Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '454' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=1012098 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

5 правил успіху Сема Альтмана
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Делегувати, цінувати свій час та гарно спати: 5 правил успіху Сема Альтмана

16.01.24 Розвиток 4 хв читання

Сем Альтман — американський підприємець, колишній президент бізнес-інкубатора Y Combinator та генеральний директор OpenAI, лабораторії дослідження штучного інтелекту. Він знає чимало методів підвищення продуктивності, і часто ділиться власним досвідом, як досягати своїх цілей.

Розповідаємо про основні принципи успіху Сема Альтмана, які він опублікував у своєму блозі.


1. Оберіть «правильну» справу. 


Важлива не швидкість, з якою ви рухаєтеся, а напрямок. Альтман вважає, що не можна бути продуктивним, працюючи над тим, що вам не подобається.

У своєму графіку Альтман завжди залишає достатньо часу, аби подумати про те, над чим працювати далі. В цьому йому допомагає читання книг, спілкування з цікавими людьми та перебування на природі. 

Навіть на улюбленій роботі з часом можна «вигоріти». Але якщо відпочинок цього не виправляє — подумайте про зміну місця роботи (або навіть сфери). Можна навчитися всього, що ви хочете, і чим частіше ви це робите, тим звичнішим стає прогрес.


2. Делегуйте.


Аби досягти успіху у своїй роботі, будьте поруч із розумними, продуктивними, щасливими та позитивними людьми. «Колеги мрії» не принижують ваших амбіцій, надихають, допомагають стати кращими, і на них можна покластися.

Але пам’ятайте, що інші люди також найбільш продуктивні тоді, коли займаються тим, що їм подобається. Тому перш ніж попросити їх щось зробити для вас — спробуйте розібратись, хто і що вміє, що кому вдається найкраще, а вже тоді делегуйте.


3. Розставляйте пріоритети.


Система Альтмана базується на трьох ключових стовпах: складати багато списків; обов’язково робити важливі справи; не витрачати часу на дурниці. Тому підприємець дотримується таких правил:

  • Перелічує, чого хоче досягнути — щороку, щомісяця та щодня.

Списки допомагають йому зосередитись і полегшують одночасне виконання різних завдань, бо тоді не потрібно все тримати в пам’яті. І якщо він не в настрої виконувати якесь конкретне завдання, то обирає щось інше.

Альтман віддає перевагу спискам, складеним на папері. За його словами, в них зручно додавати та видаляти завдання, а також їх можна переглядати під час нарад, не відчуваючи при цьому незручність (як буває при гортанні у гаджетах). Поряд з важливими пунктами він ставить зірочку — і більше ніяк не сортує.

  • Невтомно працює над своїми найважливішими проєктами.

Альтман каже, що якщо дійсно чогось хоче, то прагне зробити для цього все — і як правило, це спрацьовує.

Він намагається встановлювати пріоритети таким чином, щоб виникав поштовх до дій: чим більше він робить, тим краще себе почуває, і тоді робить ще більше. Йому подобається починати та закінчувати кожен день тією справою, де він може домогтися справжнього прогресу.

  • Безжально відмовляється від неважливих справ.

Некритичні завдання Альтман виконує максимально швидко, а на повідомлення відповідає стисло — так, що це іноді може здаватися грубістю.


4. Цінуйте свій час.


На думку Альтмана, більшість знайомих йому людей, які отримують $100 за годину, витрачають пару годин на щось, що їм не подобається, аби заощадити $20. Тому сам він намагається правильно розпорядитися своїм часом.

Часто уникає зустрічей та конференцій, однак залишає у своєму графіку достатньо місця для випадкових зустрічей та знайомств з новими людьми та ідеями.

З його досвіду, більшість зустрічей найкраще планувати на 15-20 хвилин, або на 2 години. Стандартну годинну зустріч він вважає марнуванням часу.

Найбільш продуктивний час для Альтмана — перші години ранку, тому зустрічі він проводить вдень. Коли відчуває, що увага втрачається, то робить перерву або переходить до іншого завдання.

Також він навчився швидко друкувати та опанував комбінації клавіш, які допомагають в його роботі. А для вирішення типових та «дратівних» завдань Альтман написав власне програмне забезпечення. 

Втім, Альтман радить не потрапляти в пастку «продуктивності заради продуктивності». Не має значення, якої системи ви дотримуєтеся, і чи використовуєте ви кожну секунду, якщо ви працюєте не над тими проблемами. Правильною метою, за словами підприємця, є оптимальний розподіл вашого року, а не вашого дня.


5. Фізична складова: сон, тренування, харчування.


Альтману знадобився час, аби зрозуміти, що саме потрібно його організму, аби почуватися краще. І тепер, дотримуючись цих принципів, він стає продуктивнішим у 1,5 раза.

Сон — найважливіший фактор продуктивності для Альтмана. Йому допомагає:

  • спати у холодній, темній, тихій кімнаті;
  • не їсти багато за кілька годин перед сном, не пити алкоголю;
  • в дорозі — маска для очей та вушні затички;
  • щоранку — на 10-15 хвилин вмикати спеціальну світлодіодну ламку, що допомагає прокинутися, поки він переглядає електрону пошту.

Тренування — другий за важливістю фактор. Тричі на тиждень протягом години Альтман виконує вправи на підняття ваги, час від часу — займається високоінтенсивним інтервальним тренуванням. Крім продуктивності, ця програма також впливає на загальне самопочуття.

Харчування — третій фактор. Тут Альтман дотримується таких принципів:

  • випиває одну велику порцію еспресо, коли прокидається, та одну — після обіду;
  • рідко снідає, більшість днів може голодувати 15 годин (наголошує, що це може не підійти більшості людей);
  • намагається споживати менше цукру та гострої їжі;
  • вегетаріанець з дитинства, тому п’є білкові коктейлі та приймає вітаміни B12, D3, Омега-3, залізо (також кожні три місяці здає загальний аналіз крові та радиться з лікарями, чого йому бракує).


Що ще? 


Як і багато людей, Альтман іноді переживає періоди, коли немає мотивації до роботи (часто — саме тоді, коли вона потрібна). Єдине рішення для нього — довіряти собі та чекати, доки цей стан пройде. Тим часом — уникати людей та ситуацій, що викликають поганий настрій.

В робочому просторі він цінує природне світло та тишу, можливість працювати протягом тривалих часових інтервалів, а також комфорт та розслабленість (в його офісі є красивий стіл із кількома 4K моніторами, але майже весь час Альтман проводить на дивані з ноутбуком).

Альтман вважає, що можна «трохи перевантажити» себе (взяти більше завдань, але в міру): це допомагає бути ефективнішим і вчить не відволікатися. Однак задля цього не варто відмовлятися від того, що ви любите: цікавих завдань, розваг, часу із друзями та родиною. Це не додасть вам ефективності, проте зробить менш щасливими.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читати також

Крижані ванни, 20 чашок чаю та підйом о 4.30: щоденні ритуали успішних людей

Бути звичайним і радіти цьому: як вижити в епоху успішного успіху

Не гроші й не влада: 4 критерії успіху засновниці The Huffington Post

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: