Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '455' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=495190 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Заробляй граючи: як стати кіберспортсменом - Happy Monday
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Заробляй граючи: як стати кіберспортсменом

13.10.21 Кар'єра Пошук роботи 9 хв читання

У дитинстві вам напевно казали (і не раз), що комп’ютерні ігри — то марна трата часу. Чи міг тоді хтось уявити, що з часом відеоігри стануть офіційним видом спорту й приноситимуть гроші не лише тим, хто їх створює, а й тим, хто в них грає? Сьогодні тисячі людей заробляють на життя й будують кар’єру, граючи в комп’ютерні ігри. Як стати кіберспортсменом і що для цього потрібно, розповідають експерти кіберспортивного медіахолдингу WePlay Holding.


Кіберспорт — що це?


Кіберспорт — це змагання з відеоігор, за якими стежать уболівальники. Аудиторія кіберспорту неухильно зростає і, за даними Newzoo, у 2024 році досягне 577 мільйонів осіб. Лише в Україні глядачів — 1,3 мільйона! З них майже 500 тисяч — віддані фанати, які стежать за кожною грою улюблених команд. Найбільшу популярність серед українських шанувальників мають ігри для ПК, такі як Dota 2 і Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), хоча багато хто грає також на консолях і мобільних пристроях. 

У вересні 2020 року кіберспорт в Україні визнали офіційним видом спорту, що, звісно, впливає на розвиток індустрії та гравців. Це більше не просто нішеве захоплення, а спортивні змагання нарівні з футболом чи тенісом. Відтепер кожен може стати кіберспортсменом і представляти свою країну на міжнародних змаганнях. Визнання кіберспорту також сприяє збільшенню турнірів, що проводитимуться в Україні. 

Заробляй граючи: як стати кіберспортсменом 1
Іван Данішевський,
голова управління Федерації кіберспорту України (UESF), засновник холдингу ESM.one та агенції Esports Charts

«Визнання кіберспорту офіційним видом спорту в Україні стало відправною точкою до діалогу та комунікації влади з представниками індустрії. Перед нами відкриваються двері для формування національних збірних, участі у сфері освіти та інших ініціатив, які недоступні в багатьох країнах. Маю надію, що це допоможе у майбутньому уникнути сценарію, який склався у зв’язку з турніром The International 10 з призовим фондом у $40 мільйонів. Івент було перенесено до іншої країни через те, що організатори не змогли домовитись із владою Швеції щодо надання учасникам спортивних віз, які були необхідними у зв’язку з карантинними обмеженнями».


Хто такий професійний кіберспортсмен


Професійними кіберспортсменами зазвичай називають гравців, які заробляють на турнірах з відеоігор. Просто почати змагатися може кожен — для цього досить завантажити клієнт гри і запустити відповідний режим. А щоб стати кіберспортсменом, потрібно виступати на офіційних турнірах, які транслюються на широку аудиторію. 

Гравці можуть набути статусу професіоналів, потрапивши до складу відомої кіберспортивної команди (організації). Контракт із такою організацією дає спортсмену:

  • регулярну грошову компенсацію (зарплату);
  • забезпечення умов для тренувань вдома та на виїзді (у кіберспорті виїзні тренування з командою називають буткемпами);
  • супровід та підтримку під час виїзних змагань;
  • послуги психологів, тренерів та інших фахівців.

Зі свого боку кіберспортсмен зобов’язується виступати в уніформі команди та брати участь у її медіаактивностях.

як стати кіберспортсменом
OMEGA League з Dota 2. Джерело фото: WePlay Holding

Вік у кіберспорті не є таким значним чинником, як у більшості інших видів спорту. Наприклад, деяким учасникам цьогорічного змагання з Dota 2 — The International 10 з призовим фондом у $40 мільйонів — більш ніж 30 років. Ймовірно, скоро з’являться кіберспортсмени, професійна кар’єра яких триватиме більшу частину їхнього дорослого життя. Після завершення кар’єри в кіберспорті гравець може лишитися працювати в геймінгу — наприклад, стати стримером або професійним аналітиком.


Чим кіберспортсмен відрізняється від звичайного гравця

На відміну від звичайних гравців, професійні кіберспортсмени постійно вдосконалюють навички на індивідуальному рівні, покращують взаємодію з командою, працюють з тренером тощо. Кіберспортсмени найвищого рівня регулярно тренуються не менш ніж 40 годин на тиждень. Перед важливими змаганнями інтенсивність тренувань може підвищуватися та досягати 60 годин на тиждень і більше. 

До того ж професійний кіберспортсмен регулярно виконує фізичні вправи і стежить за харчуванням. Це необхідно, щоб мати можливість кілька днів поспіль виступати протягом багатьох годин і залишатися при цьому в оптимальній формі.


Як стати кіберспортсменом: покрокові рекомендації


Стати кіберспортсменом непросто — для цього потрібно багато дисципліни, бажання перемогти і любові до гри. Шлях у кіберспорт відрізняється залежно від гри: наприклад, у командній дисципліні важливо знайти, з ким разом змагатися, а в індивідуальних іграх досить мати хороших партнерів для тренування.


Облаштування ігрового місця

До облаштування ігрового місця варто ставитися так само, як і до звичайного робочого. Знадобиться зручний стіл і стілець, а також «ігрова станція» — ПК, консоль або планшет.

Ігрова техніка має бути надійною та зручною. Не потрібно обов’язково купувати найдорожчі девайси — головне, щоб вони справно виконували свої функції. Скільки б не коштувала мишка, які б навушники для гри ви не купували — ніщо з цього не зробить з вас кіберспортсмена само собою. Бо перемагає не надпотужний комп’ютер чи протишумові навушники, а гравці, які швидше реагують, влучніше стріляють та багато практикуються.

Головні рекомендації під час гри:

  • екран має знаходитися на рівні очей;
  • зап’ястя мають бути випрямлені більшу частину часу;
  • якщо ви граєте на мобільному пристрої, краще використовувати планшет.


Вибір дисципліни

Кіберспортивна дисципліна — це будь-яка відеогра, що лягає в основу турнірів та змагань. Існують різні жанри (шутери, стратегії в реальному часі тощо) та типи дисциплін (індивідуальна чи командна). 

Найпопулярніші дисципліни серед глядачів, за статистикою відеостримінгового сервісу Twitch:

  1. League of Legends
  2. VALORANT
  3. Apex Legends
  4. Counter-Strike: Global Offensive
  5. FIFA 22
  6. Fortnite
  7. Call of Duty: Warzone
  8. Dota 2
  9. Hearthstone
  10. World of Warcraft

Для тих, хто ще розмірковує, яку саме кіберспортивну дисципліну опанувати, рекомендуємо врахувати:

  • наскільки розвинена сцена гри, чи проходять турніри з неї у вашому регіоні;
  • наскільки висока конкуренція в грі — можливо, варто придивитися до нової швидко зростаючої дисципліни в аналогічному жанрі, де буде легше «пробитися» на професійну сцену;
  • яка динаміка зростання аудиторії гри — якщо це зовсім нова гра, можливо, вона так і не стане кіберспортивною дисципліною.

Також варто звернути увагу на мобільні дисципліни. Вони вже дуже популярні в Азії та Південній Америці, тож, ймовірно, цей тренд незабаром дійде до країн Європи та СНД.


Командна чи одиночна гра?

Як у звичайному спорті, в кіберспорті ігри умовно діляться на командні й одиночні (індивідуальні).

Популярні жанри командних ігор:

  • Battle Royale (Fortnite, Player Unknown’s Battleground);
  • Tactical FPS (CS:GO, VALORANT);
  • MOBA (Dota 2, League of Legends);

Видавці (власники прав на інтелектуальну власність) більшості ігор з цього списку також активно працюють з мобільним геймінгом.

як стати кіберспортсменом
WePlay Mad Moon з Dota 2. Джерело фото: WePlay Holding

Популярні жанри одиночних ігор:

  • файтинги (Mortal Kombat 11, Street Fighter 5);
  • колекційні карткові ігри (Hearthstone, Magic: The Gathering Arena);
  • стратегії в реальному часі (StarCraft 2, Age of Empires 2).

Файтинги та стратегії в реальному часі існують вже декілька десятків років. З одного боку, це перевірені часом дисципліни зі стабільною аудиторією. З іншого — в цих іграх конкурувати доведеться з людьми, які тренуються і вдосконалюють свої навички вже багато років.

Не намагайтесь підкорити всі ігри одразу. Хоч вони всі є дисциплінами кіберспорту, вони відрізняються одна від одної, так само як футбол від біатлону. Звісно, для задоволення ви можете перевірити стільки відеоігор, скільки забажаєте, але для професійного розвитку варто вибрати лише одну. 

Для цього перш за все вирішіть: ви хочете грати в команді чи самі за себе. В одиночних іграх ви самі несете відповідальність за свої дії. Якщо програєте, то нема кого звинувачувати, а якщо виграєте — перемога цілком ваша. Але саме через відповідальність у командних типах ігор так розвинута дисципліна. Кожен гравець намагається докладати зусиль, щоб принести перемогу своїй команді. На жаль, одразу знайти команду, з якою можна розвиватись та підкорювати професійну сцену, може бути непросто. Та навіть такий досвід буде корисним для майбутнього кіберспортивного професіонала. 


Тренування 

Для тих, хто хоче досягти високих результатів у кіберспорті, недостатньо просто грати. Успішні гравці зазвичай ставлять перед собою певні проміжні цілі, покращуючи один аспект гри за одним. Наприклад, можна поставити собі за мету виробити звичку пробігати поглядом мінікарту кожні N секунд. За кілька ігрових сесій, коли вже матимете цю звичку, можна перейти до іншої задачі.

До процесу тренувань кіберспортсменів зазвичай також входить перегляд записів минулих матчів і робота над помилками.


Цілі та завзятість

Вроджений хист грає неабияку роль у кіберспорті, але наполегливі тренування і готовність іти до кінця мають більше значення. Професіоналів часто запитують: «У чому секрет твоєї майстерності з цим персонажем (цією стратегією, цією комбінацією)?». І зазвичай вони відповідають: «Все просто — я практикував це 1000 годин».


Участь у кіберспортивній організації

Один із найнадійніших способів потрапити у професіональний кіберспорт — стати учасником професійної кіберспортивної організації. Такі організації доволі часто шукають нові таланти. Багато хто навіть створює так звані академії — пул гравців, які з часом можуть опинитися в основному складі. Наприклад, WePlay Holding наразі проводить черговий сезон WePlay Academy League з CS:GO для академій провідних команд світу. Для багатьох гравців це перший шанс взяти участь у виїзному змаганні та поборотися за значний призовий фонд.

як стати кіберспортсменом
WePlay Academy League з Counter-Strike: Global Offensive. Джерело фото: WePlay Holding

У WePlay Academy League, як і в багатьох інших турнірах у кіберспорті, беруть участь представники відомих кіберспортивних команд. Ось кілька порад, як привернути їхню увагу:

  • використовуйте нікнейм, що легко читається і запам’ятовується, не змінюйте його;
  • якщо є можливість, займіться стримінгом — це не тільки приверне увагу до вас, а й може стати додатковим джерелом доходу;
  • якщо у гри є світовий або регіональний рейтинг, намагайтеся триматися там на перших місцях якомога довше і частіше;
  • будьте активними в соціальних мережах і спільнотах гри, демонструйте свою індивідуальність (всюди використовуйте основний ігровий нікнейм);
  • знаходьте, спілкуйтеся і тренуйтеся з гравцями високого рівня;
  • беріть участь у турнірах з відкритим відбором.

І пам’ятайте, що головна мета кіберспортсмена — бути одним з найкращих гравців у світі.


Підводні камені в кіберспорті


У кожної кіберспортивної дисципліни є видавець — компанія, якій належать авторські права на саму гру і на пов’язану з нею інтелектуальну власність. Це впливає на більшість процесів кіберспорту: від системи організації турнірів до взаємин між командами і гравцями. Наприклад, у деяких дисциплінах до турнірів найвищого рівня допускають лише ті організації, які підписали угоду з видавцем. З одного боку, це призводить до того, що шлях на професійну сцену лежить тільки через ці організації. З іншого боку, в таких лігах організації повинні платити гравцям високу зарплату та забезпечувати оптимальні умови роботи.

Раніше ми згадували, що технічне обладнання не грає велику роль для становлення кіберспортсмена, але не варто забувати, що для всіх дисциплін вам знадобиться надійний та швидкий інтернет. На жаль, якщо у вас часто зникає підключення, ймовірність програшу дуже велика.

Зрештою, світ кіберспорту швидко змінюється. З’являються нові ігри, зникають старі. Організації замінюють гравців, а трансфери між командами бувають навіть частіше, ніж у футболі. Тож навіть коли вам вдасться досягти вагомих результатів у кіберспорті, не зупиняйтеся — інакше доведеться починати свій шлях з самого початку.


Скільки заробляють кіберспортсмени


Рівень заробітку кіберспортсменів залежить від багатьох факторів, таких як кількість турнірів, рівень призових, інтерес до дисципліни з боку організацій, популярність самого гравця.

Основні, але не єдині джерела доходу професійних гравців — зарплата і виграні призові. Наприклад, цьогорічний кіберспортивний турнір WePlay AniMajor мав призовий фонд $500 000, з яких $200 000 отримала команда, що посіла перше місце. Навіть якщо цей приз поділити між усіма членами команди, сума виходить доволі значна. А якщо згадати, що цю винагороду вони заробили лише за кілька днів, то це взагалі здається нереальним. Щоправда, до цих декількох днів команди готувались не один рік.

як стати кіберспортсменом
WePlay AniMajor з Dota 2. Джерело фото: WePlay Holding


Щомісячний оклад

Щоб отримувати зарплату, професійні гравці мають бути частиною кіберспортивної організації. Діапазон щомісячних виплат дуже широкий: від декількох сотень до десятків тисяч доларів на місяць.


Призові на турнірах

Змагатися за призові на турнірах можуть будь-які кіберспорстмени. Розмір призового фонду різний для різних дисциплін. Майте на увазі, що в командних дисциплінах виграні призові діляться на всіх учасників команди. Наприклад, на вже згаданому The International 10 з Dota 2 розігрують рекордний для кіберспорту призовий фонд у $40 мільйонів доларів. Переможці розділять приз з усіма учасниками команди і навіть після сплати податків залишаться доларовими мільйонерами. Втім, Dota 2 — це радше виняток із правил: призові за окремий турнір навіть у найпопулярніших дисциплінах рідко перевищують позначку в один мільйон доларів.


Стрими й інша діяльність

Стримінг — це коли гравці демонструють процес своєї гри в режимі онлайн. Багато гравців успішно поєднують таку діяльність з професією кіберспортсмена. Це не лише альтернативне джерело доходу, а й допомога в кар’єрі — кіберспортивні організації при решті рівних запрошують у команду учасників з відданою аудиторією глядачів.

Заробляти на стримах можна завдяки рекламі та донатам (добровільним грошовим внескам від глядачів), але не тільки. Насправді способів заробітку набагато більше — платні підписки, нативна реклама, спонсорська підтримка тощо. Наприклад, професійний кіберспортсмен Tsm_Myth заробляє понад $1 мільйон на рік тільки завдяки стримам.   

На додачу до стримінга багато професійних кіберспортсменів ведуть іншу суміжну діяльність — наприклад, тренують інших гравців чи беруть участь у кіберспортивних трансляціях як експерти.


Висновки


Формального усталеного шляху до професійного кіберспорту поки не існує. Тому, приймаючи рішення про те, чи варто йти в кіберспорт, варто запитати себе: «Чи став би я займатися цим, якби це не обіцяло славу та великі доходи?». Бо кіберспортсмен — це не тільки професія, а й спосіб життя.

Крута робота вже чекає!

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Блогер та кіберспортсмен — відтепер офіційні професії у Китаї

Професія геймдев: що робить та скільки заробляє розробник ігор

Заробляти гуляючи. Юлія Бевзенко — про професію гіда

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: