Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як підготуватися до самопрезентації на співбесіді?

28.01.19 Пошук роботи 4 хв читання

Самопрезентація на співбесіді — один з найважливіших етапів інтерв’ю. Вона може зіграти вирішальну роль, тому обов’язково підготуйте її наперед!

Олена Іванчикова, Елена Иванчикова
Олена Іванчикова, кар’єрна консультантка і кар’єрний коуч

Розповідь про себе на співбесіді може зіграти вирішальну роль, тому що відповідає на численні запитання роботодавця. Звичайно, якщо самопрезентація складена вірно і дійсно продає вас як кандидата.


Самопрезентація на співбесіді: 10 основних правил  


1. Налагодьте контакт

На початку розмови ви декількома реченнями налаштовуєте зв’язок зі співрозмовником. Цей етап переговорів називається small talk. Можна використовувати такі варіанти: «У вас дуже приємний і просторий офіс» або «Як легко до вас доїхати, дуже зручне розташування». Словом, все, що впишеться в формат зустрічі і зможе виступити прологом для майбутньої бесіди.

Попереду співбесіда?

Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та отримати омріяний офер

До гайда


2. Перетворіть співбесіду в діалог

Перетворити розповідь про себе в діалог — частина успіху. Під час монологу через 15-20 секунд увага слухача починає розсіюватися. Людина киває головою і навіть зацікавлено дивиться в очі, але його думки витають далеко.

Утримувати фокус уваги слухача — це навичка, над якою варто попрацювати. Один з варіантів — ставити запитання. Наприклад: «У мене є досвід у відкритті нових точок на колишньому місці роботи. Наскільки я знаю, ваша компанія зараз потребує фахівця з розвитку?» Співрозмовник підтримає розмову, а значить — зверне увагу в ваш бік.


3. Починайте з ключової інформації

Підносите її коротко, але інформативно. Покажу на своєму прикладі. «Добрий день, мене звати Олена Бєлікова. Я кар’єрний консультант і коуч. Працюю в сфері управління персоналом на позиції HR-директора. Тому я досконально знаю процес пошуку роботи як з боку кандидата, так і з боку роботодавця — від складання резюме та супровідного листа, до вибору каналів пошуку, співбесіди і отримання оферу».


4. Врахуйте потребу роботодавця

Запитайте себе, які основні проблеми повинен вирішувати фахівець на цій позиції, що привнести своїм приходом в компанію, а також у чому проблема роботодавця, в зв’язку з якою, власне, і відкрита вакансія.

Під час самопрезентації намагайтеся ненав’язливо вставляти відповіді на ці питання. Це покаже вашу цінність як фахівця для компанії.


5. Проаналізуйте свій досвід

Розширте пункти, які наближені до вакансії і мінімізуйте нецільову інформацію. Ви претендуєте на позицію менеджера з продажу, а 15 років тому підробляли офіціантом? Не варто згадувати про це. Це знижує інформативність презентації.


6. Продумайте структуру самопрезентації

Бажано, щоб самопрезентація на співбесіді була складена в такому порядку:

  • який професійний досвід і важливі навички ви отримали;
  • що це дало вашій кар’єрі, які професійні досягнення зробило можливими;
  • в яких напрямках ви підвищуєте свою експертизу;
  • якщо ви міняєте сферу, то чому і як вибрали саме цю;
  • підведіть підсумок з фокусом на майбутнє які професійні зміни плануєте, виходячи зі свого досвіду і навичок.

Уникайте вирваних з контексту фактів. Кожна наступна теза повинна продовжувати і доповнювати попередню.


7. Додайте пункти, які дадуть відповідь на часті запитання роботодавця

  • «Чому ви вирішили прийти до нас на співбесіду?»
  • «Чим зацікавила позиція і що ви знаєте про нашу компанію?»
  • «Що відрізняє вас від інших кандидатів?»
  • «Ваші основні навички та досвід, які ви можете виділити?»
  • «Як ви бачите свою роботу на даній позиції?»
  • «Які ваші плани щодо розвитку на майбутнє?»

Говоріть максимально відкрито, а відповіді розподіліть по тексту самопрезентації.


8. Надайте цифри

У них полягає конкретика. Тому роботодавець дуже цінує цифри не тільки в роботі, але і на етапі співбесіди. Наприклад, яку кількість проєктів ви закрили, на які показники в результаті вийшли. Можна презентувати це в форматі «було стало». Вкажіть ваші KPI, де видно позитивну динаміку. Це цінна інформація на інтерв’ю.


9. Продумайте, як ви будете говорити

Тут мова йде про невербальне спілкування. Контролювати його можливо тільки при підготовленому тексті. Погодьтеся, важко брати під контроль свої жести і міміку, коли у вас в голові хаос. Тому спершу продумайте чіткий план того, що будете говорити, відрепетируйте текст перед дзеркалом або разом з фахівцем, а потім приступайте до відпрацювання невербальної поведінки.


10. Зовнішній вигляд – частина самопрезентації

Ви можете підготувати ідеальний текст для самопрезентації на співбесіді і відточити ідеальні жести й міміку. Але все це перекреслить недоречний стиль одягу або недоглянуте взуття і неакуратна зачіска. Все повинно бути в гармонії і створювати цілісну картину.

Якщо говорити про співбесіди, то саме класичний стиль одягу робить зовнішній вигляд презентабельним. Штани, піджак, сукня ділового крою, помірна кількість аксесуарів і парфумів.

У перші 10 секунд зустрічі співрозмовник оцінює ваш зовнішній вигляд і робить про вас перші висновки. Тому скрупульозна підготовка не завадить.

Дотримуйтеся цих правил, і ваша самопрезентація на співбесіді буде конструктивною, інформативною і такою, що продає.

Читайте також

10 популярних питань на співбесіді і як на них відповідати


Що говорити на співбесіді: відповіді на типові запитання

«Які ваші сильні сторони?» Що відповідати на найпопулярніше питання рекрутерів

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: