Пандемія і карантин значно активізували ринок фрилансу. Звільнені співробітники шукають підробіток, компанії економлять на виконавцях. Але як працювати на себе, не порушуючи закон, і при цьому не пошитися в дурні?
Про юридичні засади фрилансу у прямому ефірі на фейсбуці спілкувалися кар’єрна консультантка й авторка каналу Enjoy In Career Олена Іванчикова та адвокатка, партнерка АО «Адвокатська сім’я Лисенко» Анна Лисенко. Законспектували для вас найважливіше.
Що таке фриланс з юридичної точки зору?
В українському законодавстві немає поняття «фриланс». Немає жодної статті, де було б чітко зазначено, що це за вид діяльності, які його особливості, а також в чому полягають права та обов’язки тих, хто працює у форматі «сам на себе». Під кожну людину й під кожен вид діяльності юристам доводиться індивідуально підбирати договори й законні схеми роботи.
Фриланс — це не трудові відносини. Ви не маєте права вимагати від роботодавця оплату відпустки, лікарняних, стабільну зарплату. Фриланс — це договірні цивільно-правові відносини між виконавцем і замовником. І найкращий спосіб зробити ці стосунки легальними — це оформити ФОП. Але ви також можете виконувати замовлення і як звичайна фізособа. Щоб визначити, який статус підійде вам більше — проведіть невеликий аналіз.
- Оцініть свою цільову аудиторію (потенційних замовників). Чи згодні вони працювати з вами як з фізичною особою?
- Визначтеся, як саме ви будете взаємодіяти з клієнтами. Якими будуть етапи співпраці? Як хочете отримувати оплату? Як часто плануєте надавати послуги?
- Оцініть вартість своїх послуг і можливі ризики. Який ваш середній чек? Чи готові ви, в разі чого, виконати замовлення, але залишитися без оплати?
Тепер, коли у вас є відповіді на ці питання, переходьте безпосередньо до прийняття рішення.
Коли можна залишатися фізичною особою
- Якщо ви тільки пробуєте себе у фрилансі. Раптом це не для вас і захочеться через місяць-другий повернутися в найм?
- Якщо це дозволяє ваша сфера діяльності. Наприклад, якщо ви хочете співпрацювати з онлайн-виданнями як автор. Тоді ви можете залишатися фізичною особою і працювати за авторським договором, отримуючи гонорар. У такому випадку видання, яке є юридичною особою, сплачує податки замість вас.
- Якщо ваші клієнти — фізичні особи. У такому випадку теж можна і потрібно підписувати договори, де обидві сторони — фізичні особи (наприклад, договір надання послуг). Але вам, як одержувачу прибутку, доведеться платити податок у розмірі 19,5% від суми надходження. Якщо цього не зробити і про це дізнаються в податковій, вам загрожує штраф від 17 000 грн (ст. 164 КУпАП) + 19,5% від суми надходження (тобто вартості замовлення).
- Якщо поки немає стабільності в замовленнях, а ваші послуги коштують не надто дорого.
- Якщо будете отримувати оплату готівкою.
- Якщо вам не дуже шкода витраченого часу і ви готові до того, що можете потрапити на шахрая і залишитися без оплати.
Коли треба оформляти ФОП
- Якщо ви певний час попрацювали на фрилансі (наприклад, 2-3 місяці), зрозуміли, що вам подобається і ви хочете продовжувати.
- Якщо ваша сфера діяльності передбачає регулярні замовлення (3-5 на тиждень) від одного або різних клієнтів.
- Якщо плануєте довгострокове співробітництво і немає офіційного документа, який ви можете укласти як фізична особа.
- Якщо ви плануєте співпрацювати з юридичними особами: з міжнародними організаціями, біржами (на кшталт Upwork), великими українськими компаніями. Вони рідко працюють з фізичними особами. А наявність ФОП сприймають, зокрема, як гарантію того, що ви серйозний, відповідальний виконавець, який вже доклав зусиль для організації своєї діяльності.
- Якщо плануєте отримувати оплату на карту.
- Якщо ваші послуги коштують дорого, у вас є фінансовий план і ви знаєте, що згодом будете підвищувати вартість роботи.
- Якщо ви цінуєте свій час і не готові працювати безкоштовно. Розумієте, що зекономлені на податках гроші не варті того, щоб ризикувати.
- Якщо найближчим часом не збираєтеся влаштовуватися на роботу або ставати на облік у Центрі зайнятості (бо для ФОПів виплати з безробіття не передбачені, винятки створював лише карантин).
- Якщо ви вже зараз замислюєтеся про пенсію й розраховуєте отримувати її від держави.
Хочете дізнатися, яка сфера вам підійде для фрилансу і кар’єри?
Пройдіть наш тест на профорієнтацію з консультацією експерта →
Пройти тест
Як оформити ФОП
Жорсткого алгоритму дій при оформленні ФОП немає. Ось одна з прийнятних схем.
- Зверніться за консультацією до юриста. Бажано до того, який має досвід роботи саме з фрилансерами. Він розповість про ризики конкретно у вашому випадку, допоможе визначитися з КВЕД (видом економічної діяльності), підбере потрібний формат договору з клієнтом, допоможе скласти шаблони документів на різні випадки відповідно до ваших побажань. І не забудьте попросити, щоб після консультації вам прислали конспект із основними тезами й конкретним алгоритмом дій.
- Отримайте електронний цифровий підпис. Це можна зробити на офіційному сайті департаменту ДПС.
- Визначтеся з КВЕД і групою єдиного податку для ФОПа. З груп краще вибрати третю, бо вона дозволяє працювати і з фізичними, і з юридичними особами.
- Зареєструйся як ФОП через онлайн-сервіси. З найзручніших і простих — сервіс «Дія». З документів потрібні: електронний цифровий підпис (ЕЦП), фото ІПН (ідентифікаційний номер платника податків) і сторінок паспорта. Спочатку потрібно буде вказати КВЕД, потім завантажити заповнену заявку або заповнити спеціальну форму на сайті (залежно від сервісу).
- Протягом 1-2 робочих днів вам надішлють виписку з реєстру. Далі потрібно буде підписати договір про визнання електронних документів і зареєструвати книгу обліку. Все — ви можете почати офіційно працювати як ФОП.
Які договори можуть укладати фрилансери
Незалежно від того, будете ви працювати з клієнтами як фізособа чи ФОП, ви можете укладати з вашими роботодавцями такі цивільно-правові договори:
- Договір підряду. Підійде, якщо ви маєте справу з фізичним продуктом, товаром (щось виробляєте, ремонтуєте).
- Договір про надання послуг. Договір можна оформляти, якщо ви надаєте регулярні послуги протягом тривалого часу (наприклад, готуєте контент для блогу компанії, забезпечуєте техпідтримку сайту) або виконуєте разове замовлення.
- Цивільно-правовий договір на виконання робіт. Зазвичай його підписують у разі проєктної зайнятості з обмеженими термінами (наприклад, автор з видавництвом, для якого він пише книгу).
- Інші види договорів. Детальніше про них можна почитати в цивільно-правовому кодексі.
Також фрилансери працюють з актами виконаних робіт як підтвердженням, що вони виконали свої зобов’язання перед клієнтами. Їх складають і підписують, коли послуга вже виконана, і оформлюють як додаток до основного договору. До одного договору можуть прикріплятися декілька актів (наприклад, якщо ви працюєте поетапно).
Як правильно скласти договір?
Краще не складати договір самостійно. Так, в інтернеті є безліч прикладів, але краще попрацювати з юристом. Адже це ваш оберіг від ризиків і неприємностей.
Але договір, складений навіть найкращим юристом, краще перевірити, наприклад, за такими критеріями.
- Предмет договору (ваша послуга) повинен бути детально описаний. Так, щоб замовник розумів, який результат роботи він отримає. Опишіть кінцевий продукт і вкажіть його обсяг (наприклад: текст про ромашки для головної сторінки сайту обсягом 3000 знаків без пробілів). Так замовник не зможе зажадати від вас більшого.
- Вказані порядок і терміни виконання замовлення. Опишіть, чи буде це поетапна робота або разова. Якщо поетапна, то які дедлайни для кожного етапу, що мається на увазі під кожним етапом і якими мають бути результати. Якщо разова, то коли ви повинні здати роботу і в якому вигляді. Це важливо, щоб від вас не вимагали роботу раніше строку з погрозами не оплатити замовлення при відмові.
- Вказані умови і оплата. Пропишіть, чи буде це один платіж (передоплата або післяоплата) або кілька (наприклад, 30/50% передоплати, після якої ви починаєте працювати, і 50/70% післяоплати після затвердження готового замовлення); на якому етапі та в які строки ви повинні отримати платіж, на яку суму. Бажано вказати, за яким тарифом розраховується вартість (наприклад, якщо ви хочете отримати оплату погодинно, то вкажіть вартість 1 години роботи).
- Прописаний порядок вирішення суперечок, якщо не будуть виконуватися умови договору. Важливо вказати можливі спірні ситуації та варіанти їх вирішення для обох сторін, адже порушити умови може як замовник, так і виконавець. Наприклад, такі: затримка оплати або приймання роботи, порушення термінів здачі готової роботи, неякісне виконання замовлення, оплата в меншому розмірі, ніж зазначено в договорі. Обов’язково пропишіть обмеження по правках і нюанси приймання виконаної роботи. Наприклад, якщо протягом 7 днів після надання послуги клієнт вас ігнорує, то умови договору з вашого боку вважаються виконаними, і він повинен провести оплату.
- Є чітко визначений термін дії договору. Найчастіше це місяць, пів року чи рік.
- Детально прописана контактна й особиста інформація обох сторін договору. Чим більше буде зафіксовано даних, тим краще. Точно потрібно записати електронну пошту, номер телефону, фактичну адресу. Бажано отримати копію паспорта або просто його номер, серію, місце реєстрації. Це потрібно на випадок, якщо клієнт перестане виходити на зв’язок після прийому неоплаченої роботи.
Оформлювати ФОП чи ні — справа ваша. Але краще не створювати для себе зайвих ризиків і все-таки працювати легально. І навіть якщо у вашій діяльності щось піде не так, ви завжди можете закрити ФОП.
Набрид фриланс і шукаєте роботу в наймі?
Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.
ВакансіїЧитайте також
Фриланс — моя особиста свобода. Про плюси, мінуси та «підводні камені» роботи на себе
Робота в інтернеті: 30 найкращих способів заробітку онлайн
30 правил віддаленої роботи для команд, лідерів та початківців
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів