Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '454' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=1011141 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Як ШІ впливає на різні професії — від креативної сфери до розробки
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Від креативних індустрій до розробки — дев’ять експертів про вплив ШІ на їхні професії

16.01.24 Розвиток 13 хв читання

Про потенційний вплив ШІ на ринок праці говорять багато — від жахачок, що окремим фахівцям час задуматись про перекваліфікацію, до скепсису, мовляв, це ж тільки черговий інструмент, навіщо стільки галасу? Ми розпитали дев’ятьох експертів про їхні професійні сфери — від креативних індустрій до розробки й дата-аналітики — і дізналися, як на них вплинув і впливатиме розвиток ШІ-інструментів.


Копірайтинг

Стаська Падалка,
копірайтерка, співзасновниця кадрового дому для копірайтерів «Копірська» та авторка книги «В очікуванні копірайтера»

Стаська Падалка - копірайтерка, співзасновниця кадрового дому для копірайтерів «Копірська» та авторка книги «В очікуванні копірайтера»

Певно, в мене вже почався диджитал-параліч, бо мені дедалі важче сприймати нові інструменти для роботи. Проте я не здаюсь, повторюю за колегами й вперто все тестую.

ChatGPT для мене в роботі — ніяк. Хоча ні, він радше як джун: треба чимало пояснювати, уточнювати й перевіряти, щоб отримати результат, подібний на бажаний. Врешті простіше зробити самій.

Для певних комерційних текстів чат може і згодитися — ще лишилися клієнти з запитами на кшталт «обирайте наш ексклюзивний та унікальний продукт».

Однак, як і у кожного джуна, у чата все ж бувають непогані ідеї. Не те щоб прямо готові, але гіпотези чи напрями для доопрацювання — цілком. І цим він точно цінний. Ідеї сюжетів для ролика, задуми для неймінгу, тези для аргументації концепцій — от таке мені прям помічне. Тільки раджу використовувати додатковий параметр temperature, що регулює випадковість та креативність генерованого чатом тексту — так його рішення будуть цікавішими.

І ні, загрози з боку ШІ я не відчуваю: поки що він не вловлює нюанси й не розуміє людські емоції, а без цього рекламні ідеї не бувають класними. Якщо ж цього навчиться — йому все одно знадобиться контроль, авторський нагляд людини. Тоді, можливо, копірайтери називатимуться пруфрідерами ШІ. Не найгірший варіант!


SEO

Анастасія Казакова, SEO Team Lead у Traffic Kitchen

Анастасія Казакова, SEO Team Lead у Traffic Kitchen

Пошукові системи використовують ШІ для покращення алгоритмів ранжування й більшої персоналізації видачі. Ймовірно, завдяки обробці великих масивів даних у майбутньому пошуковики розумітимуть наміри користувачів навіть краще, ніж вони самих себе, й пропонуватимуть більш релевантні результати, що швидше спричинятимуть до цільової дії. Це спонукатиме SEO-спеціалістів таргетуватися не суто на ключові фрази, а на інтент пошукового запиту, контекст і цільову аудиторію.

Також Google працює над тим, щоб змінити сторінку пошукових результатів — за використанням генеративного ШІ. Зокрема, в Google Labs можна протестувати пошук із новим блоком SGE (Search Generative Experience), у якому надається відповідь на запит користувача із трьома посиланнями на джерела. Решта пошукових результатів, так званих Blue Links, розташовані під цим блоком.

Як на мене, така структура видачі спричинить ще більший перекіс у CTR для перших трьох результатів. Врешті буде вкрай важливо потрапити не просто на першу сторінку видачі, а саме в перші три результати. Втім, переконана, що Google все одно враховуватиме інтереси вебмайстрів і зважатиме на трафік. Адже Google AdSense — один з його бізнесів, що залежить від трафіку на сайтах, — приносить чималий прибуток. Зокрема, у 2022 році його сума сягнула 32 780 мільйонів доларів.

Ще один фактор впливу — використання чатботів для пошуку інформації. Попри те, що вони, найімовірніше, забиратимуть частину трафіку пошукових систем, чатботи можуть стати додатковим джерелом трафіку для сайтів — якщо вони надаватимуть посилання на джерела (як, наприклад, зараз у Perplexity AI). 

Насамкінець зазначу, що ШІ надає чимало можливостей для прискорення та автоматизації роботи SEO-спеціаліста. Той самий ChatGPT допомагає працювати з великою кількістю даних, агрегувати їх й аналізувати, кластеризувати семантику, розбирати контент конкурентів, прописувати формули для Excel, робити стислий переказ довгих текстів і документації, коли бракує часу на читання. 

З часом процеси пошуку інформації та взаємодії з вебом будуть змінюватися, тож SEO-спеціалісти вимушені адаптуватися до нових реалій. Тому, як на мене, важливо вчитися використовувати ШІ-інструменти у своїй роботі вже зараз і сприймати їх як помічників, а не як загрозу.


Книговидання

Павло Швед, видавець, засновник платформи краудпаблішингу «Комубук»

Павло Швед, видавець, засновник платформи краудпаблішингу «Комубук»

Чи побачимо ми книги, написані ШІ замість людини? Складно сказати, проте поки що я не чув про інструменти, що здатні генерувати справді якісні тексти — художні чи нон-фікшн. Те саме стосується перекладу, тож поки я не очікую значного впливу ШІ на видавничу сферу.

Здебільшого видавці користуються сервісом генерації зображень Midjourney. Помічав, що дехто з колег послуговується ним для генерування зображень, які згодом використовують при створенні обкладинок. Я й сам цим трохи бавлюся, навіть оформив підписку на сервіс, хоч поки не видав жодної книжки з таким оформленням.

До речі, подібне застосування ШІ було неоднозначно сприйняте частиною дизайнерської спільноти. На мій погляд, це сучасна версія луддизму, адже сервіси на кшталт Midjourney — це такі ж інструменти, як, скажімо, Google Translate, і допоки не трапляється плагіат, вони мають право на існування.

Важко сказати, чи будуть ШІ-інструменти корисними для книговидання в майбутньому, проте у цій сфері, як і в будь-якій іншій, є чимало завдань, які можна автоматизувати. Я кажу не лише про написання текстів чи переклад, а й про маркетинг чи створення сайтів і застосунків, які також є частиною сучасного видавничого бізнесу.

Графічний дизайн

Ян Імбрік, графічний дизайнер у Wix, дизайнер айдентики Happy Monday

Ян Імбрік, графічний дизайнер у Wix, дизайнер айдентики Happy Monday

Ми у Wix користуємося ШІ-інструментами, зокрема й Midjourney. Дехто з колег паралельно послуговується ChatGPT — для написання промптів, тобто описів завдань для Midjourney.

Проте особисто мені Midjourney в роботі здебільшого не помічний, адже не дозволяє отримати той результат, якого я прагну. Якщо ви маєте референси й чітко знаєте, що хочете побачити у фіналі, є шанс отримати бажане. Проте використовувати його як творчий інструмент на етапі формування ідеї наразі неможливо. Тобто Midjourney — це про базові рішення, які ґрунтуються на тому, що переважно трапляється в інтернеті. 

Ще 10–15 років тому люди не були перевантажені візуальним контентом, сьогодні ж складно когось зачепити картинкою, відео, оформленням сайту чи анімацією, адже ми їх бачимо буквально всюди. А ШІ-сервіси ще й прискорюють цей процес, бо цінність візуального контенту втрачається, коли розумієш, що це доступний, легко й швидко згенерований продукт 🙂 

Як на мене, через це дизайн-індустрія ставатиме дедалі людянішою й чеснішою, бо цінуватиметься не технічне виконання чи візуальний складник, а насамперед ідеї та емоції, а ще відчуття, що до цього причетна людина.

Якщо говорити про дизайнерські професії, то гадаю, що всі вони збережуться, проте трансформуються. Людина буде залучена тільки до складних, нетривіальних та творчих завдань, які не вдаватиметься вирішувати ШІ, й виступатиме у ролі його куратора. Тобто обовʼязки кожного дизайнера будуть більше схожі на те, що сьогодні роблять артдиректори.


Комунікації й креативні індустрії

Дмитро Яцина, засновник та креативний директор агенцій Patsany Ageny та Divchata Agency

Дмитро Яцина, засновник та креативний директор агенцій Patsany Ageny та Divchata Agency

На ті сфери, до яких я дотичний, розвиток ШІ вже досить-таки вплинув. Умовно я б розділив цей вплив на такі напрями:

  • ШІ стає інструментом для створення ідей. Ледь не щодня бачу нові кейси використання ШІ: від історій, де він повністю замінив людину (наприклад, придумав сценарій, створив ролик, додав музику чи озвучування), до цікавих колаборацій. На початку року навіть спостерігав спробу запустити креативну агенцію на базі ШІ — Uncreative.Agency, проте наразі цей експеримент призупинили. 
  • ШІ збільшує навантаження. Так, більшість ШІ-інструментів спрощують створення контенту, проте додається нове завдання — ці інструменти опанувати.
  • ШІ полегшує створення контенту, але порушує питання його якості. Завдяки ШІ-інструментам суттєво зменшується час, потрібний на створення контенту. Водночас використання цих інструментів відкриває доступ для непрофесіоналів і порушує питання якості. Скажімо, зараз ледь не кожен може створити власний фільм — навіть на найпростішому смартфоні. Знаковий кейс — аніме Rock, paper, scissors, яке хлопці зняли на green screen (хромакей), а потім за допомогою ШІ перевели в анімацію. Раніше на таке знадобилося б чимало часу й ресурсів, бо це покадрова анімація. 
  • ШІ порушує питання безпеки. Сучасні сервіси типу HeyGen й ElevenLabs чудово копіюють голос та навіть рух рота під час розмови, даючи можливість перекладати контент на інші мови, не залучаючи перекладачів і дикторів. З одного боку, це круто, а з другого — викликає тривогу, адже ми маємо розрізняти фейки від реальних кадрів. Майже переконаний, що за рік буде практично неможливо відрізнити їх візуально та на слух.

Загалом ШІ спрощує виконання багатьох рутинних завдань: може будувати базову структуру презентації, робити висновки з великого масиву тексту, накидувати ідеї. Ми з колегами користуємося ChatGPT, Dall-E 3, Midjouney, іноді Runaway та ElevenLabs для озвучування. 

Декого такі зміни лякають, проте я б не назвав їх загрозливими — варто до них адаптуватися чи ставати їх рушіями. Загалом можливості ШІ та складність ідей, які за його допомогою можна реалізувати, вражають, тож я з оптимізмом дивлюся у майбутнє.


UX/UI дизайн

Вадим Грін, Design Lead у компанії Adjust, викладач у Projector, блогер

Вадим Грін, Design Lead у компанії Adjust, викладач у Projector, блогер

Нові технології — це не тільки радість від доступних тут-і-тепер можливостей, але й страх перед тим, що деякі наші знання, досвід і навички стануть непотрібними. Подумайте, чи замінили комп’ютери зі своїм шаленим потенціалом розрахунків математиків і фізиків? Аж ніяк, однак суттєво полегшили їхню роботу. Чи зникли художники з появою Photoshop, Illustrator чи Procreate? Зовсім ні! Натомість отримали інструменти для пришвидшення роботи й саморозвитку, а також нові ринки збуту для своїх творів. 

Тож ні, ШІ не лишить дизайнерів без роботи, але ті дизайнери, які використовують ШІ-інструменти, замінять тих, хто їх не використовує.

Як можна використовувати ці інструменти вже зараз:

  • ChatGPT допомагає проводити користувацькі дослідження, аналізувати дані, створювати персон та генерувати контент. 
  • З «правильними» запитами до Midjourney та Dall-E можна за лічені хвилини дістати креативні рішення, над якими раніше доводилося працювали тижнями. 
  • Різноманітні плагіни на базі ШІ для Figma дозволяють автоматизувати створення вайрфремів (один із найперших кроків у розробці інтерфейсів для сайтів та мобільних додатків), користувацьких мап тощо. 

Для тих, хто цікавиться цією темою, раджу прочитати есей Якоба Нільсена — одного з батьків цифрового UX-дизайну та співзасновника NN/g Group — на тему необхідності озброєння дизайнерів ШІ-інструментами.


Переклад

Богдан Стасюк, перекладач, перекладознавець

Богдан Стасюк, перекладач, перекладознавець

Вплив ШІ на галузь величезна — в письмовому перекладі глобальна собівартість послуг впала щонайменше вдвічі. Машина потіснила людей зі стадії власне перекладу до ролі постредакторів, менеджерів проєктів та виконавців творчих завдань, де є потреба уважно працювати з лінгвокультурними особливостями цільового ринку, експресією, образністю, полісемією тощо.

У простих завданнях на кшталт перекладу типових одноманітних текстів ШІ спроможний не просто потіснити людей, а й фактично замінити. Обсяги машинного перекладу як першого етапу роботи з текстом в агентствах та компаніях, що надають лінгвістичні послуги, невпинно зростають. 

На відміну від представників мистецьких професій, які торік уперше серйозно замислились над перспективами скорочення замовлень через те, що все більше ілюстрацій генеруватимуть за допомогою Dall-E чи Midjourney, та щиро цьому обурилися, у сфері перекладу луддитських настроїв небагато.

Професійні перекладачі з машиною працюють давно — навіть у художці. Не знаю, наскільки це секрет Полішинеля для видавців і редакторів, але навіть у книжковому перекладі є цілком поважні фігури, які для ощадження часу «прості діалоги» перекладають за допомогою Google Translate.

Не викликає сумнівів, що ШІ тільки розширюватиме свою присутність і намагатиметься підкорити поки що неприступні для нього вершини: художній переклад, аудіовізуальний переклад кіно- й телефільмів, локалізацію відеоігрового контенту, маркетинг, рекламу та усний переклад, який, попри сміливі експерименти та вихваляння окремих розробників, усе ще далекий від рівня професійних перекладачів-людей. 

У мене складається враження, що роль людини в цьому процесі відкочуватиметься до двох крайніх позицій: ближче до його початку — управління, розробка й тренування систем глибинного навчання та нейромереж; та ближче до кінця — редагування, транскреація, аналіз, стратегічний контроль якості, планування подальших досліджень. 

Водночас є реальні обмеження на використання навіть найбільш прогресивних систем.  Ні машинні перекладачі, ні алгоритми, що лежать у їх основі, поки що не здатні повноцінно думати — встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, здійснювати аналіз й осмислений пошук релевантної інформації, а також взаємодіяти зі складними комунікативними системами, яскравим прикладом якої є біологічна людина як носій свідомості. 


Розробка/IT-сфера

Вадим Власенко, архітектор рішень, ЕРАМ Україна

Вадим Власенко, архітектор рішень, ЕРАМ Україна

Розвиток ШІ значною мірою вплинув на ІТ-сферу — призвів до зростання автоматизації, поліпшення якості даних та ефективності вирішення складних завдань. ШІ-інструменти допомагають в аналізі значних обсягів інформації, прогнозуванні тенденцій, а також у розробці інтелектуальних систем. Все це відкриває нові можливості для розробки персоналізованих рішень та покращення користувацького досвіду.

Експерти ЕРАМ уважно вивчають можливості використання ШІ-інструментів у найрізноманітніших сферах діяльності:

  • Інженери можуть оптимізувати свої завдання з інтеграції сторонніх сервісів, реалізації бізнес-логіки, забезпечення покриття модульними тестами, рефакторингу і пояснення коду, створення документації, конвертації коду з однієї мови програмування в іншу. 
  • Тестувальники використовують ШІ для проєктування і розробки тест-кейсів, генерації та підтримки коду тестів, планування, виконання й аналізу результатів тестування, технічного обслуговування й управління тестами, створення тестових даних і управління ними тощо. 
  • Я, як архітектор, звертаюсь до ШІ за дослідженнями, допомогою з визначеннями та дизайном систем, розробкою та оцінкою підходів до розробки, створенням шаблонів і документації. 
  • А ще ШІ суттєво допомагає при розробці продуктів.

Попри всі переваги ШІ, не варто ним зловживати. Хоча декого вражають його потужності, реальний штучний інтелект поки що не створений, а те, що ми спостерігаємо — влучні відповіді на запитання за наявності досить широкого контексту. Тобто говорити, що ШІ повністю замінить початківців чи певні ролі в ІТ — цілковите перебільшення.

Водночас ми бачимо, що ШІ може виконувати чимало завдань замість фахівців чи під їхнім контролем. Через це я не втомлююся наголошувати на безпековому й етичному складниках його застосування. Зокрема, в моїй команді всі знають, що у відкритих інструментах не можна використовувати персональну інформацію, адреси поштових скриньок, листування, приватний код та код клієнта, документацію проєкту, фінансові звіти та інші документи.

В ЕРАМ ми послуговуємося приватними LLM, як-от Azure OpenAI, та open-source моделями, які можна розгорнути у власному середовищі. Це уможливлює безпечне використання переваг ШІ у проєктній роботі.


Дата-аналітика

Дмитро Іщенко, Senior Data Scientist у Snap Inc.

Дмитро Іщенко, Senior Data Scientist у Snap Inc.

Використання ШІ-інструментів суттєво пришвидшило роботу аналітиків — вони витрачають менше часу на виконання низки завдань. Зокрема, плагіни допомагають із написанням коду чи генерують його замість вас. ШІ-помічники шукають релевантну інформацію якісніше, ніж якби ви самотужки звернулися до пошуковика. 

Написання регулярних виразів й SQL-запитів, а також робота з Google Sheets вже зводяться до одного запиту в ChatGPT. Використання таких інструментів оптимізує роботу і, відповідно, стає конкурентною перевагою. А втім, незабаром такі навички не будуть вказуватися в описі вакансії — вони стануть базою, якою наразі є користування Google-пошуком.

Відсоток робочого часу, який витрачається на основні завдання дата-аналітика — збір та обробку даних — значно скоротився. Тепер ці години можна використовувати для опису та презентації результатів дослідження. Аналітик має розуміти, де його робота матиме найбільшу додану вартість, і зосереджуватися на цих етапах. Зокрема, надавати рекомендації щодо продукту, презентувати результати досліджень у зрозумілому для замовника вигляді, готувати пропозиції.

Як розвиток ШІ надалі впливатиме на сферу? Важко спрогнозувати, проте ще вісім років тому робота аналітика суттєво відрізнялась від теперішньої. Наприклад, із приходом OLAP не доводиться використовувати MapReduce-моделі, як це робили раніше. З появою SciPy та інших пакетів зникла потреба у самостійному написанні реалізації статистичних методів. 

ШІ — це також новий етап, що спричинив до спрощення рутинної частини роботи, залишивши більше простору для розробки свіжих ідей. Зміни неминучі, тому варто до них адаптуватися.

Насамкінець зауважу, що впровадження ШІ спричиняє до появи нових викликів в аналізі даних:

  • Як аналізувати діалоги віртуального асистента з користувачем, щоб зрозуміти, що останній залишився вдоволеним? 
  • Які коментарі під вашими постами написані ботами, а які — реальними людьми? 

Врешті ми потребуватимемо нових рішень, щоб розв’язувати ці та інші запитання.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

На що здатен штучний інтелект? Тренди 2023 року та прогнози на майбутнє

Думати як програміст, а не як програма: якому розробнику не загрожує ШІ

Як штучний інтелект вплине на майбутнє професій? Колонка Дениса Суділковського

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: