Тема психічного здоров’я на роботі сьогодні активно обговорюється на конференціях і піднімається у медіа. Пояснюємо, чому проблеми емоційної сфери — не завжди особиста справа кожного і навіщо компаніям займатися психічним здоров’ям своїх співробітників.
За кожною посадою в компанії стоїть жива людина зі своєю життєвою історією та досвідом, для якої робота — це і можливість самореалізації, і потенційне джерело стресу.
У сприятливих обставинах людина розвивається і реалізує свій потенціал. Але якщо вона регулярно перебуває у стресовому стані, це може стати проблемою не тільки для неї, але й для компанії, в якій вона працює.
Хронічний стрес у співробітників можуть спричиняти:
- фізична і емоційна втома;
- невідповідність очікувань і реальності;
- порушення особистих і професійних кордонів;
- соціальна та емоційна ізоляція;
- знецінення себе чи колег / клієнтів;
- зниження якості власного життя і роботи.
Кожен по-різному реагує на стрес: наприклад, є більш вразливі люди, чиї ресурси можуть вичерпуватися швидше. Можливо, серед ваших колег хтось просто зараз страждає від одного чи кількох психічних розладів. А ви цього просто не помічаєте.
Але турбота про психічне здоров’я і належна профілактика психічних розладів можуть поліпшити якість життя співробітників, а отже — і продуктивність їхньої роботи.
Як перевірити себе на стресостійкість та 6 способів її підвищити 👉
Читати
Хто несе відповідальність — компанія чи співробітник?
Хтось може сказати, що відповідальність за власне психічне здоров’я лежить на самій людині, адже кожен має сам про себе піклуватися. До чого тут взагалі компанія? Бізнесу потрібні здорові та продуктивні співробітники, а «хворі» нехай вирішують свої проблеми самостійно, компанія їм не нянька.
Але з іншого боку, люди проводять на роботі ледь не більшу частину свого життя. І, на жаль, досить рідко можуть вирішити свої психічні проблеми самостійно. Компенсаторні механізми мозку, а також прагнення збудувати успішну кар’єру заважають вчасно виявити ознаки емоційного вигорання. А іноді каталізатором погіршення психічного стану можут стати навіть умови праці, а до цього компанія має безпосередній стосунок. Крім того, бізнес несе фінансові збитки через проблеми з ментальним здоров’ям своїх співробітників, і це факт.
Найкращий варіант — розподілити відповідальність між співробітниками і компанією. При цьому дуже важливо, щоб про профілактику психічних розладів у своїх командах дбали менеджери всіх рівнів. У такому разі до цього долучаться і співробітники. Інакше ініціатива не приживеться надовго.
Навіщо роботодавцю піклуватися про психічне здоров’я співробітників?
1. Аби попередити емоційне вигорання всього колективу
Будь-яка компанія працює як єдиний організм, що складається з людей. А людям властиво переживати різні почуття й виражати різні думки. Важливо, щоб умови праці та стосунки у колективі сприяли особистісному й професійному розвитку, а отже — і розвитку компанії.
2. Аби підвищити залученість і знизити плинність персоналу
Бути здоровим у фізичному та психічному контексті — така ж необхідність, як і потреба у самореалізації, зокрема професійній. Вона займає важливе місце в ієрархії людських потреб. Тільки ментально благополучна людина може реалізувати власний потенціал. Нерідко саме ця потреба змушує працівників змінювати місце роботи. Тому турбота про здорову психологічну атмосферу може зменшити плинність кадрів у колективі.
3. Аби досягати економічної вигоди
Всесвітня організація охорони здоров’я дослідила, що депресія і тривожні розлади коштують світовій економіці 1 трильйон доларів на рік у вигляді втрати продуктивності.
Часто компанії стикаються з тим, що співробітники пропускають роботу через хвороби психосоматичної природи. Люди втрачають інтерес до роботи і саботують процес виконання завдань (іноді навіть несвідомо). При цьому компанія починає в буквальному сенсі втрачати гроші.
Підтримка емоційного добробуту співробітників зменшує відсоток витрат на оплату лікарняних та прихованого саботажу і підвищує загальну ефективність бізнесу.
Як компанія дбає про співробітників, так і вони дбають про клієнтів, які приносять прибуток бізнесу.
Як на практиці виглядає турбота компанії про психічне здоров’я?
Тема психічного здоров’я на роботі сьогодні активно обговорюється на конференціях і піднімається у медіа. Наприклад, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі бізнес-співтовариство обговорювало, як боротися з упередженнями в цій сфері і створювати більше робочих місць для тих, хто має досвід психічних розладів. Джон Флінт, СЕО одного з найбільших фінансових конгломератів HSBC, заявив, що люди, які пережили психічні проблеми, можуть бути цінними співробітниками, оскільки вони більш стійкі та кмітливі.
Український бізнес також починає піклуватися про ментальний добробут своїх співробітників. У багатьох українських компаніях (у сфері ІТ і не тільки) створюють умови, в яких люди можуть підтримувати свій work-life баланс. Наприклад, встановлюють гнучкий графік, надають опції роботи з дому, відкривають кімнати для відпочинку, масажні кабінети і спортзали для зняття стресу. Багато хто підтримує спортивні ініціативи — наприклад, командну участь у бігових марафонах. Це покращує не тільки фізичний, але й емоційний стан співробітників.
Наприклад, працівники групи компаній Fozzy Group можуть взяти участь у програмі Mental Health, в рамках якої можна прослухати безкоштовні вебінари, присвячені ментальному здоров’ю. Також компанія впровадила для своїх співробітників сервіс для роботи з коучами та психологами, тож кожен бажаючий може звернутися за консультацією.
У допандемічні часи в офісах компанії Intellias працювали масажні кабінети, де двічі на місяць кожен спеціаліст міг отримати у зручний час безкоштовний сеанс масажу. Також кожен співробітник може двічі на квартал записатися на онлайн-зустріч із психотерапевтом.
А у бізнес-просторі Workit розуміють важливість балансу роботи й особистого життя, тому створили такий простір, де навіть дуже зайняті співробітники й резиденти зможуть знайти час на спілкування зі своєю дитиною: прийти разом з нею на роботу, залишити в дитячому центрі, під час перерв відвідувати протягом дня і знову повертатися до роботи.
В офісі компанії MacPaw при облаштуванні робочого простору врахували і реалізували побажання команди: тут є масажні крісла, стіл для гри в кікер, студія аудіозапису, музичні інструменти, кімната для медитації та спортзал, де за безпеку та ефективність тренувань відповідає куратор зі здоров’я та спорту.
У компанії Readdle також працюють над зміцненням ментального здоров’я команди. Нещодавно завершився 5-тижневий курс з Mindfulness, і на постійній основі двічі на тиждень проходять онлайн-уроки йоги, до яких можуть долучитися всі бажаючі.
Про роботу в цих та інших компаніях читайте на їхніх кар’єрних сторінках 👉
ЧитатиДякуємо за участь у підготовці статті лікаря-психолога Антона Єрмолаєва, експертку з психічного здоров’я в організаціях і співзасновницю конференції Mental Health and Emotional Well-being for Business Анну Метельську, а також соціальну психологиню й консультантку з психічного здоров’я в організаціях Тетяну Вовк.
Читайте також
Як говорити «ні» та захищати свої кордони без шкоди для кар’єри
Дихайте глибше: чому медитацію варто зробити щоденною звичкою
Ліфт, шинель, кінотеатр: дієві техніки для боротьби зі стресом
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів