Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '454' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=999816 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Декретна відпустка за новими правилами, коли в неї йти
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Декретна відпустка: умови та правила оформлення

19.12.23 Розвиток 4 хв читання

Термін «декретна відпустка» ми успадкували з часів СРСР. Вона називалася так, бо була введена декретом (постановою) Раднаркому. В сучасній Україні офіційно цей термін ніде не використовується. Що це таке, коли починається й закінчується декретна відпустка та як її оформити — читайте далі в матеріалі.


Що таке декретна відпустка?


Декретною відпусткою або декретом часто називають два різні види відпусток:

  • відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами — надається вагітній жінці на період до і після народження дитини;
  • відпустку по догляду за дитиною — триває до досягнення дитиною 3 років і може надаватися повністю або частково одній людині, що фактично доглядає за дитиною. Це може бути мати, батько, бабуся, дідусь чи інші члени родини, особа, що усиновила дитину або взяла її під опіку.


Коли починається декретна відпустка?


Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 днів. Раніше в законі було чітко прописано, що відпустка має починатися за 70 календарних днів до пологів (на 30 тижні вагітності) та тривати ще 56 днів після них. Якщо ж жінка бажала продовжити працювати, вона могла це зробити, але при цьому кількість днів відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами зменшувалася пропорційно до кількості днів, що вона продовжувала працювати. 

За оновленими правилами (відповідно до Наказу МОЗ України від 18.10.2023), якщо жінка почувається добре і не хоче йти у відпустку на 30 тижні вагітності, вона може розпочати декретну відпустку пізніше. А частину допологової відпустки використати у післяпологовий період.


Коли закінчується декретна відпустка?

Раніше відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами закінчувалася на 56 день після пологів. Але тепер вона може тривати довше, якщо жінка використала менше ніж 70 календарних днів відпустки у допологовий період. 

У разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей тривалість післяпологової відпустки збільшується до 70 днів. Отже, вся відпустка триватиме 140 календарних днів.


Як оформити декретну відпустку?


Щоб піти в декретну відпустку та отримати передбачені законом виплати, потрібно подати своєму роботодавцеві наступні документи:

  • заяву із зазначенням дати початку відпустки;
  • медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН) за категорією «Вагітність та пологи» від лікаря.

Жінки, які працюють за сумісництвом, мають право отримати допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами від обох роботодавців. 

Жінки, зареєстровані як фізична особа підприємець, також можуть отримати виплати у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо сплачували ЄСВ. Для цього потрібно оформити виплати у Фонді соціального страхування з тимчасової непрацездатності за місцем реєстрації ФОП. 

Для цього знадобляться:

  • заява з розрахунком суми декретних виплат;
  • медичний висновок про тимчасову непрацездатність;
  • довідка про сплату ЄСВ за останні дванадцять місяців;
  • номер рахунку для отримання соціальної допомоги.

Також потрібен паспорт, код РНОКПП, трудова книжка (за наявності) та виписка з Єдиного державного реєстру. 


Декретні виплати


Роботодавець повинен виплатити жінці допомогу у розмірі 100% від середньої заробітної плати. Сума відпускних розраховується бухгалтерією підприємства і залежить від двох показників: середньоденної зарплати й кількості календарних днів декретної відпустки.

Сума виплат для жінки-підприємиці залежить від кількості днів відпустки та розміру ЄСВ, який вона сплачувала. Чим більша була сума ЄСВ, тим більшою буде допомога у зв’язку з вагітністю та пологами. 

Жінкам, які навчаються (аспіранткам, докторанткам, клінічним ординаторкам, студенткам вищих навчальних закладів I-IV рівня акредитації та професійно-технічних навчальних закладів) матеріальна допомога виплачується у розмірі 100% від щомісячної стипендії. Якщо жінка продовжує навчання, вона має право самостійно вирішити, що буде отримувати: стипендію чи соціальну допомогу. 

Для жінок, які перебувають на обліку в Центрі зайнятості, сума декретних виплат становить 100% від мінімальної допомоги по безробіттю. 


Відпустка по догляду за дитиною


Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами жінка за бажанням може оформити відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім матері, ця відпустка може бути використана повністю або частинами: 

  • батьком дитини;
  • бабою, дідом;
  • іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною;
  • особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину;
  • одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу.

Особа, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною може за бажанням працювати неповний робочий день або з дому (за таких умов відпустка не переривається). Роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості.

Після закінчення відпустки по догляду за дитиною до трьох років можна оформити відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку. На час такої відпустки заробітна плата не зберігається. Відпустка по догляду за дитиною до 6 років не зараховується до страхового стажу.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як оформити відпустку, якщо ви найманий працівник, ФОП або працюєте парт-тайм

«Та кому я потрібна?»: 5 страхів при поверненні з декретної відпустки

Керівниця проєкту й молода мама: як поєднати материнство з успішною кар’єрою

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: