Чи кожен може стати лідером і що для цього потрібно? Про природу лідерства та найголовніші лідерські компетенції розмірковує Альона Черненко-Диба, коучиня з керівництва й лідерства з 15-річним досвідом управління в міжнародному середовищі.
Найімовірніше, ви чули вираз Дж. Майкла Хопфа про те, що важкі часи створюють стійких і хороших людей, а стійкі й хороші люди створюють добрі часи.
Але що саме ми маємо на увазі під «стійкими й хорошими людьми» у сучасному світі, де панують динамічні зміни та глобальні виклики? Як на мене, це ті люди, яких ми називаємо справжніми лідерами.
Лідер — це не просто людина, яка займає певну посаду. Це особистість, яка своїми діями та словами надихає інших, мотивує їх на розвиток і самовдосконалення. Справжній лідер володіє не лише професійними навичками, а насамперед емпатією, здатністю слухати та розуміти потреби інших. Він показує приклад, як можна діяти в умовах невизначеності, і своїм прикладом демонструє, що всі зміни — завжди на краще і що будь-які труднощі можна подолати, якщо вірити, діяти й постійно рухатися вперед.
Чи кожен може стати лідером?
На мою думку, здатність до лідерства закладена в кожній людині. Проте не всі прагнуть до розвитку цих якостей або мають можливість реалізувати їх у своєму житті.
Ось деякі ключові якості, якими повинен володіти лідер ↓
- Чітке бачення майбутнього: лідер чітко розуміє, куди він веде свою команду, і вміє точно сформулювати це бачення. Це допомагає створювати стратегії та планувати дії, які ведуть до досягнення поставлених цілей.
- Віра в себе та у своїх людей: лідер своїм ентузіазмом та оптимізмом здатен зарядити інших людей і вселити в них упевненість у своїх силах. Віра в команду є ключовим фактором у створенні середовища мотивації та підтримки.
- Вміння мотивувати: лідер знає, як зацікавити людей у спільній справі, як розкрити їхній потенціал і допомогти їм досягти своїх цілей.
- Вміння делегувати повноваження: лідер не намагається зробити все сам, а довіряє своїм людям і дає їм можливість самостійно приймати рішення. Адже це не тільки підвищує ефективність роботи команди, але й сприяє розвитку кожного її члена.
- Відповідальність: лідер усвідомлює відповідальність за свої дії та дії своєї команди. Це означає готовність взяти на себе відповідальність за результати, особливо якщо вони не завжди позитивні, з відповідними висновками для подальшого вдосконалення.
Усім, хто починає задумуватися над лідерством чи тимчасово відчуває кризу, пропоную почати з «Чому?». Адже важливо будувати своє лідерство з прямих запитань собі:
- чому я хочу бути лідером;
- якою людиною я прагну стати й для чого;
- що мене мотивує;
- які мої найсильніші риси характеру;
- які мої слабкі сторони та як я можу їх покращити;
- які цінності є для мене найважливішими та як вони відбиваються на моїх діях.
Ці прості питання дадуть вам вектор прискорення і допоможуть відновити зростання, якщо відчуваєте рецесію.
Яким має бути лідер сьогодні
У сучасному динамічному й часто мінливому бізнес-середовищі менеджери-лідери постійно стикаються з безліччю викликів, які перевіряють їхні лідерські якості та стратегічну кмітливість. Щоб залишатися на крок попереду, необхідно розвивати гнучкість, вміння робити прогнози та ефективно керувати своїм часом. Лідер сьогодні повинен бути адаптивним. Це надскладне завдання, але вміння швидко створювати нові стратегії, продукти чи послуги та знаходити нові точки зростання може зберегти вашу стійкість у складні часи.
Нещодавно я провела опитування серед друзів-топменеджерів, щоб дізнатися, з якими викликами вони стикаються найбільше у цей турбулентний час:
- управління часом в умовах терміновості;
- довіра та делегування в критичних ситуаціях;
- масштабування операцій та бізнесу в умовах невизначеності;
- прийняття рішень під тиском;
- дефіцит талановитих кадрів і лідерів;
- work-war-life balance;
- довготривалий стрес та психологічне навантаження з причин війни.
І це тільки деякі виклики. Щоб справлятися з ними, варто розвивати конкретний набір лідерських якостей і компетентностей, зокрема:
- вміння делегувати й пріоритезувати;
- емпатія, щоб відчувати й розуміти потреби своїх людей;
- здатність швидко оцінювати доступну інформацію та виділяти ключові аспекти;
- стратегічне мислення;
- вміння будувати операційну досконалість.
Варто усвідомити, що ви не зможете уникнути криз ні зараз, ні в майбутньому, але можете бути готовим до нових «чорних лебедів» (чи вже «фіолетових динозаврів»?). Для цього потрібно постійно здобувати нові навички та вчитися працювати з наступними кризами та своїм ставленням до викликів.
Важливо пам’ятати, що наш вплив на оточення часто непередбачуваний і може мати далекосяжні наслідки. Тому лідери повинні з особливою відповідальністю ставитися до своїх цінностей і вчинків, адже саме вони формують майбутнє для наступного покоління й те, що залишають у спадок. Це має бути ключовим принципом при прийнятті будь-яких рішень.
Звідки лідеру брати ресурс
Наостанок зазначу, що справжній лідер повинен усвідомлювати важливість власного ресурсу й ділитися ним з іншими, тільки якщо його вдосталь.
А якщо ви відчуваєте, що ваш персональний заряд тривалий час на мінімумі, варто переглянути свій емоційний і психологічний стан. Мені особисто допомагають наступні правила:
- регулярні короткі (5-10 хвилин) перерви щокілька годин, щоб відійти від комп’ютера або робочого місця;
- дихальні вправи або медитація щодня, щоб заспокоїти розум і зменшити стрес;
- заняття спортом, який подобається, не менше 30 хвилин на день для підтримки фізичного та психологічного здоров’я;
- сон 8 годин щоночі, щоб забезпечити вдосталь відпочинку для мозку та тіла;
- обмеження часу, проведеного зі смартфоном і комп’ютером, особливо перед сном;
- заняття улюбленим хобі або творчістю, що приносить задоволення й допомагає розслабитися;
- час із сім’єю та друзями для психологічної підтримки й відпочинку;
- регулярні короткі відпустки або подорожі, щоб відволіктися від рутини й поповнити запас енергії;
- практикування вдячності — щоденні записи або просто роздуми про речі, за які ви вдячні, для позитивного сприйняття світу та зменшення стресу;
- психологічна підтримка та час для себе.
Що в підсумку?
Лідерський потенціал прихований у кожній людині, але не всі прагнуть його розкрити. Щоб стати справжнім лідером, необхідно володіти певними якостями та навичками ↓
- Особистий ресурс: лідер — це людина з чітким баченням майбутнього, яка має вдосталь енергії, цілеспрямованість і стійкість до стресів, щоб втілити це бачення в життя. Він усвідомлює свою мету та розуміє «Чому?» своєї діяльності, що є основою його мотивації.
- Готовність до викликів: шлях лідера, на жаль, не буває простим. Він сповнений перешкод і випробувань.
- Інвестиції в розвиток: лідерство — це постійний процес самовдосконалення. Щоб стати кращим лідером, необхідно постійно вчитися, розвивати свої навички та розширювати знання.
- Адаптивність і гнучкість: у сучасному мінливому світі лідер повинен вміти адаптуватися до нових умов. Він повинен бути відкритим до змін, готовим до ризику та не боятися помилок.
- Відповідальність за спадок: лідер розуміє, що його дії мають вплив на оточення та світ загалом. Він прагне залишити після себе позитивний спадок і зробити світ кращим.
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
9 навичок та світоглядів, що зроблять вас успішним лідером
Впевнений та доступний: 5 особливостей поведінки лідерів
Як стати лідером у колективі? Радить бізнес-тренер Олександр Сударкін
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів