Сьогодні, коли компанії намагаються оптимізувати витрати, а працівники — берегти ресурс і розставляти пріоритети, навчання може видатись даремною інвестицією грошей і часу. А от Олексій Федорко й Ірина Соколова, експерти відділу Learning&Development ІТ-компанії EPAM Ukraine, навпаки переконані, що криза — це час для розвитку. У статті вони діляться перевагами навчання під час війни та порадами, як пройти його до кінця.
Чому навчатися зараз — хороша ідея?
Навчання — це чудовий інструмент для подолання стресу, відновлення працездатності й конкурентоспроможності. Ось кілька фактів про навчання, що роблять його вдалою ідеєю навіть під час війни.
- Дозволяє проявити проактивність. Для багатьох зараз це одна з можливостей бодай якось впливати на своє життя.
- Має конкретний видимий результат. Курс чи програма обмежені в часі, мають кінцеву точку та результат — кількісний, якісний, — який важливо бачити.
- Допомагає тримати в тонусі когнітивну функцію мозку й опосередковано розвивати навичку критичного мислення.
- Дозволяє опанувати критично важливі навички (як-от надавати першу медичну допомогу), завдяки яким можна давати раду самому собі, а також допомагати іншим.
- Підвищує інтелектуальний потенціал людини, яка навчається, а отже — і країни загалом.
- Допомагає залишатися затребуваним професіоналом. Адже світ не стоїть на місці в очікуванні закінчення війни.
Навчання під час війни: досвід EPAM
Інтерес наших колег до навчання й отримання професійних сертифікацій майже не спадає з 24 лютого. Тож ми не зупиняли навчальний процес всередині компанії. У перші місяці повномасштабної війни ми спостерігали значний попит на тренінги з життєстійкості та well-being, а серед технічних навичок у топі були Cloud, Front-End, Data.
Після початку відключень світла учасників на тренінгах поменшало, зате в найстійкіших з’явилася унікальна можливість отримати більше уваги викладача — відрефлексувати, пообговорювати, розпитати. Та й гнучкі формати навчання дозволяють опанувати матеріал у зручний час, підлаштовуючись під тривоги й відключення.
Окрім запиту від наших колег, ми зауважили потребу їхніх рідних у здобутті нової професії. Тож у квітні запустили програму Upskill Me, щоб допомогти близьким епамерів здобути базові знання й навички в IT-сфері та обрати майбутню спеціалізацію. За 8 місяців учасниками програми стали понад 1500 членів родин і друзів наших колег. Частина програми — базові курси з IT, BA, Cloud, підготовки резюме та рекомендації щодо вивчення англійської мови — лишається у відкритому доступі.
Поради для ефективного навчання
Ми поговорили з учасниками програми Upskill Me про те, що важливо для успішного навчання.
Бути максимально відповідальним при виборі програми. Варто враховувати тренди на ринку праці, попит на професії в найближчому майбутньому й обирати найбільш ефективний для себе формат. Серед причин, з яких учасники обрали Upskill Me, найпопулярніша — це можливість отримати професію, яка дозволить працювати віддалено з будь-якої країни. Деякі порівнювали ІТ-сферу із медициною: завжди потрібна, є постійний розвиток і можна знайти роботу будь-де. Важливим фактором стала також можливість вчитись онлайн.
Знайти мотивацію. Учасників Upskill Me мотивували здебільшого ті ж фактори, які ми перерахували на початку цієї статті. Частину надихала чітка ціль — нова професія. Для когось програма була настільки цікавою, що весь час хотілося продовжувати. Хтось зізнався, що навчання допомогло триматися під час війни, стало одним зі способів відволіктись. Значний внесок у підтримку та мотивацію учасників зробили ментори, які були завжди залучені й готові допомогти.
Шукати ефективні сценарії навчання. Комусь допоміг чіткий графік та регулярність занять. Інші навчалися за можливості: батьки, наприклад, чекали, поки заснуть діти, приділяли час курсу ввечері чи на вихідних. Для організації навчання можна використовувати спеціальні інструменти, як-от застосунок Habitica, що допомагає напрацьовувати корисні звички та виконувати завдання в ігровому форматі.
Мислити тріадою «цікавість — бажання — план». Потрібно цікавитися й користуватися всіма освітніми можливостями, чимало яких сьогодні пропонують і компанії, і держава, і закордонні університети, і освітні платформи. А якщо виявиться, що напрям нецікавий, то не змушувати себе, адже ви не отримаєте знання через примус. Цікавість — ось те, що буде рухати вас уперед, створювати стан потоку, щоб ви знаходили в собі сили продовжувати навчатись. Коли матимете загальне розуміння, куди вам цікаво рухатися в ІТ-галузі, сформуйте чітке бажання, що ви хочете отримати в результаті. На основі цього розробіть план для системного навчання, бажано з підтримкою менторів.
А що робити в моменти, коли опускаються руки? Деякі учасники Upskill Me зізнавалися, що хотіли кинути навчання, бо не бачили причини продовжувати. Адже ситуація на ринку не до кінця зрозуміла, пропозицій для початківців не більшає. Але фахівці радять розглядати період навчання як інвестицію у свій професійний розвиток. Якщо мова про ІТ-сферу, то варто нагадувати собі, що ця галузь зараз активно працює, лідирує за валютними надходженнями та швидко відновиться, щойно обставини стануть більш сприятливими.
Читайте також
Сам собі HR: 10 способів посилити свою мотивацію і залученість
Ментор, коуч, наставник? Хто найкраще сприятиме вашому розвитку
Ніколи не пізно: 6 причин почати вивчати щось нове просто зараз
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів