Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '7937' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=875305 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати в компанії EY
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію

05.06.23 Велика кар’єра PR 2 хв читання

Продовжуємо спецпроєкт «Велика кар’єра» та розповідаємо про спеціальності, які відкривають шлях до роботи в компанії «Великої четвірки» — EY в Україні

Сьогодні знайомимось із професією фахівця з оцінки бізнесу. Це спеціаліст, без експертного висновку якого не обійтись під час купівлі та продажу бізнесу чи прорахунку доцільності інвестицій. Якими навичками повинен володіти такий професіонал та як побудувати успішну кар’єру в галузі корпоративних фінансів, розповідає Євгеній Азімов — менеджер напряму оцінки, моделювання і економічного аналізу EY в Україні.

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 1

Євгеній Азімов

Про свій кар’єрний шлях

Перша моя спроба потрапити до EY була у 2014 році. Я саме закінчував магістратуру в КНУ імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Корпоративні фінанси» і, як і багато інших студентів цього напряму, розглядав компанії «Великої четвірки» для старту професійної кар’єри. Тому вирішив спробувати свої сили та записався на тест на позицію фахівця з оцінки бізнесу в EY. Ще під час написання тесту я зрозумів, що моїх знань замало, аби скласти його успішно, і мене не запросять на співбесіду. Але це був корисний досвід.

Після цього я зосередився на написанні та захисті диплома і після закінчення університету влаштувався на роботу в енергетичну компанію, де займався експортом електроенергії в Європу і регуляторними питаннями. Там я пропрацював три роки, але згодом зрозумів, що хочу будувати кар’єру в сфері корпоративних фінансів. Тож вирішив повернутись до своєї спеціальності, здав перший рівень іспитів для отримання сертифікації від CFA Institute (сертифікат професіонала у сфері інвестиційної діяльності) і надіслав резюме в EY на позицію інтерна напряму оцінки, моделювання й економічного аналізу. Цього разу мене взяли.

Для мене це був суттєвий крок назад, як у рівні позиції, так і в розмірі заробітної плати. Але я був молодий і вважав це необхідним кроком, щоб побудувати успішну кар’єру в тій сфері, яка мені до душі.

Перший час було дуже складно. У компанії знали про мій досвід роботи в енергетиці, тому я приєднався до команди, яка працювала над проєктом клієнта з цієї сфери. Попри те, що я був інтерном, менеджери часто покладались на мою експертизу, і я виконував роботу скоріше старшого аналітика, ніж інтерна. 

В результаті мені вдалось проявити себе якнайкраще, тому вже за рік я отримав double promotion (подвійне підвищення) і, перескочивши позицію аналітика (Advanced Staff), одразу став старшим аналітиком (Senior). Крім того, я зміг залучити нові проєкти, тож ще через два роки зайняв позицію менеджера (Manager), отримавши ще один double. Тобто за три роки я дійшов до посади, до якої зазвичай люди йдуть від 5 до 10 років. На сьогодні я працюю в EY уже шостий рік.

Насправді я не планував працювати все життя в EY, думав, що опаную тут певні hard skills, а потім перейду на якусь цікавішу роботу. Але виявилось, що в EY надзвичайно цікаві та різноманітні проєкти. Кожен з них — це нові виклики й нова експертиза, яку ти напрацьовуєш, нудно не буває ніколи. Крім цього, я відчуваю, що мою роботу цінують і справедливо оцінюють, а мій рівень компенсації відповідає моїм компетенціям та рівню відповідальності. Принцип меритократії тут точно діє 🙂

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 2 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 3

Чим займається фахівець з оцінки бізнесу

Види проєктів

Основне завдання, яке виконує фахівець з оцінки бізнесу — це розрахунок вартості компаній. Така послуга може бути потрібна для різних цілей: складання фінансової звітності, прийняття внутрішніх управлінських рішень, щоб виставити компанію на продаж або дізнатись, скільки може коштувати бізнес, який хоче придбати клієнт. 

Інші проєкти пов’язані з фінансовим моделюванням та прогнозуванням майбутніх грошових потоків. Наприклад, коли компанія не може виплачувати банку борг відповідно до попередніх домовленостей і хоче провести реструктуризацію бізнесу та погодити з банком нові умови. Тоді наймають нас, щоб ми розробили фінансову модель, де буде розрахований грошовий потік, доступний кредиторові за конкретний період часу. 

Ще один тип проєктів — техніко-економічні обґрунтування. Це коли треба прорахувати дохідність інвестиційного проєкту, аби зрозуміти, чи принесе він додану вартість інвесторам. Також є інфраструктурні проєкти, в межах яких ми, наприклад, прораховуємо доцільність та умови надання в концесію певного інфраструктурного державного об'єкта.

Фахівці з оцінки бізнесу можуть виступати радниками під час процедури приватизації. Один з найцікавіших проєктів у моїй практиці — проведення приватизації ПАТ «Центренерго». EY виступала ключовим радником держави у цьому процесі, ми робили зокрема загальний, фінансовий, податковий та операційний due diligence (незалежні перевірки об'єкта інвестування). 

Крім цього, ми можемо долучатися до консалтингових проєктів. Наприклад, наша команда брала участь у розробці стратегії залучення прямих іноземних інвестицій в Україну.

Як бачите, спектр проєктів дуже широкий, тому спеціалістам з оцінки бізнесу не доводиться щодня методично робити одну й ту ж роботу. Звісно з часом кожен фахівець обирає для себе ключову спеціалізацію (індустрію) та поглиблює свою експертизу в тому чи іншому напрямі. Але в EY ніхто не обмежує у кількості секторів, з якими ви можете працювати.

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 4 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 5

Типові обов’язки

Типовий робочий день фахівця з оцінки бізнесу може відрізнятись в залежності від рівня позиції.

  • Молодші спеціалісти здебільшого збирають інформацію з різних джерел, аналізують її, проводять необхідні розрахунки в програмі Excel і представляють результати своєї роботи у вигляді презентації PowerPoint. 
  • Старші спеціалісти вже більше працюють з розрахунками в Excel та активно комунікують з клієнтами для уточнення необхідної інформації. 
  • Менеджери надають методологічний супровід фахівцям нижчих ланок, тобто переглядають і контролюють їхню роботу та презентують результати клієнтові. Крім цього, вони шукають нові проєкти та готують пропозиції для подачі на тендери.
  • Партнери зазвичай вже більше сконцентровані на розвитку бізнесу, тому вони багато спілкуються з клієнтами високого рівня не лише щодо поточних проєктів, а й щодо загальної візії їхньої співпраці з EY. Також вони беруть участь у перемовинах з клієнтом, коли між замовником та командою проєкту виникають спірні питання.
Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 6 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 7

Hard і soft skills фахівця з оцінки бізнесу

Насамперед потрібно досконало володіти програмою Excel та вміти робити презентації у PowerPoint. І тут йдеться не лише про навички розміщення текстів та картинок на слайдах, а глобально про вміння презентувати власні напрацювання, створювати сторітелінг, структурувати власні думки та логічно й послідовно їх доносити іншим. Сюди ж можна додати і базові навички роботи з текстами та знання професійної термінології. 

Щодо софт скілів, то необхідно бути впевненим у собі та вміти вибудувати конструктивну комунікацію з клієнтом. Для цього знадобиться вміння відстоювати свою думку, наводити контраргументи та адекватно реагувати на негативний фідбек. Однак цих скілів не очікують від інтернів одразу, їх можна напрацювати в процесі роботи до того часу, як ви почнете активно взаємодіяти з клієнтами.

Бізнес-аналітика — це не ракетобудування, тут не треба вміти проводити надскладні математичні розрахунки. У 99% випадків за вас все може порахувати Excel. А от теоретичні знання з оцінки бізнесу — обов’язкові.

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 8 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 9

Плюси та мінуси професії

Найбільше в роботі фахівця з оцінки бізнесу мені подобається різноманіття проєктів. Тут постійно доводиться працювати з новими індустріями, видами завдань, людьми. Ми не просто закопуємось у цифри та фінансові показники, а знайомимось з бізнесом кожного клієнта зсередини, вивчаємо найдрібніші деталі. Є можливість поїхати й подивитись на виробництво чи інфраструктурний об’єкт клієнта. З кожним проєктом ти все краще й краще розумієш, як влаштований світ та починаєш інакше дивитись на, здавалося б, звичні речі.

Колись в межах роботи з одним із клієнтів я був на атомній електростанції. Людство дійшло до такого прогресу, що придумало, як розщепити атом і вивільнити з нього енергію, а потім через магістральні та розподільчі мережі передати цю енергію аж до розетки у вашому домі. Коли бачиш на власні очі, як це все працює — це вражає.

Також величезний плюс нашої роботи — у спілкуванні з дуже різними людьми. Будь-яка взаємодія, чи то з клієнтами, чи з членами команди, — це унікальний досвід та можливість прокачати навички комунікації, дізнатись щось нове або просто знайти друзів.

Серед переваг роботи саме в EY можу відзначити дві речі: команду та клієнтів. У нас працюють одні з найкращих фахівців зі сфери фінансів в Україні, відповідно в них можна переймати досвід та навчатися, поглиблюючи власну експертизу. А нашими клієнтами є найбільші компанії України та світу. Тому проєкти завжди цікаві й наповненні професійними викликами.

А головний мінус для мене в тому, що зазвичай важко відключитись від роботи. Я часто приходжу додому, а головою все одно ще на роботі, обмірковую різні питання, що стосуються проєктів. Це виснажує.

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 10 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 11

Кар’єрні перспективи

Як і всі інші фахівці в EY, спеціалісти з оцінки фінансів можуть пройти всі щаблі кар’єрної драбини від інтерна до партнера:

Intern (3-6 місяців) — Staff (1 рік) — Advanced Staff (1 рік) — Senior (3 роки) — Manager (3 роки) — Senior Manager (3 роки) — Partner.

Я не памʼятаю випадків, коли хтось з нашого напряму захотів би перейти в іншу сервісну лінію. Ми вважаємо, що у нас найцікавіша робота й проєкти 🙂 А от до нас навпаки можна прийти з аудиту чи іншої сервісної лінії, якщо є бажання вчитись та розвиватись у сфері оцінки бізнесу.

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 12 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 13

Як стати фахівцем з оцінки бізнесу

Я раджу студентам, які хочуть влаштуватись фахівцем з оцінки бізнесу в компанію з «Великої четвірки», брати участь у конкурсі CFA Research Challenge від CFA Society Ukraine. Там протягом чотирьох місяців наставники навчають учасників робити все те, що роблять наші інтерни. Спеціалісти з EY часто є менторами на цьому конкурсі. Ми завжди приглядаємось до студентів і запрошуємо найкращих до нас на стажування.

А можна просто прийти на співбесіду. Найчастіше до нас подаються студенти економічних факультетів з КНУ імені Тараса Шевченка, Києво-Могилянської академії, КНЕУ. Однак можна спробувати свої сили й не маючи профільної освіти. Тоді просто треба ретельно підготуватися, принаймні опрацювати спеціалізовану літературу, бо на співбесіді перевірятимуть теоретичні знання.

Проте, бувають також і кейси, коли ми беремо людину, яка не володіє достатніми знаннями з предмета, але має сильні софт скіли, зокрема демонструє вміння генерувати ідеї та потенціал до навчання. Такі люди зазвичай швидко підтягують теоретичну базу, класно перформлять й успішно просуваються кар’єрною драбиною.

Про суть роботи фахівця з оцінки бізнесу 🙂

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 14 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 15

Поради для тих, хто хоче розпочати кар’єру фахівця з оцінку бізнесу в EY

  1. Перед тим як йти на співбесіду, вивчіть теорію: що таке оцінка бізнесу, як вона робиться, що таке DCF-модель тощо. Зазвичай ми надсилаємо список питань, які варто опрацювати.
  2. Вчіться структурувати своє мислення. Дотримуйтесь чіткого причинно-наслідкового зв'язку і пояснюйте свою думку доступною мовою.
  3. Читайте фахову періодику, наприклад, журнали або онлайн-видання Forbes, Financial Times, NV тощо. Для того, щоб розуміти, чим живе країна та світ глобально в економічному вимірі.
  4. Будьте проактивними та самостійними. Проявляйте ініціативу, намагайтесь самі знайти корінь проблеми та вирішити її. Підхід: «Я не знаю, в мене не виходить, скажіть, як правильно» — це не зовсім те, чого від вас чекатимуть. Звісно, можна звертатись за допомогою до досвідченіших колег, але вони мають бачити, що ви справді старались розібратись з проблемою самостійно, перш ніж прийти до них.

Бонус: професія очима штучного інтелекту

Якщо потрібно ще простіше описати, чим саме займається фахівець з оцінки бізнесу, ось як ChatGPT пояснює професію дитині:

Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 16 Хто такий фахівець з оцінки бізнесу та як ним стати: екскурс у професію 17

Більше про роботу в EY в Україні та про професії, в яких можна розвиватися в компанії, читайте в спецпроєкті «Велика кар’єра»

Читати

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: