благодійний фонд компетентної допомоги армії, а також громадська організація. Їхня мета — зробити Сили оборони ефективнішими, допомогти зберегти життя військових і системно протидіяти ворогові. З 2014 року (станом на червень 2024) «Повернись живим» зібрав на потреби Сил оборони України понад 12 мільярдів гривень.

робота, вакансії в «Повернись живим»
120+співробітників
1офіс у Києві
10+років діяльності благодійного фонду

Понад 10 років підтримки українського війська

10 травня 2014 року один зі співзасновників Фонду написав у соцмережі перший пост із закликом задонатити кошти на закупівлю бронежилетів для ЗСУ. Незабаром волонтери доставили військовим екіпірування — на бронежилетах малювали Герб України та писали «Повернись живим».

Відтоді благодійники задонатили організації на допомогу Силам оборони України понад 12 мільярдів гривень. З них — 281,6 мільйона з весни 2014-го по 24 лютого 2022-го. За ці кошти «Повернись живим» допоміг з оснащенням понад 650 підрозділам, частинам та зʼєднанням Сил оборони.

На сьогодні «Повернись живим» безперервно насичує військо тепловізійною оптикою, пікапами, квадрокоптерами, системами спостереження та розвідки, а також зброєю, оскільки Фонд є першою благодійною організацією в Україні, яка отримала дозвіл на закупівлю закордоном та імпорт товарів військового та подвійного призначення.

«Повернись живим» 1 «Повернись живим» 2

ГО «Повернись живим» заснована 2017 року. Фахівці організації розробляють аналітику, яка стає основою майбутніх рішень держави в оборонній сфері та реалізують проєкти зі спортивної реабілітації учасників бойових дій. З 2018 року «Повернись живим» є співорганізатором щорічного Міжнародного ветеранського форуму. Також представники ГО безпосередньо готують військових фахівців: саперів, снайперів, операторів безпілотних літальних апаратів та піхотного озброєння.

У 2019 році за запитом головнокомандувача Збройних сил фахівці аналітичного відділу ГО «Повернись живим» дослідили проблему відтоку кваліфікованих кадрів із війська у роботі «Чому військовослужбовці звільняються з армії?». А в 2021 році організація долучилася до підготовки нормативно-правової бази розгортання системи територіальної оборони ЗСУ.

Найбільше у роботі в Фонді мені подобається комунікація з людьми. Я дуже їх люблю та заряджаюся від спілкування як з колегами, так і зі співрозмовниками на інформаційній лінії. Також я ціную можливість долучитися до найважливішої справи, що зараз є в нашій країні — боротьби з агресором. Серед ключових переваг організації я б виділила принциповість працівників, людяність, боротьбу за правду та підтримку з боку колег.

Команда «Повернись живим» об'єднана спільними цілями та думками. Всі роблять одну справу, і навіть якщо певні особистісні думки розходяться, то мета залишається незмінною. Приєднатися до нашої команди я радила б людям, яким складно дається вихід зі своєї «здорової інформаційної бульбашки» у світ, де люди не розуміють, навіщо донатити, допомагати військовим та стежити за подіями як в Україні, так і за її межами. Тут ви будете у своєму колі, серед людей, які працюють на благо своєї країни та точно знають, що у вимкненнях світла винен не ДТЕК.

«Повернись живим» 3
Софія Юрченко,
операторка інформаційної лінії

Цінності «Повернись живим»

Організація має шість ключових цінностей, які поділяють усі члени команди.

  • Відповідальність. У Фонді вірять, що спільний успіх складається з індивідуальних результатів. Тому кожен співробітник виконує свою роботу якісно та вчасно, «халтура» неприпустима. Якщо роботу неможливо виконати вчасно — слід повідомити про це до того, як це стане проблемою. Важливо пам’ятати: рішення, вчинок, слово кожного впливає на репутацію Фонду та колег.
  • Взаємовиручка. У всіх працівників «Повернись живим» спільні цілі, тому за необхідності колеги охоче допомагають одне одному. Однак ніхто не перекладає роботу на інших та не зловживає ресурсами та часом колег.
«Повернись живим» 4 «Повернись живим» 5
  • Зухвалість. У Фонді довго зважують кожне рішення, до цього зобов’язує відповідальність їхньої справи: вплив на хід війни, формування свідомості українців, збереження країни. Але коли рішення прийнято — діють зухвало та ефективно, бо діяльність «Повернись живим» має історичне значення.
  • Пристрасть. Робота у Фонді — це важка праця, а не чергове працевлаштування: рівень оплати та комфорту турбують співробітників «Повернись живим» навіть не в другу чергу. Кожен член команди довів це власним прикладом.
  • Простота. Тут не вкладають прихованих сенсів у слова та вчинки, не маніпулюють, не брешуть одне одному. Дискутують просто і вчасно, висловлюють думки прямо та чесно. Таким чином зберігають здорові стосунки між колегами.
  • Саморозвиток. Єдиний спосіб щось змінити у світі — змінити себе. Кожен член команди постійно шукає нові зони власного зростання та вдосконалення.
«Повернись живим» 6 «Повернись живим» 7

Як і де працює команда «Повернись живим»

Усі співробітники Фонду працюють з київського офісу. Це допомагає швидко та неформально вирішувати нагальні питання та встановлювати дружні взаємини з колегами. Але за необхідності кожен може попрацювати день віддалено, заздалегідь попередивши про це команду.

В офісі є все для комфортної роботи: безперебійний інтернет, зручні робочі місця, комфортні переговорні кімнати, де можна провести онлайн- чи офлайн-зустріч. Офіс автономний, тому відключення світла та інші негаразди не заважають ефективно працювати. Також є підвальне приміщення, обладнане під укриття, де можна перебувати під час повітряної тривоги. А ще на стінах офісу дуже багато мемчиків і внутрішніх жартів — сміх допомагає команді впоратися зі стресом. На роботу з собою можна приводити своїх улюбленців — їх тут обожнюють.

«Повернись живим» 8 «Повернись живим» 9

У «Повернись живим» гнучкий графік роботи. Стартувати робочий день можна з 8 до 10 ранку, закінчувати — з 17 до 19. Але найважливіше — не відпрацьований час, а результат. Тож, якщо вся робота виконана, ніхто не буде змушувати вас сидіти в офісі, тому що «так треба». Працюють за стандартним графіком 5/2, за винятком відряджень. Співробітники постійно їздять у відрядження як Україною для передачі майна військовим та зустрічей з партнерами, так і за кордон — для встановлення та розширення співпраці з міжнародними партнерами.

Кожен працівник може взяти відпустку згідно з КЗпП. Окрім того, Фонд піклується про здоров'я працівників, тож гарантує якісне медичне страхування для кожного, хто успішно пройшов випробний період.

Команди самостійно відповідають за результат своєї роботи. З керівництвом Фонду погоджуються лише питання, що впливають на всю організацію, її структуру та діяльність. Є щомісячна загальна нарада для всієї організації. Також кожен відділ має власні щотижневі зустрічі для синхронізації та обговорення проробленої роботи й складання плану на наступний тиждень.

У «Повернись живим» є операційний план з цілями та дедлайнами для департаментів і відділів. Команди можуть визначати свої завдання в рамках цього операційного плану. Список завдань визначається і розподіляється на щотижневій нараді команди. Кожна команда самостійно вирішує, де трекати таски, це може бути Asana або Lists у Slack. Якщо в організації є ресурс і можливість реалізувати ініціативу співробітника, то вона буде почута та взята в роботу.

До ПЖ я потрапила випадково. Будучи переселенкою з 2014 року, я довгий час шукала себе і місце, де зможу бути корисною. В якийсь момент навіть думала податися на службу в ЗСУ, але побачила вакансію офіс-менеджера в «Повернись живим» і зрозуміла, що хочу бути там. Посада для мене взагалі не мала значення.

Працюючи адміністратором, я була включена в багато процесів, а коли почалось повномасштабне вторгнення — проявила здібності до організації роботи, онбордингу людей і загалом була працівницею-мультитулом 🙂. Це все, помножене на юридичну освіту, військову кафедру та щире бажання перемогти ворога, дало результат — я обійняла посаду керівниці проєктного офісу «Повернись живим».

На кар'єрний ріст мене в першу чергу надихала місія організації. Саме призначення Фонду мотивує робити свою роботу якнайкраще та щиро турбуватися про результат, оскільки ціна помилки — це чиєсь життя або успіх у відбитті ворожого наступу.

«Повернись живим» 10
Анна Колеснікова,
керівниця проєктного офісу

Головна мотивація до роботи — наближення перемоги

В організації поєднуються і взаємодіють три різні світи: військовий, бізнес та громадський сектор. Ця різниця у поглядах, підходах і досвіді створює унікальну внутрішню культуру. Всіх співробітників «Повернись живим» об’єднує робота на перемогу і максимальне залучення у події, що відбуваються на фронті, та допомогу військовим. Тому в команді працюють вмотивовані спеціалісти, що «горять» тим, що вони роблять, і розуміють, навіщо вони це роблять.

Тут заохочується ініціативність і прагнення якісно виконувати свою роботу, щоб принести якомога більше користі військовим. І водночас засуджується безвідповідальність, адже невчасне або неякісне виконання робочих обов’язків може безпосередньо впливати на людські життя.

«Повернись живим» 11 «Повернись живим» 12
«Повернись живим» 13 «Повернись живим» 14

Загально командні корпоративні заходи з очевидних причин влаштовують рідко, втім кожен відділ може організувати неформальну зустріч для себе самостійно. Цікаво провести час з колегами можна також на різних благодійних заходах, таких як стрім до десятиріччя організації, Кураж, День донора тощо. Або ж під час навчання, наприклад, домедичній допомозі.

У команді ПЖ найвища концентрація справжніх і неймовірних людей з усіх середовищ, де мені коли-небудь доводилося працювати. І бути частиною цієї спільноти вже понад 3,5 роки для мене величезне щастя і честь.

У нас панує постійна атмосфера виклику, як для всієї команди, так і для кожного співробітника окремо. Але попри те, що часом буває дуже важко, я завжди можу розраховувати на підтримку. Це заряджає і мотивує робити свою роботу ще краще. Ми всі дуже різні, з різним досвідом, з різних середовищ, працюємо над різними завданнями, але маємо дуже схожу мотивацію. Розмаїття досвідів і єдність в питанні мотивації і робить нас тими, ким «Повернись живим» є вже понад 10 років.

Тут я зміг знайти справжніх друзів, приятелів і колег, яким я небайдужий, і це взаємна історія. Ми проводимо разом час поза роботою, допомагаємо і підтримуємо не тільки в робочих питаннях, а й особистих. І це велике надбання, яке дуже допомагає в роботі та поза нею.

«Повернись живим» 15
Максим Лиманський,
керівник SMM-напряму

Тут дбають про навчання та кар’єрний розвиток співробітників

У «Повернись живим» є багато друзів та партнерів, наприклад, Міжнародний інститут менеджменту (МІМ), Український католицький університет (УКУ), Київська академія медіамистецтв (КАМА), які пропонують навчання співробітникам Фонду. Крім цього, організація регулярно проводить навчання з цифрової, пожежної, мінної безпеки, тактичної медицини (надання першої допомоги, серцево-легенева реанімація, критичні кровотечі) тощо.

Фонд дуже активно росте та розвивається — з 2022 року команда збільшилася в кілька разів. Саме тому завжди є багато відкритих вакансій, зокрема і на керівні позиції. Співробітники з відповідним бажанням та досвідом можуть активно розвивати свою кар’єру всередині Фонду.


Організація максимально сприяє навчанню працівників. До прикладу, я навчався на програмі «Лідерство pre-MBA» у Міжнародному інституті менеджменту. Це гарна програма, яка надає пристойний управлінський інструментарій. А зараз я навчаюся в КАМА. Я в захваті від лекторів, якості підготовки матеріалів та викладання. Не менш важливим є доступ до якісного нетворкінгу, який фактично йде бонусом до навчання. Окрема подяка Фонду за можливість навчатися і під час робочого дня, коли виникає така необхідність, хоча, звісно, 90% навчання проходить у вечірній час.

«Повернись живим» 16
Максим Зінчук,
директор операційного департаменту

Як потрапити в команду «Повернись живим»

При відборі насамперед звертають увагу на цінності, софт скіли та мотивацію працювати у Фонді і лише потім — на хард скіли. Людина має розуміти всю важливість та відповідальність діяльності Фонду. Робота в «Повернись живим» — це не про гроші, зв’язки чи гарний пункт у резюме, це про максимальну допомогу військовим та ветеранам, про залученість у зміни та формування майбутнього України. Будь-чия робота у Фонді, як ефект метелика, може зберегти чиєсь життя або призвести до змін на краще на рівні усієї країни.

Тут дуже уважно та дбайливо підходять до відбору кожного співробітника. В резюме, звичайно, дивляться на відповідність досвіду та навичок вакантній посаді. На співбесіді, крім хард скілів, оцінюють, наскільки людина віллється в команду, чи близькі їй цінності організації.

Процес відбору складається з кількох етапів, покликаних не лише перевірити знання й навички кандидата, а й убезпечити організацію від найму людини з неблагонадійною репутацією.

Спочатку рекрутер робить первинний відбір по резюме, перевіряє соцмережі та запрошує обраних кандидатів на прескрін. Далі передає резюме та нотатки попередньої розмови наймаючим менеджерам, якщо вони готові спілкуватися з кандидатом — його запрошують в офіс на співбесіду. Залежно від рівня посади та складу команди інтерв’юєрів співбесіди можуть проходити в один або два (інколи три) етапи. Після проходження всіх співбесід кандидата просять поділитися контактами попередніх керівників, щоб отримати фідбек про їхню співпрацю. Також кандидат має пройти тест на поліграфі. Лише пройшовши всі ці етапи, людина може отримати запрошення працювати у Фонді.

Мій відбір проходив в чотири етапи: співбесіда з рекрутером, співбесіда з безпосереднім керівником, співбесіда з керівником департаменту, поліграф. Найбільше часу зайняло очікування відповіді від рекрутера: це не дивно, бо команді доводиться серед всього потоку резюме відібрати найкращих кандидатів. Після цього комунікація була дуже швидкою, всі етапи я пройшла за два тижні.

Найцікавіший і найскладніший етап — поліграф. Я проходила його вперше, тому це було цікаво. Дуже рекомендую добре поїсти перед поліграфом — я вийшла звідти трошки втомлена і голодна 🙂 

Усі співбесіди з командою були професійні та змістовні, я отримала відповіді на свої питання (в процесі роботи очікування теж справдились). При відборі сподобалась швидкість комунікації з рекрутеркою. Ще й спілкування було приємним, професійним, з бажанням допомогти, тому я відчувала, що потраплю в команду з крутою корпоративною культурою.

«Повернись живим» 17
Катерина Лещишин,
менеджерка з партнерств

У Фонді роблять все можливе для максимально комфортної адаптації новачка в колективі. Під кожного створюють онбординг-план, де прописують конкретні завдання та очікування на перші два місяці. Під час цього періоду новачок має щомісячні зустрічі з безпосереднім керівником та HR-спеціалістом щодо виконання призначених завдань. Також він може в будь-який момент звернутися до своїх колег, керівника або HR-менеджера з питанням чи за порадою. Крім цього, організовують зустрічі з керівниками всіх відділів, щоб новачки краще зрозуміли процеси в організації та специфіку роботи кожного відділу.

«Повернись живим» 18 «Повернись живим» 19

Готові самовіддано працювати, щоб наблизити перемогу України?
Надсилайте резюме на вакансії від «Повернись живим»!

Поскаржитися на компанію
Всі вакансії
Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: