За словами Катерини Зубенко, Human Capital Business Partner у StarLight Media, найскладніший вибір у її житті — це робота чи материнство. І вона вирішила не обирати щось одне, а поєднати кар’єру з тим, щоб бути мамою. Як їй це вдається та які лайфхаки допомагають тримати баланс?
Щодня ми робимо вибір на користь того чи іншого рішення. Поїздка з сім’єю на море чи корпоратив із колегами в Карпатах? Шматочок торта до чаю чи спортзал і вітамінний коктейль? Провести вихідні з батьками чоловіка чи залишитися удвох?
Та чи варто завжди обирати щось одне? А що, як спробувати поєднати цікаве й корисне? Наприклад, насолодитися улюбленим шоколадним тортом, а потім отримати заряд енергії під час занять у спортзалі. Я вірю, що можливо все! Ну майже все 🙂.
Робота чи материнство: навіщо обирати?
Це був мій найскладніший вибір у житті. Я мала вдосталь часу подумати й прийняти рішення — майже дев’ять місяців роздумів, сумнівів, страхів і переживань. Що подумають люди? Якщо повернуся до роботи, скажуть: «Вона погана мама — покинула дитину» або ж «Хороші мами не залишають дітей на бабусь і нянь». З іншого боку, якщо залишуся в декреті, подумають: «Сидить вдома й деградує» чи «Про що з нею поговорити? На думці лише підгузки та дитячі хвороби».
Одне слово, я зіткнулася з безліччю стереотипів про матусь, що працюють, та купою вимог і завищених очікувань до сучасної жінки. Заради справедливості зауважу, що й до чоловіків вимоги доволі високі (чоловіки, я в вас вірю, ви теж можете все!).
Я свій вибір зробила. Я дала собі шанс поєднати те, що вмію, можу і люблю (свою роботу), і те, що вже дуже люблю, але ще не вмію (материнство).
Цього літа моїй доньці виповнилося три роки. Ось три важливі висновки, які я зробила за цей період ↓
- Моя донька — мій найкращий мотиватор. Саме вона мотивує мене зробити роботу якісно, щоб не повертатися до неї ввечері. За цей період я опанувала тайм-менеджмент на найвищому рівні: я легко визначаю пріоритети, ефективно розподіляю ресурси між різними завданнями, вмію організувати час і простір. Крім того, дитина вимагає значних фінансових витрат, а отже — мотивує мене постійно розвиватися професійно, щоб мати більшу фінансову винагороду за мою роботу.
- Щаслива мама — щаслива сім’я. Якщо вам приносить задоволення реалізовуватися у чомусь поза побутом, обов’язково робіть це! Маю на увазі роботу, хобі, волонтерську діяльність — усе, що підіймає вам настрій і самооцінку. Моя донька разом зі мною радіє моїм успіхам, а іноді навіть хвалить 🙂.
- Мама має бути прикладом для доньки (передбачаю, що для сина теж, хоч тут я поки лише теоретик). Я вважаю, що реалізована мама, яка професійно розвивається, працює та отримує задоволення від своєї роботи, є чудовим прикладом для наслідування. І я щаслива, що мені вдалося поєднати свою роботу та виховання дитини.
Зауважу, що мені пощастило, бо на жодній з робіт я не стикалася зі скляною стелею. Це термін для позначення невидимого бар’єра, який обмежує кар’єрне просування жінок. Є ще декілька термінів, асоційованих зі скляною стелею. Наприклад, липка підлога — закономірність, що жінки з меншою імовірністю підіймаються кар’єрними сходами, як порівняти з чоловіками. Або мамина доріжка — тенденція, коли жінки полишають чи занедбують свої кар’єрні та професійні обов’язки, щоб задовольняти потреби своїх родин. Жінки теоретично працюють у другу зміну, виконуючи хатню роботу, тобто мають подвійне робоче навантаження.
Відразу зазначу, що ці поняття стосуються перебільшених та стереотипних уявлень, яким, я сподіваюся, не місце в сучасному суспільстві. Щастя й добробуту жінок можна досягти шляхом балансування кар’єри та домашніх обов’язків, частину з яких мають взяти на себе чоловіки й інші члени родини.
Як досягти балансу між роботою та материнством
Не соромтеся просити про допомогу
Пам’ятайте, що ваш чоловік — тато вашої спільної дитини, і це нормально — розділяти обов’язки з її виховання на двох. Пощастило також тим, хто має змогу віддати дитину бабусі чи дідусю на годинку, вечір чи навіть на вихідні. Повірте, вони будуть лише раді провести час з онуками. Зрештою, няні — це теж нормально. Можна також просити про допомогу хрещених батьків. І навіть подруга може побути з дитиною, якщо ви готові потім провести час з її дітьми 🙂.
Пріоритизуйте завдання
Мій улюблений інструмент, що дозволяє швидко розставити пріоритети й розумно розподілити сили та час — це матриця Ейзенхауера. Згідно з нею всі справи можна розділити на чотири категорії.
- Термінові й важливі — це справи, які вимагають максимально швидкого завершення, адже тягнуть за собою суттєві наслідки для майбутнього. Це критичні ситуації, невідкладні проблеми, завдання з жорсткими термінами реалізації. Такі справи треба зробити відразу.
- Не термінові, але важливі — справи, що переважно орієнтовані на віддачу в майбутньому, вони впливають на ваш успіх. Наприклад, навчання, заняття спортом, цікаві проєкти, час із близькими. Ці справи не мають дедлайну, їх треба ретельно спланувати й самостійно зробити.
- Термінові, але не важливі — це категорія усіляких життєвих факапів: десь щось зламалося або розбилося — потрібно полагодити, хтось щось не так зрозумів — потрібно пояснити ще раз. Тобто це питання, які потрібно вирішити зараз, тому що так буде краще, але великого значення для життя вони не мають. Такі справи краще комусь делегувати.
- Не термінові й не важливі справи взагалі не мають значення, зазвичай вони просто пожирають наш час. До таких належать час у соцмережах, шкідливі звички, плітки зі знайомими. Спробуйте мінімізувати витрати на цю категорію, щоб вивільнити час на щось більш важливе та корисне.
Організуйте час і простір
Я обожнюю графіки, люблю планувати та призначати зустрічі в календарі. Зараз ми маємо безліч інструментів для планування, але найпростіший і найзручніший для мене — звичайний робочий календар. Я використовую один календар для робочих та особистих завдань, що дозволяє мені не плутатися, а зустрічі не накладаються одна на одну. Я ефективно використовую час між завданнями на те, щоб, наприклад, доїхати з офісу додому чи на підготовку й планування наступних робочих зустрічей.
Не менш важливим є структурування простору. На пошук потрібного файлу в пошті, так само як і на пошук улюбленої спідниці доньки, може піти безліч часу. Мій секрет — у тому, що в кожної речі є своє місце, у кожного файла є своя тека. Відразу класти речі на місце займе набагато менше часу, ніж потім шукати їх серед купи інших.
Робіть справи якісно
Краще витратити на щось трохи більше часу, але відразу зробити якісно. Якщо треба виконати робоче завдання, сплануйте, як краще його реалізувати, чия допомога чи погодження вам потрібні. Якісне виконання дозволить вам не витрачати час на допрацювання.
Що ж стосується часу з донькою, то тут я переконана, що краще провести з дитиною менше часу, але це має бути якісно проведений час. Не варто сидіти в телефоні, коли ви граєтеся з дитиною. Спробуйте повністю належати в цей час тільки їй. Ви й самі отримаєте від цього більше задоволення, і дитина буде менше капризувати й вимагати уваги, бо мама чи тато і так поряд, говорить з нею, бавиться та слухає.
Користуйтеся умовами, які надає працедавець
Чудово, що зараз роботодавці пропонують багато умов, що допомагають матусям і татусям поєднувати роботу та виховання дітей:
- часто ми маємо змогу працювати віддалено чи в гібридному форматі, обираючи зручні для себе дні для відвідування офісу;
- іноді ми можемо за погодженням з керівником встановити гнучкий графік роботи, наприклад починати робочий день раніше чи пізніше залежно від наших потреб;
- у деяких офісах створені умови для роботи з дітьми — дитячі кімнати з іграшками, книгами чи мультиками; досить рідко, але трапляються й кейси створення дитячих садочків/центрів при офісах, де можна залишити дитину з вихователем на цілий день, поки батьки працюють.
Не нехтуйте відпочинком
Своєчасний і регулярний відпочинок — важлива умова вашої ефективності. Це не марна витрата часу, а інвестиції у власну працездатність. Працювати на знос спочатку на роботі, а потім вдома з дитиною — шкідливо й малоефективно.
Тому я щиро насолоджуюсь часом на прогулянці з дитиною, бо це час і на мій відпочинок теж. Немає нічого поганого в тому, щоб ввечері ввімкнути дитині мультики й відпочити разом після тяжкого для вас дня. Замовлена в кафе піца чи бургери не зроблять вас поганою мамою. Добре також, якщо інтереси мами й дитини поєднуються. Можна, наприклад, малювати разом чи читати книги. Так час із дитиною не буде вас втомлювати, а навпаки — надихне та принесе задоволення.
Я щиро переконана, що кожна людина має бути щаслива. Зробіть свій вибір, що зробить вас щасливою. Обирайте себе та свої бажання. І тоді ви зможете встигнути все!
Потрібна робота?
Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉
ВакансіїЧитайте також
Шукаємо баланс: як розділяти робочий та особистий час і що робити для відпочинку
Материнство і кар’єра: історії трьох жінок з ІТ
Гранти на бізнес, допомога з роботою та нетворкінг: 15 безплатних можливостей для жінок
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів