Усе частіше думаєте, що вам час змінити роботу, але досі нічого не зробили? Кар’єрна консультантка Олена Іванчикова підготувала для вас детальний план дій — як визначити, чого ви насправді хочете, і що робити далі.
Бажання змінити роботу може виникнути несподівано, а може накопичуватися місяцями. Причини на це в кожного свої. Наприклад, у вас новий керівник, який почав виконувати обов’язки досить авторитарно. Або вчора до вашої заповітної позиції підвищили менш досвідченого колегу. Або вам подзвонили у вихідний з проханням зробити звіт і вислати протягом години…
Будь-який сигнал «потрібно щось змінювати» у жодному разі не можна ігнорувати — потрібно прислухатися до себе і діяти.
Як зрозуміти, чого ви хочете насправді?
На це питання важливо дати собі максимально точну відповідь. Давайте розберемося, як це зробити.
1. Проаналізуйте ситуацію
Важливо замислитись, чому і в який момент у вас виникло бажання змінити роботу. Тут я рекомендую використовувати метод «п’яти чому» для докладної деталізації проблеми. Як це працює:
— Я хочу змінити роботу.
— Чому?
— Тому що я втомилася виконувати одні й ті ж завдання.
— Чому?
— Тому що я давно хотіла керівну позицію, але це неможливо.
— Чому?
— Тому що на цю посаду взяли людину зі сторони.
Такий аналіз ситуації зазвичай вказує на її рішення. Хоча іноді цей метод спрацьовує так:
— Я хочу змінити роботу.
— Чому?
— Тому що я шалено втомилася!
Тут більше говорять емоції. У такому разі не варто поспішати. Пропоную взяти відпустку і як слід перезавантажитися.
2. Візьміть тайм-аут і відпочиньте
Відпустка, проведена в задоволення, допоможе зрозуміти, чи варто міняти роботу.
Якщо ви сумуєте за робочими процесами й періодично пишете колегам в месенджері — повірте, справа у втомі. У такому разі потрібно постаратися поглянути на процес інакше. Знайдіть у своїх завданнях зони для розвитку, а в підпорядкуванні і взаємодії з колегами — користь від спілкування. Таке друге дихання допоможе більш зацікавлено просуватися у професійній сфері далі.
Якщо ж відпустка не допомогла й відчуття неприязні до роботи залишилося, не варто робити різких рухів.
3. Оцініть можливість внутрішнього переміщення
Багато компаній заохочують внутрішній кадровий розвиток співробітників. Подивіться на свою компанію збоку і спробуйте відшукати можливість для розвитку в іншому напрямі. Проаналізуйте всі відділи — від бухгалтерії до маркетингу. Чим ви б хотіли займатися, які завдання виконувати?
Ніхто не заважає придивитися до кожного зі співробітників компанії, поспостерігати за їхнім робочим процесом і визначити для себе найбільш привабливий варіант для майбутнього переходу. Після того, як ви визначилися з варіантом, його потрібно протестувати. Попросіть колегу поділитися основними завданнями і робочим функціоналом, розпитайте про навички й навчання, яке варто пройти.
Якщо такого колеги немає — придивіться до свого кола спілкування і дізнайтеся, чи немає в кого знайомих в обраній вами сфері. Коли вийдете на потрібних людей, поставте їм ті ж питання. Ваша мета — переконатися, що ваші надії і бачення позиції відповідають реальності.
Тільки після того, як ви переконалися, що робота вам підходить, варто поспілкуватися з безпосереднім керівником про можливість переходу. Якщо відповідь керівництва негативна і ви розумієте, що розвиток у компанії для вас неможливий, — переходьте до наступного етапу.
Якщо вам дійсно час змінити роботу
Перш ніж написати заяву, відпрацювати два тижні й піти, потрібно зробити досить багато роботи. Тому не поспішайте, а дійте за планом.
1. Проаналізуйте ринок, вивчіть вимоги до позицій і відкритих вакансій.
2. Визначте свої зони росту, де вам не вистачає компетенцій. Наприклад, пройдіть онлайн-тест на профорієнтацію, який містить, зокрема, визначення ваших сильних і слабких сторін.
3. Знайдіть навчальні курси, вебінари, книги, які допоможуть вийти на потрібний професійний рівень.
4. Знайдіть наставника в новій сфері, якщо мова йде про профорієнтацію. Така людина допоможе перейти з однієї сфери в іншу значно швидше.
5. Якщо є інтерес до конкретних компаній та вакансій, можна знайти контакти HR-фахівців даної компанії в LinkedIn для подальшого діалогу. Попросіть уточнити вимоги до позиції, необхідні навички. Повірте, часом варто лише запитати, щоб отримати всю необхідну інформацію.
6. Коли будете відповідати вимогам, потрібно скласти якісне резюме, де докладно будуть описані ваші досягнення і ключові навички. Сюди ж варто внести додаткову освіту, якщо така мала місце.
7. Підготуйте самопрезентацію і продумайте майбутню співбесіду:
- лаконічно й інформативно представте себе як професіонала, назвіть ключові навички, опишіть свій професійний шлях і всі кар’єрні переходи;
- продумайте можливі питання і відповіді на них, ретельно вивчіть компанію, запам’ятайте основні факти про неї;
- вивчіть вакансію, на яку претендуєте, щоб виявити проблематику даної позиції. Вам потрібно відповісти на питання: «Чому саме я підходжу на цю вакансію? Якими якостями я відрізняюся від інших кандидатів?» Це стане в нагоді вам і для складання супровідного листа.
Тільки після всіх вищезазначених кроків можна перейти до безпосереднього пошуку роботи.
Запасіться терпінням
Пошук роботи — це теж робота, і часом вона може зайняти досить тривалий час. Тому я рекомендую створити собі фінансову подушку безпеки. Розрахуйте грошовий мінімум, який буде покривати всі основні витрати, і заздалегідь відкладіть необхідну суму.
У багатьох виникає питання: «Як шукати роботу, якщо ще працюєш?» Вважаю, що все індивідуально. Якщо є можливість перебувати в пошуку, паралельно виконуючи робочі обов’язки, — прекрасно! Втім обов’язково повідомте роботодавцю, що ви плануєте залишити робоче місце. Етики ділових стосунків потрібно дотримуватися завжди! Якщо такої можливості немає, варто повідомити керівнику про прийняте рішення звільнитися, закрити всі робочі питання і потім вже братися до пошуку нової роботи.
Пам’ятайте: зберігати професіоналізм потрібно на кожному етапі шляху — від рішення змінити роботу до першого дня на новому місці.
Готові до пошуку нової роботи?
У нас є багато вакансій для фахівців різних професій 😉
ВакансіїЧитайте також
Про пошук роботи, кар’єру і не тільки: 30 порад від експертів Happy Monday
Що говорити на співбесіді про причини звільнення?
10 помилок в резюме, які заважають вам потрапити на співбесіду
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів