Результати дослідження
Скільки заробляють у видавничій сфері?
Дизайн інфографіки: Островська Анна
Які спеціалісти видавничої сфери заробляють найбільше? Наскільки відрізняються зарплати у державних та приватних видавництвах? Як пандемія вплинула на дохід спеціалістів?

Кар'єрний портал і платформа професійного розвитку Happy Monday спільно з медіа про книгу та осмислене читання «Читомо» провели дослідження зарплат у видавничій сфері та знайшли відповіді на ці та інші питання.
Анна Мазур
засновниця і СEO Happy Monday
Про книговидавництво в Україні прийнято говорити здебільшого у контексті популяризації читання. Про роботу в галузі та зарплати у ній можна було лише здогадуватися. Але для фахівців, які бажають працювати у сфері, вкрай важливо розуміти чи відповідають можливості галузі їхнім очікуванням. За результатами дослідження маю висновок, що видавнича справа — важливий для всебічного розвитку громадян напрям, але внесок цих спеціалістів, схоже, поки недооцінений. Сподіваємося, що результати даного дослідження зможуть повпливати на якісні зміни у видавничій справі та зробити роботу в ній більш прозорою і перспективною.
"
Хто взяв участь в дослідженні?
Анонімне онлайн-опитування представників сфери проходило з 30 березня по 28 квітня 2021 року.

У опитуванні взяли участь 618 представників сфери видавничої справи з різних міст України.

Абсолютна більшість опитаних — жінки.
Більше половини — жителі Києва.
Нам вдалося отримати дані про зарплати редакторів, авторів, дизайнерів, фінансистів, маркетологів, коректорів та інших фахівців, які працюють у видавництвах або співпрацюють з ними проєктно.
У опитуванні взяли участь спеціалісти віком від 18 до 73 років. «Наймолодші» представники сфери — SMM-спеціалісти, «найстарші» — переважно директори видавництв.
Середній вік фахівців по спеціальностях
медіана
Третина респондентів працює у сфері вже більше 10 років, і лише 8% фахівців менше року тому розпочали свій професійний шлях у видавництвах.
Більше половини спеціалістів у сфері мають профільну вищу освіту. Тільки 4% ще навчаються у вишах, а 2% мають лише середню освіту.
Найбільший досвід роботи мають директори видавництв: у середньому вони працюють у сфері близько 10 років.
Середній досвід роботи головних редакторів7 років, художників та ілюстраторів — 5 років, а SMM-менеджерів — 3 роки.
Оксана Хмельовська
Головна редакторка й співзасновниця «Читомо»
Усе, що ми знали про умови роботи у галузі, – це узагальнені дані про середню заробітну плату українців, що вища за реальну картину саме по книжковій галузі. Але результати виявилися ще сумнішими: переважно досвідчені працівники з вищою освітою і зі знанням англійської мови не отримують високі зарплати. Нам було цікаво зрозуміти: що тримає людей на місцях? Дійсно, гідний рівень праці є фактором лише для 7% опитаних, зате більшість мотивує можливість творчої самореалізації та прагнення розвивати сферу культури. Але, гадаю, гідний рівень оплати й пасіонарність можна поєднати, принаймні прагнути до цього. Завдяки дослідженню, сподіваюся, сфера ще раз погляне на себе збоку й змінить підходи в працевлаштуванні.
"
Оформлення у штат чи зарплата «у конвертах»? Згідно з результатами опитування, абсолютна більшість представників видавничої справи працевлаштовані офіційно як штатні працівники.
Як працевлаштовані у видавничій сфері
За форматом зайнятості можна простежити майже рівномірний розподіл між роботою у офісі, віддалено та гнучким графіком.
Більшість фахівців працюють на приватні підприємства, поєднують з фрилансом або є самозайнятими фахівцями. Науковий редактор — професія, яка трапляється переважно у державних видавництвах.
Середні заробітні плати на ринку коливаються від 6500 до 15500 грн/місяць.

Більше отримують артдиректори, головні та випускові редактори, дизайнери та маркетологи.

Директори видавництв часто водночас є і їхніми засновниками і подекуди не отримують фіксовану зарплату, а всі виручені кошти направляють або на покриття інвестицій, або на розвиток видавництва.

Найменше у сфері заробляють літературні агенти.
Скільки заробляють у видавничій сфері
Найменше у сфері заробляють літературні агенти.
Зарплата у приватних видавництвах в середньому на 5600 грн вища, ніж у державних. Фрилансери у середньому отримують менше за тих, хто працює фултайм, оскільки йдеться про проєктну зайнятість.
* Зарплата у державному видавництві статистично значуще нижча, ніж зарплата в інших типах компаній

** Зарплата на фрилансі статистично значуще нижча, ніж зарплата у приватному видавництві і при поєднанні основної роботи та фрилансу
Зарплата у приватних видавництвах в середньому на 5600 грн вища, ніж у державних.
Завантажуйте повну версію дослідження, щоб дізнатися більше.
- як на зарплату спеціалістів впливає їхній досвід роботи;
- які опції наявні у соціальному пакеті штатних працівників видавництв;
- як часто фахівці підвищують свою кваліфікацію та багато іншого.
Також ми дослідили:
Автори дослідження:
More
More More for companies
Job seekers
For companies
Login
Have idea!

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: