Багато людей не до кінця усвідомлюють, скільки всього вони досягли, адже завжди вважають себе недостатньо талановитими, успішними тощо. Чому це не правильно та як перестати знецінювати себе й свої досягнення? Розбирається Тамара Грубі, кандидатка психологічних наук, інтерн-КПТ, схематерапевтка, психологиня платформи перевірених психотерапевтів Rozmova.
Який вигляд має типове знецінення
Знецінення себе — це прояв негативного ставлення до себе шляхом применшення власних здібностей, внесків і значущості на різних рівнях: від фізичного вигляду й інтелекту до соціальних навичок і професійного успіху. Це може проявлятися в різних формах: самоіронія, мінімізація своїх здібностей, відмова від компліментів, постійна самокритика, страх здатися занадто гордими, занепокоєність власним виглядом тощо.
Знецінення власних досягнень є одним із проявів самознецінення та може набувати різних форм:
- мінімізація важливості своїх досягнень, коли їх описують як невеликі чи не такі важливі;
- знецінення власного внеску в досягнення, коли їх приписують зовнішнім обставинам, долі чи удачі;
- намагання зменшити значущість власних досягнень, порівнюючи їх із досягненнями інших;
- самокритика, фокусування на власних недоліках і помилках та ігнорування переваг і перемог;
- заперечення компліментів у свій бік або їх згладжування, коли стверджують, що предмет компліменту не є настільки винятковим чи важливим.
Чому ми часто знецінюємо свої досягнення?
Поширені причини можуть бути як індивідуальними й сімейними, так і культурологічними й соціальними.
Індивідуальні та сімейні чинники
- Негативне ставлення до себе. Коли через низьку самооцінку ви намагаєтесь уникати визнання власних досягнень та робите все, щоб не бути в центрі уваги серед переможців, адже це йде всупереч із вашим глибинним переконанням «я нікчема».
- Страх порівняння себе з іншими. Особливо якщо ви вважаєте, що чийсь успіх або удача перевищують ваші досягнення.
- Страх успіху й невдачі. Тривожність, пов’язана з ймовірним успіхом, подальшою відповідальністю й змінами або ж — із можливими майбутніми невдачами.
- Синдром обмеженого переконання. Віра в те, що успіхи базуються на удачі чи зовнішніх обставинах, а не на особистих зусиллях і здібностях.
- Перфекціонізм та надвисокі стандарти. Розгляд власних досягнень як недостатньо досконалих, що призводить до потрапляння в пастку «я недо…..».
Читайте також: Страх невдачі: як не дати йому зруйнувати ваші плани та кар’єру
Культурологічні й соціальні чинники
- Культурний контекст. Вплив на сприйняття власних досягнень стереотипів про те, якими мають бути успішні люди.
- Соціальні норми та очікування. Формування уявлення про те, як потрібно сприймати власні досягнення. Наприклад, якщо вас навчали, що хвастатись не красиво і треба бути скромними, — звідси й намагання свідомо чи несвідомо підпорядковуватися очікуванням суспільства.
Чому знецінення — це погано?
Знецінення має досить багато негативних наслідків не лише для особистості, а й для її взаємодії з соціумом. Це проявляється через:
- зниження рівня самооцінки та впевненості у собі через відчуття, що ваші зусилля не цінуються, не варті уваги;
- втрату мотивації та бажання досягати чого-небудь, якщо ви не відчуваєте своєї цінності та корисності;
- конфлікти у взаєминах через відчуття образи та роздратування, що виникають як реакція на знецінення;
- формування негативного ставлення до самого себе, інших людей чи навіть до цілої групи, що надалі створює атмосферу недовіри та непорозуміння;
- обмеження творчого потенціалу та здатності до інноваційного мислення через невпевненість у власних ідеях та ініціативах;
- втрату довіри до інших людей та суспільства загалом, якщо ви постійно відчуваєте, що ваші інтереси й потреби не враховуються;
- погіршення фізичного та психічного здоров’я через стрес і тривогу, спричинені постійним негативним впливом.
Чому важливо визнавати та присвоювати собі власні досягнення?
Визнання та присвоєння своїх досягнень є важливим не лише для особистісного самовизнання, а й для загального психологічного добробуту. Адже це сприяє:
- формуванню позитивного ставлення до себе;
- підвищенню самооцінки;
- створенню рушійної сили — внутрішньої мотивації;
- стимулюванню до нових цілей і завдань.
Крім того, у складні часи розгубленості та зневіри в себе визнання власних досягнень є необхідним джерелом самопідтримки. Пригадуючи свої попередні успіхи, ви зможете зміцнити стресостійкість і впевненість у собі, що важливо для вашого емоційного стану.
Визнаючи власні досягнення, ви також впливаєте на сприйняття вас іншими людьми. Це може бути гарним способом покращити взаємини з оточенням, отримати визнання і як наслідок — сформувати позитивне ставлення до себе. Коли хтось вказує вам на ваші успіхи, це сприяє саморефлексії та осмисленню своїх сильних сторін, що є підґрунтям для подальшого особистого розвитку та досягнення нових висот.
Як навчитися визнавати свої досягнення? Практичні поради
- Фіксуйте свою щоденну рутину та трекайте корисні звички. Це допоможе відстежувати кількість виконаних завдань та підштовхуватиме до регулярності. Наприклад, відстежуйте щоденне читання книги протягом року: 5% книги кожного дня — це максимум 30 хвилин на день і 18 прочитаних книжок за рік.
- Ведіть щоденник успіхів. Фіксуйте ваші щоденні досягнення, навіть якщо вони здаються невеликими. Це може бути завершення робочого проєкту, вивчення нового матеріалу чи будь-що інше.
- Цінуйте маленькі кроки. Розбийте великі завдання на менші і святкуйте успіхи на кожному етапі. Це допоможе відчувати вдячність за свої зусилля.
- Визначте власні життєві цінності. Подумайте, що для вас є важливим, від думки про що ваші очі світяться. Досягнення чогось, що відповідає вашим цінностям, визнавати легше.
- Встановлюйте реальні очікування. Що реальніша ціль, то ймовірніше ви зможете її досягти, менше прокрастинувати та впевненіше визнавати власний успіх.
- Знайдіть своє «плем’я». Оточення людей, що підтримують і надихають (тобто людей зі схожими інтересами та цінностями), допоможе вам побачити та визнати і власні досягнення.
- Пам’ятайте: помилка — це урок. Помилки — неминуча частина навчання. Завдяки помилці ми отримуємо неоціненний досвід, що допоможе в майбутньому не наступити на ті ж граблі.
Усе відкладаєте пошук роботи?
Знайдіть, нарешті, круту вакансію! У нас є з чого обрати 😉
ВакансіїЧитайте також
Що таке growth mindset та як він впливає на ваш розвиток?
Більше не боюся: як працювати зі страхами, що обмежують ваше життя
Як усвідомити свої сильні сторони та використовувати їх у роботі?
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів