Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '455' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=14328 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Як виявити і попередити емоційне вигорання на роботі?
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Горіть, та не вигорайте: як виявити і попередити емоційне вигорання на роботі?

27.06.19 Кар'єра 5 хв читання

Роботодавці в усьому світі б’ють на сполох — синдром емоційного вигорання набирає обертів. Як попередити цей стан та перевірити себе на вигорання, радить Олеся Кирильчук, експертка з управління персоналом в EPAM Ukraine.


44% працівників у Сполучених Штатах визнають, що час від часу стикаються з проблемою емоційного вигорання, тоді як 23% страждають від нього постійно. Емоційне вигорання та лікування його наслідків коштує США від 125 до 190 мільярдів доларів щорічно.

ІТ-сферу це явище також не оминуло. Минулого року анонімна соціальна мережа Blind навіть склала рейтинг компаній Силіконової долини з найбільшим відсотком співробітників у стані вигорання.


Хто та чому вигорає на роботі?


Згідно з дослідженням аналітичної компанії Gallup, емоційне вигорання на роботі трапляється найчастіше з таких причин: 

  • несправедливе ставлення;
  • некероване навантаження;
  • відсутність ясності щодо робочих ролей;
  • відсутність налагодженого зв’язку та підтримки з боку топменеджменту;
  • необґрунтовані дедлайни. 

Зі свого досвіду скажу, що з цими причинами на робочому місці у різні періоди своєї кар’єри cтикається кожна людина. Найбільш вразлива категорія — середня ланка менеджменту. Це менеджери, які вже несуть відповідальність, але ще не розкрили весь свій потенціал, щоб обійняти топ-позицію у компанії. 


4 рівні вигорання: на якому ви?


Український організаційний консультант і бізнес-тренер Юрій Кравченко розробив теорію, згідно з якою емоційне вигорання можна подолати за умови правильної і вчасної ідентифікації проблеми. Тому надзвичайно важливо своєчасно виявити, що прямо зараз ви знаходитесь у зоні ризику.

Юрій визначає чотири рівні емоційного вигорання, кожний з яких має свої симптоми.


1. Фізичний рівень, або «Я втомився»

На даному етапі людина переживає значне ментальне або фізичне навантаження, страждає через поганий і недостатній сон, велику кількість роботи й дедлайнів тощо. Вигорання на цьому рівні можна віднести до стандартної втоми, яку можна подолати, змінивши власні звички. 

На фізичному рівні і «лікування» відповідне — здоровий сон і правильне харчування, прогулянки на свіжому повітрі, спорт, відпустка тощо.


2. Енергетичний рівень, або «У мене немає сил»

На цьому рівні людина прокидається вранці майже без енергії, якої до вечора стає ще менше. До речі, це відрізняє вигорання від депресії — під час останньої сили можуть з’явитися наприкінці дня. Ще один важливий маркер — людина починає втрачати здатність відчувати емоції. Найпершими пропадають сум і радість, бо це найяскравіші з усієї палітри емоцій.

У цій ситуації допоможе зміна середовища — як робочого, так і особистого. Таким чином людина поверне собі здатність знаходити радість у житті.


3. Емоційний рівень, або «Я емоційно виснажений»

На цьому етапі людина може навіть не помічати, що з нею щось не так. Вона настільки вигоріла, що майже не відчуває емоції, не вірить у свої сили, натомість вважає, що її робота не важлива, а зусилля — марні. Це стан, коли опускаються руки і самооцінка, а допомогти може тільки робота з коучем і/або психотерапевтом. 

Симптоми цього рівня дуже схожі на депресію. Проте депресія — це захворювання, викликане життям загалом, тоді як емоційне вигорання викликане конкретною діяльністю — професійною, материнством, волонтерством. 


4. Екзистенційний рівень, або «Я втратив сенси» 

На цьому рівні людина втрачає сенс своєї діяльності. Цей стан також схожий на депресію. Проте для діагностики останньої він має тривати довше двох тижнів.

Допомога залежить від того, з чим пов’язано вигорання, яке дійшло аж до екзистенційного рівня. В окремих випадках такий стан має лікуватися медикаментозно.

Якщо має наслідок конфлікт родом із дитинства — необхідно звернутися до психотерапевта. Якщо людина не розуміє свого призначення у житті і не має цілі — може допомогти коуч. 


Як запобігати емоційному вигоранню?


Важливо розуміти, що будь-яке вигорання відбувається поступово. Спочатку людина втомлюється, потім втрачає сили, далі перестає розуміти сенси. Усі ці стани можна попередити, якщо постійно моніторити стан власного життя.

Слухачам своїх тренінгів я пропоную перевірені методики балансування робочого навантаження, відповідальності та можливостей. І якщо вам здається, що ви вигораєте, спробуйте визначити і ліквідувати дисбаланс у власному житті. 

Зробити це можна за допомогою колеса балансу, а також завдяки моделі балансу чотирьох сфер життя. Ці методики найбільш ефективні для профілактики вигорання та на перших двох рівнях. На третьому й четвертому рівнях необхідна робота зі спеціалістом.


Колесо життєвого балансу

Автор Пол Дж. Майер розробив просту у використанні методику. Колесо поділене на 8 сегментів-сфер, кожну з яких можна оцінити за 10-бальною шкалою. 

Уявіть, як би виглядало ваше життя, якби кожна зі сфер знаходилась на позначці 10. А потім зазначте на колесі теперішній стан кожного з сегментів. У результаті порівняння ви побачите прогалини і зможете правильно збалансувати своє життя.

Колесо балансу: як попередити емоційне вигорання
Колесо балансу




Модель балансу чотирьох сфер життя

Автор цього підходу — засновник позитивної психотерапії Носсрат Пезешкіан, якого у 2009 році номінували на Нобелівську премію з фізіології і медицини. На його думку, людина пізнає світ через тіло (фізичну активність, здоров’я, самовідчуття, зовнішність), діяльність (професійні досягнення, навчання, науку), контакти (близькі емоційні стосунки, сім’ю, друзів) і духовність (мрії, віру, цілі на майбутнє, сенс життя). І кожному з цих каналів пізнання світу людина має приділяти рівноцінний відсоток часу і зусиль, інакше виникне дисбаланс, який може призвести до вигорання.

Модель балансу: як попередити емоційне вигорання
Модель життєвого балансу


Чи страшне вигорання, якщо я люблю свою роботу?


Наостанок хочу зазначити, що дуже поширеною є думка, ніби емоційне вигорання невідоме тим, хто займається улюбленою справою. Розчарую вас — воно трапляється, навіть якщо ви надзвичайно любите свою роботу. Адже високий рівень залученості є небезпечним каталізатором синдрому вигорання. 

Отже, запорука нашого ментального здоров’я — це вміння прислухатись до власних відчуттів, вчитись розпізнавати свої емоції та потреби, знаходити баланс та вчасно звертатись за допомогою до професіоналів. Горімо, та не вигораймо!

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, ІТ-компаніях, громадському секторі тощо.

Вакансії

Читайте також

6 способів впоратись зі стресом на роботі

Як боротися з емоційним вигоранням на роботі?

Хочете стати більш стійким до стресових ситуацій? Розвивайте резілієнс!

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: