Як приймати рішення, коли в житті все нестабільно й постійно змінюється? Як зібратися й почати діяти у стресових ситуаціях, що, здається, вже стали буденністю для українців? Існує певний алгоритм прийняття рішень. Який саме — розповідає психотерапевтка й коучиня з фінансового зростання та проявленності Анна Щербій-Шендоган.
Простий алгоритм прийняття рішень
Перший етап — підготовка. Ми збираємо всю інформацію, заглиблюємося в суть завдання, відбувається внутрішній брейншторм для пошуку рішень.
Другий етап — фрустрація. Ми обробляємо інформацію та формуємо ідею або гіпотези. Хтось скаже, що в безвихідній ситуації нема й гіпотез. У такому разі можна звернутися до колективного розуму: запитати друзів, партнера чи близьких. Або ж прийти на коучингову сесію, де завдяки глибинним запитанням можна добути варіанти, які мозок поки що приховує.
Третій етап — інкубація. Обробка всіх варіантів, зібраних рішень і гіпотез. Це процес глибинної роботи з собою та пошуку відповідей на запитання: «Який із варіантів мені ближчий і чому? Який результат мені хотілося б отримати? Який із варіантів може привести мене до цього результату найшвидше? А які можуть бути виклики?». Один із найдієвіших для цього інструментів — це SWOT-аналіз або просто дві колонки на аркуші паперу: за і проти.
Четвертий етап — час інсайтів або осяяння. Ми заглиблюємось у кожен варіант, аналізуємо його та пробуємо приміряти на себе, щоб зрозуміти, який відгукується найбільше і чому.
П’ятий етап — перевірка. Справа залишається за головним — перевірити, наскільки обране рішення є життєздатним, і втілити його в життя. Пам’ятайте: будь-яка гіпотеза живе максимум 72 години, тому потрібно вже за перші 24 години зробити бодай крок для її реалізації, інакше мозок видалить цей варіант
Як приймати рішення? Покрокова інструкція
Крок 1. Перш ніж приймати рішення згідно з цим алгоритмом, пропоную будь-яку проблемну, складну чи стресову ситуацію переназвати в завдання. Адже з завданнями ви справляєтеся щодня, лускаєте їх, як насіння. Тож і цього разу у вас все вийде!
Крок 2. Вам потрібен тверезий погляд на ситуацію, тому візьміть паузу бодай на якийсь час і не приймайте рішення нашвидкуруч.
Якщо ви знаєте, що емоції переважають над вами, вийдіть на вулицю, подихайте свіжим повітрям і вимкніть мозок хоча б на 5 хвилин. Якщо у вас немає можливості вийти на вулицю, просто закрийте на якийсь час очі та почніть активно дихати: глибокий вдих, затримуємо дихання, глибокий видих. Можна робити вправу «Дихання по квадрату»: ви уявляєте квадрат, рахуєте до чотирьох і робите глибокий вдих, потім рахуєте до чотирьох і робите видих, знову вдих і знову видих, візуально малюєте квадрат. І так щонайменше 5-10 квадратів.
Крок 3. Якщо розумієте, що часу обмаль, а ідеального рішення досі немає, пропоную спробувати наступну техніку: уявіть, як вчинила б на вашому місці інша людина — лідер думок, експерт у сфері. Заплющте очі та уявіть перед собою образ цієї людини. Зробіть крок уперед і станьте на її місце, увійдіть у її образ та уявіть її подальші дії. Рекомендую увімкнути диктофон і записати підказки, які ви даватимете собі з місця цієї людини. Дуже часто вони будуть осяянням для вас і можуть відрізнятися від вашого звичного способу мислення.
Крок 4. Якщо ви вже маєте певне рішення в голові, спробуйте протестувати його. Уявіть, що станеться, якщо ви зробите так, як плануєте. Максимально проживіть цей момент: уявіть найгірші варіанти за шкалою від 1 до 5 та їх наслідки, а потім зробіть те саме в позитивній інтерпретації.
Важливо усвідомити, що планета не зупиниться від вашого рішення. Продумайте конкретні кроки для кожного сценарію, захистіть себе і свою психіку. Коли ви приймете ситуацію з усіма її можливими наслідками, вималюються конкретні кроки, причому тільки найнеобхідніші та найефективніші. Вам залишиться просто діяти.
Крок 5. Якщо сумніваєтеся, знайдіть досвідченого колегу, психолога чи коуча з подібним досвідом та проговоріть із ним готові варіанти. Одна голова — добре, а дві — краще. Якщо проговорити завдання кілька разів і переказати комусь варіанти рішення, то вони вже не здаватимуться такими складними й неможливими. Але важливо, щоб саме ви ухвалювали фінальне рішення, а не перекладали відповідальність на когось іншого.
Крок 6. Якщо ви перепробували всі попередні варіанти, але досі вагаєтесь, прислухайтеся до своєї інтуїції. Що вам справді хочеться зробити, яке рішення може бути найбільш правильним?
Далі перевірте себе та свою інтуїцію. Напишіть на окремих аркушах паперу ваші рішення і розкладіть їх на підлозі написом вниз. Заплющте очі, станьте на аркушик і проаналізуйте свої емоції: що вам хочеться зробити, як ви почуваєтеся. Зафіксуйте свої почуття, поверніться на вихідну позицію і знову повторіть ці дії з іншими аркушами. А тоді зіставте інтуїцію та свої відчуття.
Пам’ятайте: ви можете прийняти найкраще з рішень, які доступні вам саме зараз. Застрягання в процесі думок і відкладання на потім лише висмоктує вашу енергію та емоційно виснажує. Тому дійте, приймайте рішення, якщо потрібно — помиляйтеся, вчіться на своїх помилках і йдіть до омріяного результату.
Усе відкладаєте пошук роботи?
Знайдіть, нарешті, круту вакансію! У нас є з чого обрати 😉
ВакансіїЧитайте також
Три прості навички для відновлення енергії в умовах надмірного стресу
Як розвиватися у скрутні часи: 8 порад від коучів, які пережили лихо
Ліфт, шинель, кінотеатр: дієві техніки для боротьби зі стресом
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Знижуємо робочий стрес: чому ваші термінові завдання насправді не горять
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів