Привіт, мене звати Яна Федоряка, я наставниця для жінок і фінансових тренерів, ведуча трансформаційних ігор Cashflow та Leela. Мета цієї статті, попри її клікбейтну назву, — не дати прості поради з управління грошима, а допомогти вам зрозуміти важливість свідомого управління фінансами для розбудови успішного майбутнього. Отже, тримайте прості та практичні поради, що прокачають ваше фінансове мислення.
1. Перетворюйте пасиви на активи
Традиційно про основи фінансової грамотності я говоритиму поняттями Роберта Кійосакі, автора відомої книжки «Багатий тато, бідний тато» та гри Cashflow. Багато його ідей, як на мене, вже застарілі, але базу про активи й пасиви мають розуміти всі. Актив — це майно, яке приносить вам дохід, а пасив — майно, яке потребує коштів на його обслуговування. Щоб досягти фінансового успіху, треба вміти перетворювати пасиви на активи. Наприклад, купуйте новий смартфон не для підкреслення статусу, а для більш продуктивної роботи. Коли проходите черговий курс, відстежуйте його окупність. Якщо більшу частину доходу ви витрачаєте на пасиви, щиро раджу прожити досвід інвестування принаймні в грі Cashflow.
2. Витрачайте менше, ніж заробляєте
Думаю, ви чуєте це правило не вперше, але чи правильно його розумієте? Суть цього правила не в тому, щоб заробляти більше (хоча, звісно, я не проти збільшення доходу), а в тому, щоб правильно управляти тими грошима, які ви маєте. Тому так важливо утримуватися від кредитних лімітів, оплат частинами та витрат коштом майбутніх грошей і дбати про те, щоб наприкінці кожного місяця у вас залишалися вільні кошти. Прагніть більшого, але водночас вмійте радіти й правильно розпоряджатися тим, що маєте.
Читайте також: 6 простих способів витрачати менше
3. Працюйте з тим, що вас обмежує
Фінансовий успіх напряму залежить від мислення: що посієш (своїми словами, думками та діями), те й пожнеш. Жодні фінансові тренінги й книжки не допоможуть стати багатим, якщо підсвідомість це блокує. Тому сотні людей приходять до мене саме задля роботи з фінансовими програмами, страхами та блоками. Шукайте й ви ключики до своїх замків, що розблокують ваш потенціал.
4. Ставте перед собою фінансові цілі
Власне, для цього ми й ведемо бюджет — щоб завдяки контролю доходів і витрат мати вільні гроші для досягнення своїх фінансових цілей та не відмовляти собі в тому, на що поки немає грошей. Знайдіть комфортний для вас спосіб, який даватиме вам відчуття ясності у фінансах. Складно щодня фіксувати витрати? Аналізуйте банківські виписки наприкінці тижня чи місяця. Не любите таблиці? Користуйтесь Notion, в якому вдосталь шаблонів для ведення бюджету, або іншими зручними для вас застосунками.
Читайте також: Як ставити фінансові цілі, щоб їх досягти: 6 простих кроків
5. Не соромтеся говорити про гроші
На жаль, у нас все ще не дуже розвинена культура обговорення фінансових питань. Тому, наприклад, так багато розлучень стається через фінансові труднощі, бо ще на етапі побачень нам ніяково говорити про гроші. Подумайте, як часто ви промовчали, коли мова йшла про гроші на роботі, з дітьми чи друзями? Наступного разу спробуйте озвучити свої думки, прохання, пропозиції. Ви відчуєте більше свободи та впевненості, ще й зробите свій внесок у розвиток фінансової культури в Україні.
6. Не знецінюйте свої гроші
Важливо знати, розуміти та враховувати інфляцію гривні й твердих валют. І це не тільки про вартість споживчого кошика та заробітну плату, але й про відсоткові ставки, попит на інвестиції, прибутковість бізнесу та курс валют. Пам’ятайте, що ваші гроші щодня знецінюються, якщо ви їх не інвестуєте. І не плутайте інвестування з накопиченням фінансової подушки безпеки, мета якої — стати додатковою опорою у форс-мажорних ситуаціях і бути високоліквідними грошима, а не приносити вам прибуток, як інвестиції.
Читайте також: Інвестиції для новачків: у що краще вкладати гроші
7. Проявляйте щедрість
Ви знали, що щедрість — основна причина багатства? Думка, що коли ми віддаємо, у нас стає менше, — це ілюзія, яку ми продовжуємо плекати. Насправді ми готові отримати тільки тоді, коли готові віддати, а економіка будується на колообігу грошей між людьми. Про це навіть є окрема книжка, яку я згадувала у своїй попередній статті-добірці ресурсів для розвитку фінансової грамотності. Тому не шкодуйте донатів і допомагайте людям грошима, часом та увагою.
8. Зробіть свої понеділки щасливими
Улюблена справа допоможе вам стати щасливішим, продуктивнішим і багатшим. Тому ніколи не пізно пробувати себе в різних сферах, проєктах, форматах, щоб зрештою зробити свої понеділки щасливими і як наслідок «зливати» менше грошей на емоційні покупки, швидше підвищувати свій дохід, легше віддавати та розумніше інвестувати кошти.
Читайте також: Даруємо щасливі понеділки: історії людей, що знайшли роботу завдяки Happy Monday
9. Не переоцінюйте значення грошей
Фінансовий добробут часто асоціюється з успіхом і щастям. Однак важливо пам’ятати, що гроші — це лише інструмент, який допомагає задовольняти потреби, але аж ніяк не визначає наші особисті якості, цінність у суспільстві та кількість життєвих викликів. Тому вірити в те, що гроші псують людину чи, навпаки, розв’язують усі проблеми, — те саме, що вірити в те, що наявність ножа вбиває. Переоцінюючи гроші, можна забути про важливість розвитку особистості, духовного зростання та місію нашого життя. Тому, будь ласка, пам’ятайте: те, що на вашому балансі та в гаманці, — всього лиш інструмент, яким керуєте ви, спираючись на рівень вашої фінансової грамотності, емоційної зрілості та усвідомленості.
10. Інвестуйте в найбільш дохідний актив — у себе
Останнє — про інвестиції в себе та своє майбутнє через фінансові інструменти. Подумайте, як гроші, що ви заробили сьогодні, можуть допомогти вам жити якісніше в майбутньому. Що принесе вам найкращі дивіденди: підвищення своєї кваліфікації, робота з психологом чи коучем, нерухомість чи крипта?
Сподіваюся, ви дотримаєтесь бодай декількох порад і побачите якісні зміни у вашому житті.
Потрібна робота?
Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉
ВакансіїЧитайте також
Чому у вас не буде пенсії та що з цим робити. Практичні поради фінансової консультантки
Фінанси під час війни: аналітика та поради від економіста
Фінансова грамотність: як забезпечити комфортне життя та безбідну старість
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів