Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '451' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=942159 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Вища освіта: чи потрібна вона? Результати опитування
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що не так (або так) із вищою освітою? Результати опитування Happy Monday

28.09.23 Новини 6 хв читання

Нещодавно ми опублікували історію 17-річної Дар’ї, яка ще до випуску зі школи пройшла курси й влаштувалась QA-тестувальницею в IT-компанію. Це змусило нас замислитися над тим, чи потрібна вища освіта сьогодні взагалі. Тож ми розпитали нашу аудиторію про наявність вищої освіти, її вплив на працевлаштування й роботу, її переваги та недоліки, а також для яких професій вона потрібна. В анонімному опитуванні взяли участь 643 особи. Дякуємо їм, що приділили свій час ❤, і презентуємо результати. 


Менш ніж третина опитаних працює за спеціальністю


Переважна більшість респондентів (88,5%) має вищу освіту: диплом бакалавра, спеціаліста чи магістра. 11,5% опитаних не мають вищої освіти: мають або незакінчену вищу, або професійно-технічну, або середню освіту.

Скільки людей мають вищу освіту - опитування Happy Monday, графіка


Але з тих, хто має вищу освіту, лише 27,24%, тобто менш ніж третина, працюють за спеціальністю. 29,53% працюють частково за спеціальністю, і аж 43,23% працюють взагалі не за тим фахом, який отримали після навчання. 

Читайте також: Не на того вчилися: люди, які працюють не за спеціальністю


Чи вплинула вища освіта на працевлаштування й роботу?


У тих, хто здобув вищу освіту, ми спитали, чи просили їх роботодавці надати диплом при працевлаштуванні. Більшість все ж показувала роботодавцям свій диплом: у 30,76% опитаних його запитували всі роботодавці, у 40,77% — лише деякі. Водночас менш ніж третині респондентів (28,47%) взагалі не знадобився диплом при працевлаштуванні.     

А що аудиторія думає про корисність знань, отриманих у виші, для роботи? 12,3% опитаних зазначають, що без вищої освіти взагалі б не змогли працювати. 32,16% використовують хоч і не всі, але багато отриманих знань у своїй роботі.

Втім, більшість (≈55%) вважає, що отримані знання їм зовсім не знадобилися, знадобилися мінімально чи стали в пригоді хіба корисні зв’язки й досвід студентського життя. 

чи знадобилися українцям знання, здобуті в університеті - інфографіка


Більшості респондентів без вищої освіти її бракувало (але є нюанс)


З тих респондентів, які не мають вищої освіти, 47,3% взагалі не відчували через це проблем. Водночас у більшості (52,7%) опитаних були моменти, коли вищої освіти не вистачало. Але є нюанс: лише 12,2% відчували брак саме вищої освіти, тоді як 40,5% бракувало радше диплома, який можна показати роботодавцям. 

62,2% респондентів без вищої освіти таки планують її отримати, тоді як 31,1% не бачать у цьому необхідності, а 6,8% не мають такої можливості.

Читайте також: Без диплома й при грошах: успішні люди без вищої освіти


Лише 12,2% опитаних ніяк не компенсували брак вищої освіти


Ми спитали, чи компенсували люди без вищої освіти її відсутність і чим. Лише 12,2% ніяк не компенсували брак вищої освіти, бо не було необхідності. Водночас 87,8% робили це за допомогою практики на роботі, самоосвіти, курсів чи навчальних програм.

чим люди компенсують відсутність вищої освіти - інфографіка


Головна перевага вищої освіти — цікаві й корисні знайомства


Обидві категорії людей — і з вищою освітою, і без неї — ми попросили вибрати кілька переваг й недоліків вищої освіти з запропонованих (або назвати свої) та загалом визначити, чи є вона зараз важливою. 

Серед переваг респонденти насамперед відзначили цікаві та корисні знайомства (67,5%), прокачку важливих софт навичок (59,7%) і те, що вища освіта дає необхідні теоретичні знання (58,9%). 

Переваги вищої освіти - опитування Happy Monday, інфографіка


Взагалі не бачать переваг у вищій освіті 3,6% опитуваних. Зате багато людей назвали переваги від себе, серед яких найцікавішими нам здалися такі.     

  • «Диплом про вищу освіту дещо полегшує мобільність та еміграцію: можна податися на візу кваліфікованого фахівця в деякі країни чи відкрити ФОП за кордоном». 
  • «Деякі виші мають партнерства з ІТ-компаніями. Тому це може бути класною точкою входу в індустрію».
  • «Вища освіта змінює мислення, вчить структурувати роботу, формує навички пошуку необхідної інформації, рішень». 

А ще — навчає вчитися, домовлятися, керувати своїм часом, працювати з великими обсягами інформації, дисциплінує, розвиває стресостійкість, надає якісно краще й більш інтелектуальне середовище спілкування тощо.  


Головний недолік вищої освіти — застарілі методи викладання


Серед недоліків респонденти насамперед відзначили застарілі методики викладання (75%), відсутність достатньої кількості практики (74%) та неактуальність інформації, що викладається (61,3%).

Недоліки вищої освіти - опитування Happy Monday, інфографіка


Взагалі не бачать недоліків у вищій освіті лише 1,4% опитаних. Як і у випадку з перевагами, багато людей назвали недоліки від себе, серед яких найцікавішими нам здалися такі.

  • «Вік, коли цю освіту здобувають в Україні (зарано), до того ж відсутність культури профорієнтації для підлітків».
  • «Мало інтерактивності / мотиваційності, що впливає на вивчення/освоєння матеріалу». 
  • «Багато бюрократії, погано продумані програми, застарілі й занадто формальні форми контролю».  

А ще — корупція, недостатнє фінансування, наявність обов’язкових предметів і відсутність предметів на вибір, мало сучасних спеціальностей, труднощі в поєднанні навчання з роботою тощо. 

Читайте також: Як домовитись із викладачами, якщо ви працюєте


То що в підсумку: вищій освіті бути чи не бути?


31,4% респондентів зазначили, що здобувати вищу освіту варто в будь-якому разі, оскільки це важлива база для кар’єри. 3,9% вважають, що вища освіта не є обов’язковою, адже всього можна навчитися на курсах чи практиці. Але 64,7% вважають, що все залежить від професії, і цих респондентів ми попросили назвати кілька варіантів, де без вищої освіти точно не обійтися.

Види діяльності, де, на думку опитаних, вища освіта є обов’язковою:

  • медицина/фармацевтика (97,6%);
  • юридична справа (86,8%);
  • освіта й наука (85,8%);
  • психологія / психотерапія (81,5%);
  • архітектура (69%);
  • фінансова справа (66,1%);
  • робота з текстами (29,1%);
  • менеджмент (26,4%);
  • технічне ІТ (21,2%);
  • дизайн (8,9%);
  • проєктний/продуктовий менеджмент (6%);
  • HR/рекрутинг (5,3%);
  • власний бізнес (5,3%);
  • маркетинг (4,8%);
  • сфера обслуговування (2,2%);
  • продажі (1,4%).

Серед запропонованих варіантів від респондентів також були: філософія, інженерна справа, ветеринарна медицина, екологія, будівництво, харчові технології, технології виробництва, військова справа, міжнародні відносини, культурологія, високі технології, реставрація, транспортна справа, природничі спеціальності, мистецтво.

Чи дає це опитування вичерпну відповідь на питання, чи потрібно здобувати вищу освіту? Аж ніяк. Усе залежить від багатьох факторів: бажаної спеціальності, бажання, можливостей, бюджету тощо. Але цікаво дізнатися, що про це думають інші, правда ж?) Дякуємо всім, хто взяв участь в опитуванні. І всім, хто прочитав новину, — теж. Діліться нею та обговорюйте 🙂

Шукаєте роботу?

У нас на сайті є варіанти для фахівців із різним рівнем досвіду (і навіть зовсім без нього) 👉

Вакансії

Читайте також

Українець встановив рекорд — отримав п’ять дипломів про вищу освіту у 24 роки

5 професій в IT, де не потрібен досвід роботи

Gap year: три історії людей, які не побоялись «втратити» рік

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: