Постійно лягаєте спати з відчуттям, що нічого не встигли? Вічно запізнюєтесь? Бракує часу на хобі та спілкування з друзями? Не можете зробити перший крок до мрії, бо весь час зайняті чимось іншим? Тоді вам потрібно зібрати своє лайно докупи. Вибачте за грубе формулювання, але його придумала не я, а авторка книжки «Збери своє лайно докупи» Сара Найт. Я лише прочитала цю книжку й підготувала конспект з основними тезами й порадами.
Прибирання в голові
Прибирання в голові складається з тих самих етапів, що й прибирання в будинку: викидання та впорядкування. Щоб вивільнити час та енергію на те, що буде вас наповнювати й наближати до мети, потрібно позбутися зайвих зобов’язань. Це не означає, що ви маєте звільнитися з роботи (хоча якщо вона приносить лише гроші та страждання, з цим теж доведеться розібратися). Йдеться про речі, які не дуже й важливі, але ви робите їх за інерцією або щоб догодити іншим.
Далі слід впорядкувати те, що ви вирішили залишити. Головне — навчитися розумно розподіляти свої основні ресурси: енергію, час та гроші. Бо коли ви робите декілька справ одночасно, це займає більше ресурсів, ніж якщо робити все послідовно.
Прибирання в голові — це справа для одного. На відміну від будинку, який ви можете ділити з друзями чи рідними, мотлох у вашій голові — лише ваш. І лише вам під силу з ним розібратися.
Простий алгоритм досягнення цілей
У теорії зібрати своє лайно докупи дуже просто. Для цього треба зробити лише три кроки 👇
- Продумайте стратегію: визначте мету та складіть план її досягнення, розділивши шлях на прості й посильні завдання.
- Сфокусуйтеся: виділіть час на те, щоб виконати кожне заплановане завдання.
- Візьміть маленькі зобов’язання, щоб зробити всі завдання по черзі.
Уявімо, що вам не подобається ваша робота. Отже, ваша мета — знайти нову. Складаємо план і розбиваємо великий та страшний процес пошуку роботи на маленькі складники.
Нехай першим пунктом буде оновлення резюме. Тепер потрібно навести фокус на це завдання: не чекайте натхнення, а відразу внесіть його у свій розклад. Закладіть вдосталь часу та подбайте про те, щоб вас нічого не відволікало. І найголовніший крок — у визначений час просто сядьте й зробіть це. Відкрийте своє резюме на комп’ютері, внесіть необхідні зміни — виконайте ту маленьку дію, яка наблизить вас до цілі та зробить наступні кроки більш досяжними.
Виконали перше завдання? Тепер рухайтеся далі за планом, адже покинути справу на півдорозі ще прикріше, ніж взагалі не починати. Успіху можна досягти, лише якщо послідовно виконати всі кроки, інакше не буває.
Сила негативного мислення
Якщо вам бракує мотивації, щоб почати діяти, фокусуйтеся не на приємних картинках омріяного життя, а на відразливих візіях реальності, жити в якій ви точно не бажаєте. Іноді набагато легше сформулювати, чого ви НЕ хочете, ніж чого насправді прагнете.
Наприклад, авторка книжки змогла віднайти свою мету — звільнитися з роботи, перейти на фриланс і переїхати в теплу країну, — лише коли зосередилася на негативі й визначила, чого вона точно не хоче: бути нещасною, працювати на корпорацію та прожити ще одну зиму в холодному кліматі.
Початковою може бути ціль позбутися речей, які вас дратують та роблять нещасними. І після того, як розберетеся з цими «тарганами», вам буде простіше сфокусуватися на приємних амбіціях.
Метод формулювання цілей «Що / Чому»
Поширене виправдання людей, які не наважуються на зміни, — «Я навіть не знаю, з чого почати». Авторка пропонує поставити собі всього два запитання, щоб сформулювати найближчу мету: «Що не так із моїм життям і чому?». Наприклад:
- Що не так з моїм життям? Я не встигаю виконувати роботу.
- Чому? Бо витрачаю забагато часу на соцмережі в робочий час.
- Звідси мета — обмежити час користування соцмережами.
Важливо дати якомога конкретнішу відповідь на перше запитання. Також слід знайти правильну причину «Чому?», бо одну й ту ж проблему в різних людей можуть провокувати різні чинники. І наостанок — мета мусить бути реалістичною. У даному прикладі видалитися з усіх соцмереж навряд чи вийде, якщо ви хочете підтримувати зв’язок з друзями та бути в курсі подій. А от встановити часові обмеження на певні застосунки — цілком реально.
Приборкання часу
Люди, які постійно запізнюються, просто не знають, скільки часу насправді потрібно на ту чи іншу справу. Цю проблему можна вирішити за допомогою експерименту: спробуйте протягом тижня вимірювати час, який витрачаєте на щоденні справи. Доведеться походити кілька днів з таймером, щоб на свій подив виявити, що на приготування сніданку йде 40 хвилин, а не 20, як вам здавалося, а на дорогу від будинку до зупинки варто закладати мінімум 10 хвилин.
Одна й та сама справа може забирати щоразу різну кількість часу, тому варто виміряти, скільки триває рутинна дія в різні дні, та визначити середнє арифметичне. Повірте, це знання переверне ваше життя.
Щоб краще розподіляти час, ви не мусите робити щось швидше або повільніше. Достатньо реалістично оцінювати, скільки часу потребує кожна справа, і планувати свій день з огляду на це знання.
Магія пріоритетів
Пріоритети — найкращі друзі стратегії. Якщо ви навчитеся визначати пріоритетність своїх справ, жити відразу стане легше, бо тоді ви перестанете в першу чергу виконувати завдання, які спокійно можуть почекати.
Для цього варто перетворити список справ на список обов’язків. У чому різниця? Обов’язки треба конче виконати саме сьогодні, бо від цього залежатиме ваша робота, здоров’я, стосунки з близькими, репутація тощо. Ось алгоритм складання списку обов’язків:
- складіть список справ;
- визначте їхню пріоритетність (терміновість);
- перенесіть те, що слід зробити сьогодні, до списку обов’язків;
- зробіть ці справи, а решту залиште на потім.
Список справ: | Визначення пріоритетів | Список обов’язків на сьогодні: |
— забрати ліки з аптеки; — пофарбувати волосся; — випрати одяг; — підготувати робочий звіт; — придбати подарунок на день народження подруги; — прочитати 50 сторінок книжки. | — забрати ліки з аптеки (їх треба почати приймати якомога швидше); — підготувати робочий звіт (сьогодні дедлайн); — пофарбувати волосся (за один день сивина не стане надто помітною); — випрати одяг (цей костюм ви не плануєте одягати до вихідних); — придбати подарунок на день народження подруги (він аж за тиждень); — прочитати 50 сторінок книжки (це бажане, але не термінове завдання). | — забрати ліки з аптеки; — підготувати звіт на роботу. |
Погодьтеся, після такої оцінки набагато легше сфокусуватися на тому, що дійсно важливо.
Боротьба з прокрастинацією
Якщо ви не поділите свої завдання на справи та обов’язки, то ризикуєте впасти в паніку через їх надмірну кількість і прокрастинувати замість робити бодай щось.
Людина, яка говорить, що нічого не встигає, бо в неї купа справ, найімовірніше, весь час відкладає кожну справу з тої купи, від чого вона весь час збільшується.
Чули приказку «Ворога варто знати в обличчя»? Це стосується і прокрастинації: проаналізуйте свій день і запишіть усі незаплановані дії, які ви робити замість того, щоб виконувати список обов’язків. Ймовірно, ви будете здивовані їх кількістю Але завдяки цьому унаочненню наступного дня ви ловитимете себе на думці щоразу, як захочете прокрастинувати, і контролюватимете власні дії.
Лобіювання хобі та відпочинку
Головна ціль впорядкування своїх справ — у тому, щоб знайти час на речі, які дійсно приносять вам задоволення. І насамперед потрібно нормалізувати для себе той факт, що відпочинок і хобі — це не даремна трата часу, а те, що робить ваше життя наповненим. Звісно, вам треба прокинутися вранці, бо треба йти на роботу й заробляти гроші. Але водночас вам треба підтримувати свій емоційний стан і ментальне здоров’я.
Відновити енергетичний ресурс можна за допомогою хобі. Якщо вам складно дозволити собі витрачати на це дорогоцінний час, доведеться лобіювати необхідність хобі перед своїм мозком так, наче лобіюєте свої інтереси перед урядом. На щастя, ви будете й лобістом, і урядом одночасно, тож шанси, що ви таки заплануєте читання книжки чи поїздку на рибалку, доволі високі.
Більше рекомендацій щодо збирання лайна (метафоричного!) шукайте у книжці Сари Найт «Збери своє лайно докупи».
Усе відкладаєте пошук роботи?
Знайдіть, нарешті, круту вакансію! У нас є з чого обрати 😉
ВакансіїЧитайте також
Як взяти власне життя під контроль: корисні ритуали для самомотивації
Досягати амбітних цілей, бути в ресурсі й забути про стрес. Утопія чи ні?
Як робити вибір без помилок: 11 порад із книги «Життя за алгоритмами»
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів