Втрата мотивації може стати перешкодою для вашого розвитку і життя загалом. Як знайти в собі сили рухатися вперед, радить Уляна Кулікова, керівниця проєктів PROFI.
Ставте великі цілі! Розсувайте власні кордони! Цільтеся вище! Навчайтесь нового! Завжди рухайтесь вперед! Спілкуйтеся з успішними людьми!
Звідусіль тільки й чути ці та інші абсолютно правильні, але часом абсолютно даремні маніфести.
Але що як вам не хочеться? Ні досягнення цілей, ні призів, ні нових знайомств. Так буває. Звісно, якщо запитати будь-яку нормальну людину, якою вона хоче бути: багатою, красивою та здоровою або бідною, непривабливою і хворою — відповідь очевидна. Але стан «не хочеться» — все ж доволі поширене явище у наш непевний час.
Про причини демотивації можна поміркувати, але це не завжди й не всім допомагає. Тому в цій статті я пораджу вам прості SOS-техніки, які (дуже сподіваюся) зможуть вам допомогти. Назвемо це програмою самомотивації, що складається з декількох етапів.
Розпочнімо?
1. Відсікти
Відсікти все зайве. Така порада може видатися на перший погляд дуже дивною. Адже для мотивації ми, навпаки, намагаємося щось або когось залучити в наше життя.
Проте я наполягаю на етапі відсікання в рамках програми самомотивації. Тому що є якісь конкретні причини, люди, події, емоції, які привели нас у точку нуль (або навіть мінус). І поки у нас немає сил, енергії та, власне, мотивації розбиратися з цим глибоко й правильно, ми можемо на деякий час прибрати дратівливі чинники з життя. Як у випадку з алергією — для її ефективного лікування насамперед треба штучно видалити алерген. Потім ми будемо «лікуватися» далі, але поки це найпростіший базовий засіб.
Відсікати можна що завгодно — предмети, контакти, діяльність. Навіть банальне генеральне прибирання з викиданням непотрібних і зайвих предметів також є частиною цього етапу.
2. Прийняти
На другому етапі я теж не вважаю правильним братися за цілі, плани, знайомства й активності. Бо навіть якщо після відсікання у вас з’явиться енергія — надовго її не вистачить. Тому етапом номер два я вважаю роботу з емоціями, а саме — прийняття ситуації такою, яка вона є. Перш за все для себе.
Визнайте, що ви втомилися, у вас немає бажань, що настав у житті ось такий етап, коли незрозуміло, куди бігти й що робити.
І головне — прийміть, що це НОРМАЛЬНО. Таке трапляється з кожним на різних життєвих стадіях. А навіть якщо й не з кожним, то з вами ось сталося.
Цей етап — про те, щоб налагодити найважливіший діалог із самим собою, перестати займатися самокопанням, жахатися, страждати від своєї нікчемності. І потроху викладати камінчики прийняття себе і ситуації, а отже — відновлювати рівновагу, яка за відсутності мотивації точно порушилася, навіть якщо ви цього ще не зрозуміли.
3. Згадати
А далі — потроху згадувати: що вас колись запалювало, чого хотілося, на що ви реагували емоційно. Можливо, навіть згадати, що вас дратувало і чому ви заздрили — в цьому закопана тонна ваших нереалізованих бажань.
А ще згадати про те, в чому ви однозначно досягли успіху і що у вас виходило. Це називається «техніка тріумфів», і проводити таку внутрішню роботу варто в уже досить спокійному стані. Інакше відповідь буде: я лузер і нічого у мене не вийшло. Тому цей етап тільки під номером три.
10 причин вести щоденник успіхів 👉
Читати
4. Відпочити
А взагалі, якщо вам спало на думку питання «Як мені мотивувати себе?», то, можливо, найправильнішою відповіддю буде зовсім і не відповідь, а нове питання — «Як мені відпочити?».
Цілком ймовірно (і навіть майже точно), що саме якісна організація відпочинку і стане для вас мотиваційним включенням — коли повністю демотивована людина раптом несподівано загоряється пошуком ідей, місць, ресурсів і знаходить мільйон можливостей.
Втома ніколи не була хорошим порадником, необхідним життєвим супутником і приємним співрозмовником. Відпочивати можна і потрібно — навіть якщо зараз не сезон, навіть якщо все горить, навіть якщо… що завгодно.
Тому що найголовніше завдання для вас зараз — кардинально змінити ваш зовнішній та внутрішній стан. Інакше найкрутіші книги, люди й події пройдуть повз вас без будь-якого ефекту.
5. Перемкнутися
Якщо відпочинок, моря й океани поки абсолютно недоступні — перемкніться на нестандартну й незнайому для вас сферу. Змістіть фокус вашої уваги в нову сторону. Якщо ви завжди займалися тільки бізнесом — навчіться малювати, якщо тільки навчанням — зробіть щось конкретне з невеликим, але результатом. А якщо у вас криза творчості — запишіться на плавання.
І мій улюблений рецепт — піти на курси тайського кулінарного мистецтва. Навіщо? А просто так, без будь-якої корисливої мети! Життя любить зміни. І на якомусь гончарному майстер-класі чи сто п’ятнадцятому присіданні вас знову відвідає натхнення, а на думку спаде геніальна ідея.
6. Переосмислити
Я вважаю цей етап одним з останніх, тому що він один з найскладніших. Провести грамотний самоаналіз — те ще надзусилля, воно часто складніше, ніж змусити себе йти і щось робити.
Але якщо ви вже відновилися внаслідок попередніх технік, переосмислення повинно відбутися. Тут уже можна спробувати розібратися і в причинах, і в наслідках.
І ви знаєте — на цьому етапі багато що з першого відсікання цілком комфортно повертається у наше життя. А чому б і ні? Навіщо ж назавжди відмовлятися від того, у що (або в кого) були вкладені тонни зусиль.
7. Залучити
Тепер ми нарешті готові прийняти у своє життя додаткові ресурси, нові проєкти, нових людей. Це дасть ще одну хвилю мотиваційного заряду і підкріпить усе зроблене раніше.
Залучення — моя остання і дуже приємна порада. Зауважте, ми підходимо до нього, коли повністю ущільнилися / перебудувалися / перемкнулися / проаналізували / розібралися — і ГОТОВІ. Готові зробити своє життя кращим не коштом когось (чогось), а разом із кимось (чимось). Що може бути прекрасніше?
Саме на цьому останньому етапі я й пропоную переглядати плани та цілі, коригувати, переписувати. І вперед — у свою нову реальність!
На закінчення, друзі, бажаю вам не втрачати себе на будь-якому з життєвих етапів. І тоді все неможливе виявиться здійсненним. А я готова допомогти вам розібратися у питаннях мотивації та самомотивації на своїх лекціях або приватних консультаціях.
Потрібна нова робота?
У нас на сайті багато вакансій крутих українських та міжнародних компаній 👉
ВакансіїЧитайте також
Щоб пальне не закінчувалось: як підвищити свою мотивацію
Не тільки work-life: 4 види балансу, яких не менш важливо дотримуватися
Як підтримувати себе у ресурсному стані та чому це важливо?
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів