Хоча єдиного зразка резюме не існує, багато кандидатів використовують схожі прийоми: пишуть про стресостійкість, зазначають про себе максимум фактів, обирають різні шрифти для привернення уваги тощо. Здавалося б: те, що використовує більшість, напевно працює. Але насправді ці прийоми роблять ваше резюме застарілим. Чого не має бути в актуальному резюме, розповідає Марина Косіч, Recruitment Team Lead в ITExpert.
1. Факти про особисте життя
Breaking news: факти з вашого особистого життя не мають значення для роботодавця. Сімейний стан, кількість дітей, дата народження, адреса не стосуються ваших професійних навичок і досвіду та не мають впливати на відбір. На щастя, минули часи, коли кандидатам із маленькими дітьми відмовляли, бо вони «випадатимуть із процесів».
Виняток: хобі. Цей блок не є обов’язковим, але інколи буває доречним чи корисним. Наприклад, якщо ви подаєтеся в IoT-компанію і глибоко цікавитеся цією сферою, бо з дитинства збирали Arduino. А ще хобі часто бувають айсбрейкерами (фрази чи запитання для «розігріву» — прим.ред.) на співбесідах та допомагають налагодити спілкування з командою на майбутнє.
2. Стресостійкість та комунікабельність серед м’яких навичок
Три слони застарілих резюме: комунікабельність, стресостійкість і тайм-менеджмент. Проблема в тому, що ці й деякі інші слова вже давно стали базвордами (модними словами — прим. ред.) у найманні та втратили свій зміст. Якщо фахівець не вказав їх у резюме, ніхто не буде йому через це відмовляти. Так само якщо спеціаліст на практиці не витримує роботу з жорсткими дедлайнами чи високими вимогами, зазначити в резюме стресостійкість йому не допоможе.
Ці soft skills залишаються актуальними, на них є запит серед роботодавців. Однак презентувати їх у резюме варто інакше. Наприклад, підкріплювати фактами.
❌ Комунікабельний.
✅ Працював у команді з 10+ осіб. Взаємодіяв з UI/UX дизайнером, Product Owner’ом та маю досвід комунікації безпосередньо з клієнтами.
3. Загальні фрази
Усі рекрутери знають, що на посаді Sales Manager кандидати відповідають за продажі. Але що конкретно входить у цю відповідальність: ключові показники ефективності, комунікація з клієнтами чи укладення фінальних угод? Ви відповідали за весь відділ чи особисто за себе?
❌ Відповідав за продажі.
✅ Відповідав за пошук клієнтів через найрізноманітніші канали: від LinkedIn до Crunchbase. Удосконалив клієнтський досвід, що допомогло пришвидшити процес укладання угод на X%.
Повідомляйте про ваші досягнення на попередніх місцях роботи прозоро. Навіть якщо ви не підвищили продажі на 50%, опишіть рутину, в якій стали експертом.
Мрієте вразити рекрутерів актуальним резюме?
В цьому допоможе наш онлайн-гайд «Як скласти ідеальне резюме» з порадами від найкращих експертів-практиків
До гайду
4. Базові навички володіння ПК
Вміння працювати з пакетом Microsoft Office чи Google Docs — доволі очевидні скіли для більшості професій. Дуже рідко є сенс вказувати їх у резюме, хіба що ви шукаєте роботу за межами digital- та IT-сфери. Інша справа — якщо ви Middle+ DevOps Engineer та вмієте підіймати Docker.
5. Односторінкове резюме
Колись хтось запустив «вірус» (інакше не назвати) — тезу про те, що резюме має бути всього на одну сторінку. Однак це не завжди оптимально. Резюме дійсно має бути лаконічним, але це не листівка, на прочитання якої витрачають секунди. В адекватному рекрутингу так не працює.
Тому не варто видаляти попередній релевантний досвід, якщо він не вміщається у вигадані рамки. Ваші скіли та досвід важливіші за 20 байтів тексту, та й прокрутити колесико на мишці не так вже й важко.
6. Детальний опис досвіду з 2000-х років
Буває і навпаки: коли спеціаліст має резюме на 10+ сторінок, але здебільшого там міститься детальний опис обов’язків на абсолютно нерелевантних посадах.
Варто розуміти, що час іде, підходи, технології та процеси змінюються. Рівень відповідальності на посаді бухгалтера у 2010 році, звісно, покаже вас з позитивного боку. Водночас цей досвід можна скоротити, якщо ви подаєтесь на вакансію UI/UX дизайнера. Щоб ваше резюме виглядало актуальним, краще наголошувати на більш нещодавніх досягненнях та обов’язках — бодай за останні 5–7 років 🙃
7. Прогрес-бари
Тренд резюме десятирічної давності — прогрес-бари для оцінки навичок. Кандидати використовують відсотки, зірки, кола, палички, маленькі блискавки тощо. Інколи здається, що 4 з 5 зірок у володінні Java — це рівень Middle+, однак потім ти натрапляєш на Senior Java Developer’а, який оцінив свою навичку лише у дві зірки.
Прогрес-бари є дуже суб’єктивним методом оцінки навичок, тому загалом бажано уникати їх у вашому резюме. Якщо ви все ж таки хочете оцінити свої скіли, використайте для цього роки — зазначте сумарний досвід роботи з технологією / інструментом у блоці Skills та не забувайте оновлювати його за потреби.
8. Word-файл зі «зламаним» дизайном
У створеного в застарілих версіях програм резюме може «злетіти» структура на ПК. Якщо ви створили першу версію в далекому 2007-му, збережіть файл у PDF-форматі, це забезпечить його читабельність.
Окрім того, не варто надсилати резюме у .png чи інших форматах зображень. Це не застаріле рішення (воно насправді ніколи й не було актуальним), але дуже шкодить швидкості рекрутингу. Хайринг-менеджер та рекрутер не можуть легко знайти потрібні ключові слова, а якість таких зображень часто погіршується після завантаження з однієї платформи на іншу.
9. Занадто яскраве оформлення
Не маю нічого проти крутих креативних рішень у резюме, якщо вони продумані та доцільні. Є кейси, коли таке резюме допомагає фахівцю виділитися з сотні конкурентів на позицію: наприклад, якщо резюме зроблено у стилі профілю персонажа вашої улюбленої гри, коли ви подаєтеся в GameDev-компанію.
Однак здебільшого яскраве оформлення, використання шрифтів різних розмірів і кольорів, різні стилі та незвичні дизайнерські рішення сприймаються не надто позитивно. Річ у тім, що все перелічене 1) ускладнює читабельність та пошук необхідних ключових слів, 2) робить додавання нового досвіду чи навичок неможливим або таким, що шкодить дизайну.
А ще доволі часто намагання побути дизайнером у резюме радше здешевлює його, ніж покращує. До речі, навіть дизайнери зазвичай виявляють креатив у своїх портфоліо, тоді як їхні резюме доволі лаконічні 🙃
Старайтеся бути стриманими в оформленні резюме: використовуйте максимум два шрифти, перевіряйте контрастність (текст має лишатися читабельним) та заздалегідь подумайте, чи вийде додати в резюме новий досвід або навички.
Ваше резюме вже готове?
Тоді швидше надсилайте його на одну з крутих вакансій у нас на сайті 👉
ВакансіїЧитайте також
Як правильно написати резюме: покрокова інструкція з прикладами
Чек-лист: 7 речей, які варто перевірити перед відправкою резюме
У якому форматі краще надсилати резюме? Колонка Артура Федоренка
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів