Згідно з правилами пошуку роботи кандидати на більшість посад мають представити роботодавцю так званий комерційний досвід. Де взяти досвід роботи людині, що лише шукає перше робоче місце, розповідає Оксана Бігун, координаторка з працевлаштування студентів у Mate academy.
Який досвід насправді хочуть бачити роботодавці
Початківці часто не знають, як відгукуватися на вакансії, де вимагають комерційний досвід, адже щоб його здобути, треба спочатку отримати роботу. Поширеною, але помилковою є думка, що комерційним вважається тільки той досвід, за який спеціаліст отримував винагороду, зокрема гроші. Насправді ж ключовими є здобуті компетенції, що релевантні конкретній позиції. Серед них можуть бути:
- взаємодія зі спеціалістами інших сфер;
- надання та опрацювання фідбеку;
- вміння працювати за певною методологією (на кшталт Scrum) з використанням інструментів для трекінгу завдань;
- спільна робота в системах типу GitHub, Figma, Google Suit тощо.
Звісно, ці складники змінюються залежно від сфери та напряму діяльності, але спільним знаменником для більшості роботодавців є досвід роботи в команді.
Часто початківці наповнюють портфоліо проєктами-тренажерами, що повторюють уже наявні рішення. З одного боку, це правильно, адже допомагає набити руку. З іншого — такий досвід важче «продати» на співбесіді як наближений до комерційного, оскільки це досвід у вакуумі. У реальності фахівці відштовхуються від бізнес-потреб, ставлять цілі, визначають метрики для оцінки їхнього досягнення, збирають і аналізують фідбек, ставлять та отримують завдання від колег тощо.
Тому моя порада для початківців — шукати тестові проєкти, які дають можливість взаємодіяти з командою та/або замовником.
Наприклад, під час навчання в Mate academy є обовʼязковий етап групового проєкту, під час якого студенти не тільки відпрацьовують практичні навички, а й опановують інструменти для планування, методології управління, тренуються проводити статус-чеки, робити демо. Цей досвід вже точно легше комунікувати під час пошуку роботи. На ринку таку послугу пропонує платформа teamchallenge.io, де вам знайдуть команду для pet-проєктів.
Де ще можна отримати перший досвід
Проєкти для знайомих
Проаналізуйте свою мережу контактів. Можливо, серед них є хтось, хто шукає фахівця саме вашого профілю. Але важливо побудувати наближений до комерційного процес роботи, навіть якщо замовник — ваш найкращий друг.
Попросіть сформувати ТЗ, налагодьте регулярні зустрічі для апдейтів, налаштуйте робочий простір, де зможете збирати коментарі та наочно демонструвати свій прогрес, отримуйте зворотний звʼязок та вдосконалюйтеся. Після завершення проєкту попросіть замовника залишити відгук про ваші послуги на LinkedIn чи навіть написати рекомендаційний лист.
Фриланс-біржі
Якщо не друзі чи знайомі, то хто? Реєструйтеся на фриланс-біржах — Upwork, Fiverr, FreelanceHunt, Freelance, Kabanchik.ua. Але будьте готові, що початківцям конкурувати за клієнта на таких платформах в рази складніше, адже там велику роль відіграють рейтинги та відгуки замовників.
Як варіант можна знайти досвідченого спеціаліста з гарною клієнтською базою та запропонувати, наприклад, виконувати для нього певні завдання за відсоток. Можливо, у такий спосіб навіть вийде знайти собі ментора на початку карʼєрного шляху.
Наші студенти з досвідом пошуку проєктів на фриланс-біржах рекомендують гарно заповнювати профіль та активно відгукуватися на релевантні замовлення. Натомість холодні розсилки з шаблонними повідомленнями не дадуть вам додаткових балів.
Крім того, фриланс-замовлення можна шукати в чатах/групах професійних спільнот.
Хакатони
Під час хакатонів спеціалісти формують команди та вирішують конкретне завдання або розробляють дієве рішення за обмежений час. Найбільш популярний такий формат у digital-сфері. Наприклад, в Україні регулярно проходить DEV Challenge — найбільший чемпіонат для ІТ-спеціалістів. Але подібні заходи бувають і в інших галузях: фармацевтиці, юриспруденції тощо. Часто схожі події, а також інтенсиви чи стажування організовують великі компанії для пошуку талановитих спеціалістів.
Завдяки турборежиму, в якому працюють учасники, досвід хакатонів на співбесіді можна презентувати як приклад вашої стресостійкості, вміння швидко аналізувати проблему й знаходити рішення, ладнати з іншими спеціалістами.
Звичайно, це також +1 проєкт до портфоліо, а інколи й можливість бути поміченим організаторами й отримати запрошення до команди.
Волонтерські проєкти
Безліч громадських організацій та волонтерських ініціатив самі активно шукають допомогу різних спеціалістів. Наприклад, якось я натрапила на запит від благодійної організації розробити вебплатформу для військових і їхніх родин. Ми швидко сконтактували з представниками організації та зібрали команду з наших студентів. За два—три місяці замовник отримав необхідне робоче рішення, а студенти — реальний досвід.
Ще гарний варіант — проявити ініціативу, самостійно написавши ГО, фонду чи волонтерській ініціативі, за якими ви стежите. Можливо, ви вже можете підсилити їхню команду в певному напрямі. Або ж ви придумали рішення, яке принесе кращі результати: допоможе залучати більше волонтерів, швидко інформувати, полегшить збирання донатів тощо — і готові взятися за його реалізацію.
Волонтерський досвід також може гарно вплинути на сприйняття вас роботодавцями, оскільки говорить про ваші цінності та небайдужість.
Фіксуємо свої напрацювання
Уявімо, що ви скористалися порадами вище. Що ж далі? Залишилося це гарно запакувати.
- Обовʼязково додайте новий досвід роботи у CV, LinkedIn, Djinni та на інші професійні платформи: 1) вкажіть місце роботи чи назву проєкту; 2) опишіть свої обовʼязки, сферу відповідальності, взаємодію з іншими спеціалістами, роботу з інструментами, досягнуті результати; 3) за можливості додайте посилання на проєкт.
- Адаптуйте супровідний лист, додавши кілька речень про нещодавно здобутий досвід.
- Зберіть відгуки на LinkedIn від колег, з якими працювали, та замовника чи ментора.
Тепер вам точно нема чого лякатися вимоги досвіду у вакансіях, адже ви знаєте, як його здобути, а можливо, і вже здобули!
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉
ЧитатиЧитайте також
Як знайти цивільну роботу, якщо є тільки військовий досвід?
Як джунам без досвіду потрапити в ІТ: радять розробник та тестувальник із команди NIX
Як шукати роботу у 2024 році: покрокова стратегія
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів