У третьому матеріалі в межах проєкту «Робота для ветерана є!» спілкуємося з засновницею Data Ocean — платформи, що надає доступ до державних реєстрів. Від початку роботи ядром команди були саме екскомбатанти, і зараз серед 17 працівників компанії — 12 ветеранів. Люба Шипович співпрацює з ветеранами з 2014 року, тому точно знає, у чому їхня цінність для роботодавців та які особливості роботи з учасниками бойових дій.
Про свій досвід співпраці з ветеранами АТО/ООС також розповіли в групі компаній Winner та мережі «Сільпо».
Люба Шипович
СЕО та засновниця Data Ocean
Історія Data Ocean почалася з моєї ініціативи допомагати знайомим ветеранам АТО прокачувати технічні навички, аби вступити на ІТ-курси й отримати нову професію. Але виявилося, що перепоною для навчання був не брак хард скілів, а не досить розвинені софт скіли: робота в команді, вміння давати фідбек, знання agile (гнучка методологія розробки — прим. ред.) тощо. Тоді я запропонувала змоделювати роботу компанії: щодня приходити в офіс, виконувати задачі від друзів та працювати в умовах типових бізнес-процесів ІТ-компаній. Згодом ми подалися й пройшли у фінал Open Data Challenge, потрапили в інкубатор 1991 і стали тими, ким ми є зараз — платформою-провайдером доступу до державних реєстрів.
Варто розуміти, що екскомбатанти можуть працювати не лише у військово-охоронних структурах чи на адміністративних посадах. Наприклад, у нас серед ветеранів є дизайнер, тестувальник, програмісти. Наш виконавчий директор теж був у зоні АТО, при цьому він чудово керує процесами й турботливо піклується про атмосферу в команді. Люди пішли на війну з різних сфер і повертаються теж на різні посади та роботи, це нормально.
Працювати з ветеранами дуже комфортно, цікаво, місцями неочікувано (в хорошому сенсі). Наприклад, у вересні ми проводили стратегічну сесію, під час якої описували цінності компанії. Виявилось, що для наших працівників-ветеранів команда, а також можливість навчатись і розвиватись — важливіші за фінансову стабільність.
Ветерани АТО дисципліновані та обов’язкові: якщо пообіцяли зробити, то точно виконають обіцянку. В ІТ, де багато безвідповідальних виконавців, які ігнорують дедлайни, такі працівники — на вагу золота. Але важливо постійно спілкуватися з ветеранами та вчити їх планувати роботу у форматі не «зроблю, хай би чого це коштувало», а «зроблю і при цьому залишуся в ресурсі». Вони дуже соромляться просити про допомогу, тож задача роботодавця — показати, що за подібні прохання не покарають і з ними варто звертатись.
Інша перевага співпраці з ветеранами — чіткість їхніх дій. Вони чітко ставлять задачі й звітують про їх виконання, грамотно розставляють професійні межі, добре координують процеси. Через це з них, зокрема з офіцерів, виходять хороші менеджери, особливо для працівників-учасників бойових дій.
Часто чую думку, що у військових погано з креативністю. Можу з цим погодитись лише частково. Тут варто розділяти добровольців, які не мали нічого й навчались у польових умовах, і кадрових військових, у яких усе навпаки. Перші вимушені креативити, інакше просто не виживуть, а от у других із генерацією ідей справді не дуже. Проте якщо їм показати, що за ініціативність не карають, і заохочувати до змін, то все можна виправити на краще.
Я також дуже ціную у ветеранах наполегливість та ініціативність. Саме ці якості дозволили нашому тестувальнику (QA-інженеру) потрапити до нас у команду. До АТО він жив у маленькому містечку, працював на залізниці й не бачив для себе особливих перспектив. Після служби захотів усе змінити, вирішив опанувати тестування і прийшов на один із навчальних проєктів Veteranius (соціальна освітня ініціатива, яку ми реалізуємо з командою волонтерів-менторів). Проєкт виявився не про тестування, а про розробку, але ветеран не розгубився, а написав нам і запитав, чи не планується навчання з тестування. Мене зацікавила його наполегливість та сміливість. І хоч ми не планували освітніх проєктів з цього напряму, я запропонувала йому індивідуальне менторство від моїх друзів-тестувальників. А коли пізніше зрозуміла, що ми в Data Ocean потребуємо QA-інженера, то звернулася до нього. Він кинув залізницю, прийшов до нас на фултайм і зараз чудово себе проявляє, не перестає вчитись та розвиватись.
В Україні приблизно 20 мільйонів працездатного населення, з яких 2 мільйони — це ветерани. Невже компанії готові свідомо відмовитись від 10% працездатного кваліфікованого населення лише через стереотипи, які сформувались в суспільстві?
Мій особистий досвід свідчить про те, що ветерани АТО — чудові фахівці з сильними навичками. Бажаю іншим компаніям не дискримінувати таких кандидатів, а бодай спробувати з ними попрацювати. Впевнена, що роботодавці ще будуть спеціально вишукувати ветеранів на ринку праці, як це зараз роблять у США 🙂
Цей матеріал у межах проєкту «Робота для ветерана є!» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яка реалізується IREX за підтримки Державного департаменту США й охоплює безпосередню роботу з ветеранами, представниками міністерств та місцевих громад для підтримки ветеранів України, чисельність яких стрімко зросла внаслідок збройного конфлікту на сході України.
Готові взяти героя на роботу?
Розміщуйте вакансії зі спеціальною позначкою у нас на сайті та чекайте на резюме крутих кандидатів, зокрема й ветеранів.
РозміститиЧитайте також
Чому ветеранів та ветеранок варто брати на роботу
Психологічні бар’єри, що заважають ветеранам знайти роботу
6 упереджень роботодавців, через які ветеранам важко знайти роботу
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів