Лідерство існувало в усі часи, але світ стрімко змінюється, і набір навичок справжнього лідера змінюється разом з ним. Експерт з лідерства Джейкоб Морґан провів інтерв’ю зі CEO 140 відомих компаній і на основі цих розмов сформулював поняття «Видатної дев’ятки». До неї входять чотири світогляди та п’ять навичок, що знадобляться всім, хто хоче займати керівні позиції у наступні 10 років. Результати свого дослідження Морґан виклав у книзі «Лідер майбутнього». Підготували конспект цієї книги.
Чотири світогляди з «Видатної дев’ятки»
Дослідник
Лідер не може бути обмеженим у своїх поглядах та переконаннях, він повинен повсякчас бути відкритим до змін та прагнути нових знань, тому світогляд дослідника містить кілька аспектів.
Допитливість. Це та риса, яка змушує шукати нові ідеї, продукти, послуги й методи роботи та випробовувати їх на практиці. Розумні лідери не лише плекають у собі допитливість, а й заохочують до цього підлеглих.
Безперервне навчання. Світ увійшов в епоху настільки стрімких змін, що за період навчання у виші значна частина опанованої інформації втрачає свою актуальність уже до моменту отримання диплома. Тому затребуваними є лише ті спеціалісти, які вміють постійно вчитись новому. А утримувати таланти вдається лише тим організаціям, чиї лідери розуміють цінність безперервного навчання працівників.
Орієнтація на зростання. На думку професорки Стенфордського університету Керол С. Двек, світогляди всіх людей можна поділити на два типи: незмінність і зростання. Перші вважають, що будь-які здібності даються людині від природи, і, як не старайся, — нічого не зміниш. Другі ж знають, що, доклавши зусиль, можна вдосконалювати свою особистість та професійні навички. Так от справжнім лідером може стати лише людина, яка вірить у свій потенціал для зростання та розвитку.
Здатність пристосовуватись та спритність. Важливо усвідомити, що те, що працювало в минулому, навряд буде працювати в майбутньому, тому, щоб не пасти задніх, треба вміти підлаштовуватись під темп змін.
Одна з найважливіших речей, яку ви як лідер можете робити, — ставити запитання та кидати виклик статус-кво.
Як розвинути світогляд дослідника?
- Щодня виділяйте трохи часу, щоб поміркувати й сформулювати важливі для вас питання.
- Навчіться визначати пріоритети та говорити «ні».
- Знайдіть власні способи долати стрес, який викликають швидкий темп змін та бажання встигнути за ними.
- Змістіть свою увагу на ширший часовий горизонт.
- Розвивайте нетворкінг та навчайтесь у колег, клієнтів, партнерів та навіть конкурентів.
- Застосовуйте знання на практиці.
Шеф-кухар
Аби приготувати ідеальну страву, кухар повинен вміти балансувати між смаками та складниками. Так само лідер має знаходити баланс між залученням до роботи людських ресурсів і новітніх технологій. Основне завдання лідера протягом наступного десятиліття полягатиме в тому, щоб вирішити, хто краще справляється з тим чи іншим видом робіт — людина чи машина. Швидше за все, люди переважатимуть у таких сферах, як креативність, побудова взаємин і лідерство, а технології домінуватимуть в аналізі даних та ухваленні рішень.
Також лідер повинен бути відданим меті й турботливим. Такі керівники, по-перше, вимірюють успішність організації не розміром прибутків, а користю, яку вона приносить суспільству, а, по-друге, піклуються про кожного свого співробітника, незалежного від його посади.
Як розвинути світогляд шеф-кухаря?
Хороші шеф-кухарі зазвичай роблять дві речі: регулярно куштують страву та звертають увагу на фідбек. Лідерам варто робити те ж саме:
- «куштувати», тобто постійно перевіряти, що відбувається у їхній організації;
- звертати увагу на відгуки, як від клієнтів, так і від працівників.
Слуга
Якщо вас дивує, що лідер повинен вміти служити іншим людям, на жаль, вам ще далеко до осягнення справжньої сутності лідерства. Бо без світогляду слуги неможливо згуртувати навколо себе команду й досягти успіху.
Бути лідером не означає сидіти на верхівці піраміди й наказувати іншим, що робити. Це означає стояти на дні піраміди й підтримувати інших.
Лідерське служіння поділяється на чотири основні напрями.
- Служіння своїм лідерам. Лідер — це не лише керівник компанії. В одній організації може бути безліч лідерів, які підпорядковуються одне одному. Тож одним із проявів лідерства є турбота про свого керівника та всебічна допомога у вирішенні спільних проблем.
- Служіння своїй команді. Хороший лідер вміє визнавати внесок своєї команди у спільну перемогу та оберігає її від критики у разі поразки.
- Служіння своїм клієнтам. Ми живемо у світі шаленої конкуренції, де купа компаній виробляють однакові товари й надають послуги однакової якості за ту ж саму ціну. В таких умовах перевагу отримують організації, які створюють для своїх клієнтів найкращий досвід, тобто служать їм.
- Служіння собі. Лідер, який ігнорує свої потреби, ніколи не зможе якісно служити своїй організації та клієнтам, бо рано чи пізно вигорить. Тож, перш за все, не забувайте дбати про себе.
Як розвинути світогляд слуги?
- Бути слугою означає діяти, тож починайте з малих кроків — поспілкуйтесь із клієнтом, зводіть команду на обід, принесіть своєму лідерові чашку кави тощо.
- Не сприймайте роль лідера занадто серйозно, дозволяйте собі розважатися на роботі й бути живою людиною.
- Регулярно запитуйте себе, що ви сьогодні зробили, щоб допомогти своєму лідеру, команді, клієнтам, собі.
- Тримайте баланс між чотирма способами служіння, бо всі вони однаково важливі.
Громадянин світу
Цей світогляд передбачає відкритість до інших людей та ідей, повагу до різноманіття культур, релігій, етносів, рас, думок та орієнтацій. Серед ваших підлеглих, клієнтів та партнерів можуть бути люди з різних куточків світу, різного гендеру, різних релігійних переконань тощо, і вам потрібно навчитись з усіма ними комунікувати й задовольняти потреби одних, не утискаючи інших.
У майбутньому не буде такого поняття, як американська чи британська компанія, — будуть лише глобальні компанії, розташовані в певній країні. Якщо у вас немає культурної чутливості до об’єднання ресурсів з усього світу, то буде майже неможливо досягнути успіху в значних масштабах.
Як розвинути світогляд громадянина світу?
- За можливості якомога більше подорожуйте.
- Оточуйте себе максимально різними людьми.
- Виходьте за рамки у своїх поглядах та ідеях.
П’ять навичок «Видатної дев’ятки»
Футуролог
Хороший лідер повинен вміти передбачати зміни, прораховувати різні сценарії розвитку подій та фокусуватись на зменшенні ймовірності несподіванок у майбутньому. А також усвідомлювати, що майбутнє не трапляється з нами — ми його створюємо.
Як розвинути навичку футуролога?
- Перед тим як ухвалити рішення, почніть ставити собі ці чотири запитання:
- чому це може або не може статися?
- що ще може статися?
- настання чого я бажаю та як я можу цьому сприяти?
- які чинники можуть вплинути на вірогідність тієї чи іншої події?
- Навчіться грати в шахи (якщо ще не вмієте) — це допоможе розвинути стратегічне й тактичне мислення.
Йода
Йода — це персонаж із кіносаги «Зоряні війни», який володіє сильним емоційним інтелектом, зокрема, вміє застосовувати емпатію та самосвідомість. Ці навички точно знадобляться лідерам наступного десятиліття, адже у високотехнологічному світі майбутнього саме фокус на людських емоціях буде найважливішим.
Здатність поставити себе на місце іншої людини й поглянути на будь-яку дилему з багатьох боків — одна з найважливіших рис, що їх мусять мати лідери.
Як розвинути навичку йоди?
- Практикуйте емпатію в чотири етапи:
- дивіться на ситуацію з різних боків;
- утримуйтесь від суджень і слухайте;
- розпізнавайте емоції іншої людини, які відчували самі;
- кажіть, що ви впізнаєте цю емоцію.
- Практикуйте внутрішню самосвідомість — замініть запитання з «чому» на «що», наприклад, не «Чому я почуваюсь засмученим?» а «Що змушує мене почуватись засмученим?». Так вам буде легше знайти реальні причини проблем та скласти план боротьби з ними.
- Просіть відвертих відгуків про свою поведінку в оточення.
Перекладач
Серед найгірших рис менеджера підлеглі зазвичай виділяють невміння прислухатися до інших та чітко висловлювати власні думки. Саме тому розвитку цих навичок варто приділяти особливу увагу. Активне слухання допомагає бачити ширшу картину того, що відбувається навколо вас. Однак немає сенсу в тому, щоб бути гарним слухачем, якщо з вами ніхто не хоче говорити, тож треба також заохочувати працівників висловлювати власну думку.
Уміння висловлювати думки дає змогу надихати людей на продуктивну роботу та згуртовувати їх навколо себе. Зараз існує безліч каналів, якими можна доносити свої думки до інших від розмов вживу до постів у соцмережах. Обирайте будь-який, але пам’ятайте, що ваші повідомлення мають бути сильними й чіткими.
Як розвинути навичку перекладача?
Щоб стати хорошим слухачем:
- створюйте безпечне середовище, у якому можна обговорювати майже все;
- не відволікайтесь на гаджети та підтримуйте зоровий контакт зі співрозмовником;
- намагайтесь зрозуміти головний фокус того, що вам говорять;
- звертайте увагу на невербальні підказки: мову тіла, вираз обличчя, тон голосу;
- визначайте емоції співрозмовника та визнавайте їх;
- ставте запитання, щоб краще розкрити суть розмови.
Щоб навчитись доступно висловлювати думки:
- пристосовуйтесь до нових форм комунікації, але не забувайте про старі;
- для різних каналів комунікації обирайте різні формати донесення інформації;
- аналізуйте, як ваші слова впливають на інших та корегуйте подачу.
Тренер
Лідерам майбутнього слід запозичити у спортивних тренерів вміння мотивувати, залучати й надихати людей, формувати інших лідерів, працювати з різними поколіннями й культурами та збирати докупи ефективні команди.
Як розвинути навичку тренера?
- Повірте, що ваша робота полягає в тому, щоб допомагати іншим людям ставати успішнішими за вас.
- Пізнайте своїх підлеглих та колег, щоб знайти до кожного індивідуальний підхід.
- Ставте спільні інтереси вище за особисті.
Технологічний підліток
Сьогодні майже кожна компанія у світі — технологічна, тож без розуміння інновацій керівникам ніяк не обійтись. Лідери повинні бути, як ті діти-підлітки, які з легкістю можуть пояснити батькам, як ефективно застосовувати новітні технології у повсякденному житті.
Як розвинути навичку технологічного підлітка?
- Не намагайтесь розібратись з усіма новими технологіями одразу: проведіть поверхневий аналіз і заглиблюйтесь лише в ті інструменти, які найбільше впливатимуть на ваш бізнес.
- Не читайте інструкцій, освоюйте технології на практиці.
- Оточіть себе людьми, краще підкутими технологічно, і за потреби звертайтесь до них за порадою.
Більше про кожен світогляд та навичку читайте у книзі Джейкоба Морґана «Лідер майбутнього» від видавництва Vivat.
Потрібна робота?
Маємо багато вакансій в перевірених компаніях і для лідерів, і для джунів →
ВакансіїЧитайте також
Бути чи не бути? 7 ознак, що ви готові стати керівником
Як стати лідером у колективі? Радить бізнес-тренер Олександр Сударкін
Керівник на ремоуті: як бути ефективним лідером віддалених команд
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів