На карантині збільшилась кількість не тільки порожніх офісів, але й аферистів, які хочуть заробити на звільнених працівниках. Вони пропонують дохід від $1000, прості обов’язки та життя мрії. Дослідили, які афери з роботою є на ринку праці та як розпізнати шахраїв. А почнемо з неприємної ситуації, яка трапилася з нами…
Як ми випадково розмістили липову вакансію
Про те, що є шахраї та недобросовісні роботодавці, ми в Happy Monday знали завжди. Проте не думали, що самі матимемо з такими справу.
В березні ми розмістили на порталі Happy Monday вакансію від знайомої компанії — «Профпереклад». При комунікації з контактною особою ніяких підозр не виникло — нам відповідали чітко, ввічливо, вакансію перекладача з першого ж разу оформити грамотно (а таке буває не завжди).
Проблеми виникли на етапі, коли пошукачі почали подаватися на вакансію. За короткий час ми отримали декілька листів на пошту про те, що рекрутер компанії «Профпереклад» вимагає оплату за навчальні матеріали. А так бути не повинно, бо платити співробітникам повинен роботодавець, а не навпаки. Тоді ми вирішили самостійно перевірити ситуацію.
Наша happiness manager Даша написала рекрутеру від імені кандидата. Все пішло не так ще з другого речення, коли нам пояснили, що для роботи перекладачем знання англійської чи інших іноземних мов не потрібне. Знаючи рівень якості послуг «Профперекладу», остаточно переконалися, що перед нами — липовий роботодавець.
Загалом переписка з «рекрутером» виявила ще багато типових ознак шахраїв: вільний графік роботи, простота виконання замовлення, вартість послуг, що значно перевищувала ринкову. Оплату за навчальні матеріали аргументували тим, що в освіту потрібно інвестувати, але це швидко окупиться.
Нам навіть вислали декілька скріншотів з начебто реальними відгуками щасливих кандидатів, які «підтверджували» ефективність навчальних відеоуроків.
Паралельно ми запитали безпосередньо у компанії «Профпереклад», чи відкрита наразі у них така вакансія. У відповідь прогнозовано почули, що ні.
Вакансію ми негайно закрили. Але зрозуміли, що мусимо застерегти наших читачів та пошукачів від подібних афер. Разом з засновницею LINK recruitment agency та експерткою з пошуку та залучення кандидатів на top/middle та складні вакансії Ольгою Рашевською та незалежною експерткою ринку праці Тетяною Пашкіною розібралися в схемах та ознаках фальшивих роботодавців.
Три популярні схеми обману пошукачів
Загалом афер з роботою є дуже багато. Розглянемо три найпоширеніші, які можуть бути актуальними в умовах карантину.
Схема 1. Фальшиве тестове завдання
Роботодавці, які шукають у свою команду креативних спеціалістів (журналістів, дизайнерів, перекладачів) часто просять виконати тестове завдання, й це нормальна практика. Так кандидат може оцінити, чи подобається йому така робота, а рекрутер — чи відповідає рівень навичок спеціаліста вимогам компанії. Проте бувають нечесні роботодавці, для яких тестові завдання — можливість безкоштовно отримати контент для блогу, віжуал для соцмереж чи інші креативні роботи.
Діють за схемою: розсилають усім кандидатам різні тестові завдання. Наприклад, просять написати матеріал на 2000 знаків зі 100% унікальністю, але теми статей у всіх будуть різні. Так можна досить швидко і цілком безкоштовно зібрати контент на місяць чи навіть більше.
Як має бути? Якщо роботодавець хоче, аби кандидати виконали тестове завдання, воно має бути ідентичним для всіх. Часто його публікують одразу в описі вакансії й просять надіслати разом із резюме. Або ж надсилають після розгляду резюме кандидатам, що підходять.
Власне, тут все залежить від репутації роботодавця. Вивчайте інформацію про компанію. Якщо це поважна структура, яка не потрапляла в подібні скандали, — сміливо робіть тестове.
Схема 2. Оплата за навчальні/витратні матеріали
Саме її використали у нашому випадку з «Профперекладом». Цю схему не завжди розпізнаєш з опису вакансії, вона розкривається на етапі співбесіди/листування з представником компанії. Після відгуку на вакансію, кандидату телефоном, по скайпу чи в інший спосіб розповідають про організацію, обов’язки й на завершення нав’язливо просять оплатити вартість навчальних матеріалів, без яких начебто неможливо почати роботу.
За аналогічною схемою працюють горе-роботодавці, які пропонують зайнятість на кшталт «збирання ручок», «упаковка насіння», «фасування ґудзиків» тощо. Тільки там просять надіслати кошти за витратні матеріали (насіння, ручки). Звісно, в результаті ви нічого не отримаєте.
Ще варіант — роботодавець каже, що гроші підуть на виготовлення вам зарплатної карти або оформлення документів/пропусків.
Як має бути? При прийомі на роботу платити повинні вам, а не ви. І навіть етап навчання оплачується компанією.
Схема 3. Прохання вислати скани документів
Фейкові роботодавці після отримання резюме просять надіслати фото/скани документів (паспорту, ІНН), іноді фото кандидата з паспортом у руках. Навіщо? За легендою — щоб вони змогли вас офіційно прийняти на роботу. Насправді — щоб оформити на вас споживчий кредит.
Як має бути? Прохання надіслати документи може надійти і від чесного роботодавця. Проте перед цим кандидат повинен пройти декілька етапів відбору: отримати відгук на своє резюме, виконати тестове завдання (якщо воно передбачається), пройти співбесіду (а іноді і не одну). Далі вас можуть попросити надіслати копії чи скани документів (зазвичай, паспорту, ІНН, диплому про вищу освіту) для офіційного працевлаштування. Як правило, поки дійде до цього етапу, ви вже й самі не раз зможете переконатися, що перед вами — реальний, а не липовий, роботодавець.
Ознаки фальшивих вакансій
Нереалістичні обіцянки. Це коли гарантують високий заробіток, не висувають ніяких вимог до кандидата, акцентують увагу на нічогонеробленні — тобто пропонують непропорційно високу грошову винагороду за просту працю. Типові слова-тригери в таких вакансіях: «високий дохід», «легка робота», «робота на дому», «впоратися може кожний», «вільний графік» тощо.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Ніяк. Так діють лише аферисти, тому подібні вакансії сміливо пропускайте та закривайте.
Немає чітко описаних обов’язків. Зазвичай, вживаються фрази, які дуже узагальнено описують роботу спеціаліста: «просувати сторінку в соцмережах», «писати тексти». Проте великий акцент робиться на тому, яка людина потрібна: цілеспрямована, командна, стресостійка тощо.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Можна спробувати відгукнутися на вакансію та попросити детальніше розповісти про ваші конкретні обов’язки, KPIs. Якщо роботодавець губиться та повторює ті ж фрази-кліше, які є в описі вакансії, варто завершити комунікацію. Коли компанія відкриває вакансію, у неї є точне розуміння, хто їй потрібен, для чого та як буде оцінюватися ефективність роботи працівника.
Є дискримінація за віком чи статтю. Бачили оголошення, де першою ж вимогою є «дівчина 18-25 років» чи «хлопець 23-27 років»? Обходьте такі стороною. Відповідно до статті 2 КЗпП, у сфері працевлаштування забороняється будь-яка дискримінація, в тому числі за віком та статтю.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Іноді невеликі компанії не дуже добре знають трудове право, тому публікують такі вакансії. Вони, звісно, можуть не бути шахраями, проте хіба можна розраховувати на нормальне ставлення та добрі умови праці, коли працівників там дискримінують вже на першому етапі?
Практично немає контактної інформації. Є лише прохання зв’язатися з роботодавцем в месенджері (телеграмі, вайбері). Далі аферист діє за однією з вищеописаних схем.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Такі вакансії краще одразу пропускати.
Вказана некорпоративна електронна пошта. Зазвичай рекрутери чи інші контактні особи від компанії мають корпоративну пошту в форматі: імя@назвакомпанії. Проте невеликі організації та стартапи іноді можуть використовувати мейли на безкоштовних сервісах.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Якщо електронна пошта викликає сумніви, спробуйте перевірити її в гугл. Можливо, вона вже фігурувала в списках аферистів або на форумах, де обговорюють нечесну взаємодію з кандидатами. Також подібний сумнів варто спростувати під час особистих переговорів з представником компанії.
Немає ніякої інформації про компанію. Ні місця знаходження, ні кількості працівників, ні логотипу, ні сайту, ні сторінки в соцмережах. Максимум — інформація про сферу діяльності.
Проте тут є винятки. Анонімно розміщувати вакансії можуть стартапи. Також таке буває, коли набором персоналу в компанію займається рекрутингове агентство. Тоді анонімність може бути проханням клієнта. Проте представник агентства йде на контакт, притримується правил ділового етикету у спілкуванні й на ваше прохання надішле всю важливу інформацію про роботодавця.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Якщо компанія позиціонує себе як стартап, можна запитати у контактної особи про команду, яка представляє цей проєкт. І, наприклад, переглянути їхні сторінки в соціальних мережах. Якщо такої інформації вам не надають, краще на цьому етапі завершити комунікацію.
Інформація про компанію є, але такої компанії не існує.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? На жаль, ніяк. Закривайте таку публікацію та шукайте роботу далі.
Інформація про компанію є, але вона дещо спотворена чи неправдива. Наприклад, інший рік заснування чи опис подано не в стилі компанії.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Знайдіть контактні дані на офіційному сайті компанії чи зайдіть на її сторінку в соцмережах. Зателефонуйте чи напишіть. Повідомте, що ви пошукач і побачили вакансію (вкажіть де або надішліть лінк). Розкажіть, що певні характеристики викликали у вас сумніви, і ви хочете переконається в реальному існуванні такої пропозиції.
Відомі компанії реагують на подібні запити швидко (протягом декількох годин) й чітко все пояснюють. І якщо вам скажуть, що така вакансія є, можна запитати, чому інформація спотворена.
Як виявити аферистів в розмові/листуванні
На цьому етапі ви вже відгукнулися на вакансію або ж зацікавилися нею. Але ще маєте шанс «зіскочити з гачка», якщо будете уважні, спілкуючись з потенційним роботодавцем. Ось що одразу має насторожити.
Вас просять надіслати гроші. Як ми вже писали, це неприпустимо. І пояснення, за що треба платити, не має жодного значення.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Ніяк. Це обман — і крапка.
Порушені правила ділового етикету. З кандидатом одразу переходять на «ти», використовують нетипову для ділового спілкування лексику чи наказовий тон.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Звісно, ми всі іноді буваємо не в гуморі. Проте справжній професіонал ніколи не дозволить собі грубіянства в діловому спілкуванні. Як і надмірної доброзичливості та вживання пестливих слів. «Рибка», «сонечко», «киця» — це не про ділове спілкування. Рекрутери собі не дозволяють подібного і завжди звертаються до кандидатів на ім’я чи ім’я та прізвище. Чуєте інше — припиняйте спілкування.
Ніякої конкретики в спілкуванні. Компанія як була в описі «динамічною», «з молодим, енергійним колективом» та «перспективною», такою і залишається на співбесіді. Без фактів, аргументів, хоч якихось доказів. Описати ваші основні обов’язки на посаді роботодавець теж не може.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Чесний роботодавець розуміє, що обирає не лише він, але й його. Тому лише радий надати інформацію про компанію. Поставте йому, наприклад, такі запитання:
- якими є цілі компанії на найближчі 1-2-3 роки;
- якими будуть ваші основні обов’язки на посаді;
- хто буде вашим безпосереднім керівником;
- яким чином буде нараховуватися оплата;
- як буде вимірюватись ефективність вашої праці і т.д.
Це прості та типові для співбесіди запитання, й рекрутер має швидко та змістовно на них відповісти. Шахраї ж, навпаки, будуть робити все, аби уникнути відповідей на такі запитання.
Листування чи спілкування по телефону починається з обіцянок. Вам можуть гарантувати високі заробітки, вигідні умови. Будь-які питання про компанію, вакансію, інших членів команди ігноруються.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? Ринок праці — не місце для гарантій чи обіцянок. Проте тут є місце для конкретики та укладання цивільно-правових відносин, за якими роботодавець зобов’язується надати якісні умови праці та вчасно виплачувати зарплату, а працівник — вчасно та якісно виконувати роботу відповідно до вимог.
Вам одразу розповідають про систему штрафів. Спілкування, яке починається з погроз, вже не віщує нічого хорошого. Тим більше, штрафи як покарання українським законодавством заборонені.
🕵️♀️ Як переконатися, що це не шахрай? В такому випадку краще одразу завершити спілкування. Так зазвичай працюють компанії, які шукають віддалених менеджерів з продажів. Їм обіцяють наче непогану зарплатню, але в результаті система штрафів зводить ваш заробіток майже до нуля.
5 порад, які допоможуть не потрапити в пастку шахраїв
- Шукайте роботу лише на надійних job-порталах, де є якісна модерація запитів на розміщення. Проте врахуйте: шахраї постійно вдосконалюють свої навички, вигадують нові схеми обману та часто діють бездоганно. Іноді вивести їх на чисту воду можливо лише на етапі особистої комунікації. Тому, на жаль, навіть надійні та перевірені job-портали можуть помилятися.
- Перевіряйте інформацію про компанію у відкритих джерелах: відгуки на DOU та інших перевірених форумах, офіційний сайт, сторінки в соцмережах. За найменшої підозри звертайтеся до офіційних представників компанії за роз’ясненнями.
- Готуйте універсальний список питань, які поставите рекрутеру чи іншій контактній особі на співбесіді.
- Одразу закривайте вакансії, де пропонують абсолютно вільний графік роботи та великий дохід.
- Припиняйте комунікацію, якщо просять заплатити за навчальні матеріали, надіслати фото документів, виконати об’ємне тестове завдання тощо.
Завжди будьте обережні, мисліть критично, й тоді ніякі шахраї вам не страшні!
Читайте також
Про плюси, мінуси та «підводні камені» роботи на себе
Інтерв’ю не буде: 5 помилок під час відгуку на вакансію
5 серіалів з кар’єрними порадами
Тепер ви знаєте, як безпечно шукати роботу
Можна переходити до практики. У нас багато вакансій у справді надійних компаніях.
Вакансії
Я создав сторінку на олх на пошуку праці. До мене написав один чоловік на Вайбер, я вас нашов на олх ви шукаєте роботу,я сказав так. Запропонував мені роботу в інтернеті, будуть приходить платежі 10% лишать мені на заробіток, а останні поповнити номера телефонів водафони. На той час я в загалі не знав добре яки е шахрайські схеми. Пропрацював я три неділі начали люди тел. в банки вимагати в мене кошти на поверненя, я пишу роботодавцю-шахраю люди просять поверненя через банк, він пише мені що товар іде 10-14 днів. Прошу вас прочитайте щоб ніхто так не попався як я, я наданий час взагалі не знаю як мені поступити, людям вертаю зі своих коштів
На співбесіді просять мати паспорт, щоб прийти в офіс зробити фото паспорта і фото своє з паспортом нібито зареєструватись на сайт і на наступний день нібито прийти на стажування
А якщо наприклад просять номер паспорта для працевлаштування?
Світлано, тут можливий такий же сценарій, як і у разі прохання надіслати скріни своїх документів (цей пункт є у статті, дублюємо його нижче).
Прохання надіслати скріни чи іншу інформацію, яка стосується ваших документів, може надійти і від чесного роботодавця. Проте перед цим кандидат повинен пройти декілька етапів відбору: отримати відгук на своє резюме, виконати тестове завдання (якщо воно передбачається), пройти співбесіду (а іноді і не одну). Далі вас можуть попросити надіслати копії чи скани документів (зазвичай, паспорту, ІНН, диплому про вищу освіту) для офіційного працевлаштування. Як правило, поки дійде до цього етапу, ви вже й самі не раз зможете переконатися, що перед вами — реальний, а не липовий, роботодавець.
Що робити якщо я вже відпрвила одному роботодавцю фото з паспортом? як я можу взнати що на мене не взяли кредит?
сервіс УБКІ - українське бюро кредитних історій, чи воно ж але прямо в ДІЇ.